Nemovitosti kupují především třicátníci

Nemovitosti kupují především třicátníci

Z aktuálního průzkumu hyponamiru.cz mezi vybranými zástupci tuzemských realitních kanceláří vyplývá, že o koupi nemovitosti v Česku mají největší zájem rodiny a nesezdané páry ve věku okolo 30 let. Poptávané jsou především menší byty ve městě a také rodinné domy na maloměstě či vesnici do pěti milionů korun. Těchto nemovitostí je však na trhu nedostatek. Přibližně tři čtvrtiny nabízených nemovitostí najdou kupce do jednoho měsíce.

Zájem o nemovitosti je letos podle realitních makléřů nadprůměrný. Volných bytů, rodinných domů i stavebních pozemků je na trhu nedostatek a poptávka po nich výrazně převyšuje nabídku. Z aktuálního průzkumu hyponamiru.cz mezi tuzemskými realitními společnostmi vyplývá, že přibližně ve třetině případů se o jednu nemovitost uchází pět až devět zájemců a v další třetině dokonce 10 až 19. 

Většina nemovitostí najde kupce do dvou měsíců

„Když se objeví zajímavá nemovitost v nabídce realitní kanceláře, velmi rychle také najde svého kupce. Zástupci oslovených realitních kanceláří uvádí, že přibližně pětina z nabízených nemovitostí se prodá do jednoho týdne, 43 procent do měsíce a 33 procent nejpozději do dvou měsíců,“ doplňuje Veronika Hegrová z portálu hyponamiru.cz.

Nemovitosti budou zřejmě horkým zbožím i v následujících měsících. Starších nemovitostí je pouze omezené množství a povolování nových staveb je v Česku poměrně náročné a zdlouhavé. Navíc v Praze, Brně i dalších větších městech a jejich blízkém okolí je velmi málo volných stavebních parcel. Stávající výstavbu letos viditelně brzdí i nedostatek některých stavebních materiálů a pracovních sil.

Nejžádanější jsou menší byty

Více než polovina kupujících má jasnou představu o podobě vlastního bydlení a konkrétní nemovitost hledá přímo v nabídce realitní kanceláře. Nejžádanější jsou aktuálně byty ve městech a dále pak rodinné domy na maloměstě nebo na vesnici. Veronika Hegrová k tomu dodává: „Ve městech je dlouhodobě největší poptávka po bytech o dispozici 2+1 nebo 2+kk, které jsou zejména pro mladé lidi cenově nejdostupnější. Menší byty jsou atraktivní i pro investory, kteří si je pořizují za účelem dalšího pronájmu.“ 

Průzkum také odhalil, že téměř dvě třetiny kupujících dávají přednost starší nemovitosti. „Ty jsou oproti novostavbám levnější. Kupující si ovšem musí dopředu řádně spočítat, zda se pořízení takové nemovitosti finančně vyplatí i po započtení všech výdajů na rekonstrukci. Zejména u nemovitostí ve špatném technickém stavu je rozumné poradit se se stavebním odborníkem a nechat si nacenit plánované opravy,“ upozorňuje Veronika Hegrová. 

Mezi kupujícími dominují třicátníci

Největší zájem o koupi bytu či rodinného domu dnes mají mladí lidé. Podle zkušeností realitních makléřů si totiž ve dvou třetinách případů koupí nemovitost právě mladá rodina nebo nesezdaný pár ve věku okolo třiceti let. „Důvodem pořízení nemovitosti je ve většině případů řešení vlastní bytové situace. Lidé se v tomto věku chtějí buď osamostatnit, nebo už založili vlastní rodinu a chtějí vlastní bydlení. Najdou se však i tací, kteří se už v mladém věku rozhodli pořídit druhou nemovitost na investici,“ doplňuje Veronika Hegrová. 

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že téměř polovina zájemců o vlastní bydlení je ochotna zaplatit za nemovitost čtyři až pět milionů korun. Pětina kupujících hledá nemovitost v cenovém rozpětí od tří do čtyř milionů korun a další pětina za šest až sedm milionů. 

Kupující většinou využívají hypotéku

Lidé dnes nejčastěji financují nákup nemovitosti pomocí hypotéky. Celou kupní cenu zaplatí z vlastních úspor přibližně každý desátý kupující. Veronika Hegrová k tomu dodává: „Využití hypotéky je v současné době velmi výhodné. Kdo má úvěr se sazbou poblíž hranice dvou procent, minimálně letos porazí inflaci. Úrokové sazby u hypoték budou v následujících měsících pokračovat v pozvolném růstu. Česká národní banka totiž bude zřejmě pokračovat ve zvyšování základních úrokových sazeb, které se promítají i do ceny úvěrů.“ 

Za poslední dva roky ceny nemovitostí vzrostly i o několik desítek procent. Růst cen nemovitostí se odrazil i v průměrné výši sjednané hypotéky. V případě hyponamiru.cz dosahovala průměrná výše sjednávané hypotéky v prvním čtvrtletí minulého roku 2,76 milionu korun, ve druhém čtvrtletí letošního roku to bylo už téměř 3,6 milionu korun.

Zdroj informací

Hyponamiru.cz a NejBusiness.cz

Datum

17. září 2021

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

12. března 2024

BILLA svoji novou identitu promítá nejen do svých prodejen

Po představení své nové obchodní strategie, zaměřené na podporu zdraví, správného stravování a na...

12. března 2024

SAP představuje novinky ve správě firemních dat s generativní AI

Společnost SAP oznámila novinky zaměřené na správu firemních dat. Nejvíce inovací včetně využití...

11. března 2024

Dell inovuje modely notebooků Latitude pro práci s umělou inteligencí

Společnost Dell uvádí na trh zcela novou řadu Latitude s podporou umělé inteligence. Notebooky vybavené...

8. března 2024

Kancelářská budova AFI City 1 dosáhla s příchodem nových nájemců plné obsazenosti

Mozaika nájemců ve vysočanském věžáku AFI City 1 je již kompletně dokončená. Mezi nové přírůstky mimo jiné...

8. března 2024

Na Slovensku uvedli do provozu největší smart bateriové úložiště nahrazující fosilní zdroje

V průmyslovém parku v Banské Bystrici bylo úspěšně uvedeno do provozu největší smart bateriové úložiště na...

3. března 2024

Zaměstnanci Penny si znovu přilepší

Obchodní řetězec PENNY pokračuje ve zvyšování mezd, ty od 1. března stouply bezmála sedmi tisícovkám...

Reklama

Page generated in 1.2055 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál