Cestovní kanceláře obdržely od státu větší pomoc než řada jiných odvětví

Cestovní kanceláře obdržely od státu větší pomoc než řada jiných odvětví

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) se důrazně ohrazuje proti tvrzení Asociace cestovních kanceláří ČR, že by stát dostatečně nepodpořil cestovní agentury a kanceláře. Je tomu právě naopak. Cestovním kancelářím a agenturám se totiž dostalo mnohem větší pomoci než celé řadě jiných odvětví. Byly jim vyplaceny dotace z prostředků MMR, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva financí i Ministerstva práce a sociálních věcí v celkové výši přesahující 1,6 mld. korun a zprostředkovány úvěry a záruky ve výši 697 mil. Kč. Pro cestovní kanceláře byl navíc hned na začátku pandemie přijat speciální zákon Lex voucher a zachránil řadu z nich od existenčních potíží.

Stejně jako ostatní podnikatelé v ČR, i cestovní kanceláře a agentury mohly od loňského roku využít plošné dotační tituly jako Antivirus a Kompenzační bonus. Od dubna 2021 je pak podpora podnikatelů realizována prostřednictvím plošných dotačních titulů v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Programy COVID-2021 a COVID-Nepokryté náklady umožňují žádat o podporu bez ohledu na sektor či odvětví podnikání. Dále byl vytvořen program „COVID Záruka CK“ iniciovaný MPO a MMR, který cestovním kancelářím pomáhá sjednat zákonnou povinnost pojištění ochrany pro případ úpadku. Bankovní záruku ČMZRB je možné využít jako součást pojištění záruky pro případ úpadku. Dosud byly v rámci tohoto programu poskytnuty záruky za téměř 90 mil. korun. Program je otevřen až do konce letošního roku.

Vedle toho MMR připravilo řadu dotačních titulů přímo na pomoc pandemií zasaženému cestovnímu ruchu. Jsou to COVID – Podpora cestovního ruchu, COVID – Lázně, COVID – Ubytování, COVID – Školy v přírodě. Cestovní kanceláře a agentury obdržely od státu pomoc větší než celá řada jiných odvětví. Cestovním kancelářím a cestovním agenturám byly poskytnuty dotace z prostředků MMR, MPO, Ministerstva financí (MF) a Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) v celkové výši přesahující 1,6 mld. korun a zprostředkovány finanční prostředky, tj. úvěry a záruky ve výši 697 mil. korun. Dále si cestovní kanceláře a cestovní agentury zpětně uplatnily ztrátu za zdaňovací období r. 2020 v celkové výši 133,9 mil. korun. Pro cestovní kanceláře byl dále přijat speciální zákon Lex voucher. Ten cestovním kancelářím umožnil odložit vrácení plateb zákazníkům za zrušené zájezdy do 31. 8. 2021.

Na příjezdový cestovní ruch jsme cílili také programem COVID-Lázně, kdy každý zájemce, a to i ze zemí EU, za splnění předem daných podmínek získal od státu slevový voucher v hodnotě 4 tis. korun. V rámci výzvy roku 2020 bylo proplaceno celkem 37 645 slevových voucherů. V rámci výzvy roku 2021 bylo doposud proplaceno 5 686 slevových voucherů a další jsou průběžně propláceny. Tyto vouchery mohou využít jak čeští občané, tak občané zemí EU/EHP.

Klíčovými aktivitami pro obnovení příjezdového, domácího i výjezdového CR bude nyní podpora oživení zásadních dopravních spojení. V tomto ohledu bude nejdůležitější spolupráce mezinárodních letišť v ČR, agentury CzechTourism, krajů a dalších relevantních partnerů na opětovném rozlítání destinací, respektive nalezení nových zdrojových trhů. Dnes je už více než jasné, že pandemie onemocnění COVID-19 ovlivnila a bude i nadále ovlivňovat cestovatelské zvyklosti a chování turistů, a tomu se musejí cestovní kanceláře přizpůsobit.

Zdroj informací

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a NejBusiness.cz

Datum

8. září 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

DoporučujemePřihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.2653 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál