Investiční fond PFFL cílí na výstavbu domů pro seniory. Do čtyř let chce vybrat miliardu korun

Investiční fond PFFL cílí na výstavbu domů pro seniory. Do čtyř let chce vybrat miliardu korun

Počet seniorů roste, výrazně stoupá také počet osob vyžadující dlouhodobou sociálně zdravotní péči. Jenže kapacita lůžek v České republice je kriticky nedostatečná. Situaci chce pomoci zvrátit zcela nový investiční fond, jehož cílem je výstavba nových domů pro seniory.

„Rádi bychom do osmi let postavili minimálně 20 nových domovů s celkovou kapacitou 3000 lůžek. Státní sektor trpí nedostatečnou flexibilitou, staví a provozuje domy za velmi vysoké náklady. Jsme připraveni tohle změnit,“ prohlásil Martin Fojtík, pověřený poradce fondu Property Fund for Living SICAV vystupující pod názvem PFFL. Jeho zakladatelé jsou zkušení developeři Robert Sekera RS Group a Milan Kušta K2 invest. Očekávaný výnos je přes 5 % p.a.

Vzhledem k demografickému vývoji se bude poptávka po místech v pobytových zařízení pro seniory rapidně zvyšovat. Očekává se, že počet lidí starších 65 let se do roku 2025 navýší o 250 tisíc na 2,3 milionu. V roce 2035 půjde celkové číslo přes 2,5 milionu lidí. Přitom aktuálně je kapacita lůžek pouze pro cca 40 tisíc seniorů ve zhruba 600 domovech po celé republice. „Stát tuhle oblast dramaticky podcenil. Pokud se to nezačne co nejdříve řešit, bude se muset čím dál více rodin starat o své drahé prarodiče na vlastní pěst. Jde opravdu o časovanou bombu,“ tvrdil Martin Fojtík, který se na trhu s nemovitostmi pohybuje více než 15 let.

Developeři stojící za fondem PFFL mají zkušenosti s výstavbou soukromých domovů pro seniory. Na kontě mají postavené projekty v Chrudimi, v Kolíně nebo na pražské Klamovce. „Máme připravený unikátní koncept výstavby napříč celou republikou. Jde o unifikovanou výstavbu, která zajistí ekonomický provoz a komfortní prostředí pro seniory. Jedno lůžko vychází investičně mezi 1,2 až 1,5 miliony korun podle velikosti, standardu a ceny pozemku,“ popsal výhody Martin Fojtík, pověřený poradce PFFL.

Cílem fondu je vybrat aspoň 1 miliardu korun v následujících čtyřech letech, investiční horizont fondu pro investory je minimálně 3 roky a celková investice do výstavby domovů přesáhne 3 miliardy korun. Minimální výše investice je jeden milion korun a zhodnocení investic našich klientů očekáváme kolem 6,5 %, předpokládaný čistý výnos je 5 %. Fond spoléhá na unikátnost záměru a demografickou realitu v České republice. „V současné době je čekací doba na lůžko dva roky. To nám rozhodně nepřijde důstojné. Proto je také jedním z cílů zvyšování kvality života seniorů na úroveň známou ze zahraničí,“ dodal Martin Fojtík.

Paradoxem je, že aktuálně neexistuje žádný dotační program pro rozšíření potřebné sítě domovů pro seniory nebo domovů se zvláštním režimem. Fond PFFL se zaměřuje také na výstavbu Alzheimer center. „Stát v současné době není schopen vyhovět poptávce, nemá koncepci, má předraženou výstavbu a neefektivní provoz,“ dodal Fojtík, pověřený poradce PFFL, který se otevřel zájemcům začátkem září.

Zdroj informací

PFFL a NejBusiness.cz

Datum

18. září 2021

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.4015 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál