Spořitelna uskutečnila obří emisi zelených dluhopisů

Spořitelna uskutečnila obří emisi zelených dluhopisů

Česká spořitelna uskutečnila dosud největší emisi tzv. zelených dluhopisů mezi finančními institucemi působícími na domácím trhu. Mezinárodním investorům nabídla dluhopisy v hodnotě 500 milionů euro. Z výtěžku bude financovat projekty zaměřené na udržitelnost a životní prostředí.

Česká spořitelna je po Erste Bank a Slovenské sporiteľně již třetí bankou ze skupiny Erste, která k emisi takových bondů přistoupila. Česká spořitelna potvrdila svůj záměr napomáhat transformaci směřující k posílení udržitelnosti a ochraně životního prostředí.

„Vnímáme naši společenskou odpovědnost, ke které se Česká spořitelna vždy hrdě hlásila. Je zřejmé, že další posilování prosperity musí být založeno na udržitelnosti. Jen tak z ní mohou profitovat všichni,“ Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny.

Spořitelna vydala dluhopisy poprvé po deseti letech. Vůbec poprvé vydala tzv. zelené dluhopisy.

„Zapadá to do naší strategie posilovat udržitelné financování a celkový ekonomický rozvoj, který bude minimalizovat negativní dopady na životní prostředí,“ potvrdil Matúš Púll, manažer udržitelnosti České spořitelny. „Kromě vlastních proaktivních kroků, mezi které se řadí i emise zelených dluhopisů, chceme pomáhat firmám transformovat jejich podnikání směrem k dlouhodobé udržitelnosti.“

Spořitelna nabídla investorům seniorní nepreferované zelené dluhopisy se splatností sedm let (svolatelné po šesti letech) v celkové hodnotě 500 milionů euro. Dluhopisy splňují kritéria pro započtení mezi vlastní zdroje a uznatelné závazky (regulace MREL) a byly vydány v rámci dluhového programu skupiny Erste.

Zájem zahraničních investorů byl vysoký, poptávka po emisi překročila 1,3 bn eur. Největší zájem investorů byl z Německa a Rakouska (celkem 33%), CEE (17%), Beneluxu (17%), Francie (10%) a Švýcarska (9%). Typově převažovaly investice správců aktiv (68 %), penzijních fondů a pojišťoven (21%) a bank (10%). Převážná většina investorů (88%) se řadí mezi specialisty na zelené a udržitelné investice.

Dluhopisy byly vydány ve spolupráci s DZ Bank, Erste Group, HSBC, UBS Investment Bank a UniCredit. Rating emise je A- od S&P a A od Fitch. Roční kupón byl stanoven na 0,5 %, riziková přirážka činila příznivých 78 bazických bodů. Dluhopisy budou obchodovány na vídeňské burze.

Zdroj informací

Česká spořitelna, a.s. a NejBusiness.cz

Datum

14. září 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2767 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál