Česká republika se po 12 letech vrací do soutěže Euroskills

Česká republika se po 12 letech vrací do soutěže Euroskills

Patrik Procházka, David Ryšavý, Tomáš Eichler a David Voráček budou reprezentovat Českou republiku na soutěži řemeslných a odborných dovedností Euroskills, která se od 22. do 26. září uskuteční v rakouském Grazu. Čtveřice soutěžících se pod hlavičkou Hospodářské komory utká s evropskými konkurenty v obkladačských pracích, údržbě nákladních vozů, montáži chladících zařízení a malířském řemesle.

Do letošních Euroskills se zapojí 400 řemeslníků z 26 evropských států. „Profesní mistrovství přitom nebude zdaleka stačit. Neméně důležitým faktorem úspěchu bude jejich psychická odolnost, fyzická připravenost i znalost anglického jazyka. V uplynulých měsících proto všichni absolvovali přípravu pod vedením svých odborných garantů,“ uvedl viceprezident Hospodářské komory a prezident Cechu obkladačů Roman Pommer, který zároveň českou výpravu za Hospodářskou komoru do Rakouska povede.

Na přípravě soutěžících z ČR a organizaci jejich tréninku se podílejí řemeslné cechy a oborové asociace zastřešené Hospodářskou komorou a partnerské firmy. Jednotlivé disciplíny a záznamy jednotlivých soutěží budou dostupné na Facebooku Euroskills nebo na webu.

Soutěžní klání proběhne ve volnočasovém areálu u jezera Schwarzl See nedaleko Grazu. Reprezentanti evropských států se zde utkají v celkem 38 technických disciplínách, mj. opravách automobilů, kuchařských dovednostech, ale i v ICT projektech nebo grafickém designu. Sledovat je na místě bude až 10 tisíc diváků každý soutěžní den. Návštěvnická kapacita je letos omezena kvůli pandemii covidu-19.

Trojice nejlepších soutěžících v každém oboru získá bronzové, stříbrné a zlaté medaile. Zároveň všichni, kteří za své dovednosti dosáhnou více než 700 bodů z 800 možných, budou oceněni titulem „Medaillon of Excellence“. „Jde v podstatě o obdobu olympijských her v technických a řemeslných dovednostech. O prestiži akce vypovídá i přístup okolních zemí k této události. Kupříkladu německý tým přijala samotná spolková kancléřka Angela Merkelová. Ze strany českých představitelů se našim soutěžícím takové podpory bohužel nedostalo. Reprezentace pověstných českých ručiček na tak významné akci by si přitom politickou pozornost bezesporu zasloužila,“ podotkl Roman Pommer.

O účast českého týmu usilovala Komora poslední tři roky. Dostat družstvo do soutěže se podařilo po 12 letech, letos ji organizace Worldskills Europe ustanovila národním koordinátorem soutěží Euroskills pro Českou republiku.

Euroskills 2021 se v Grazu zúčastní:

• Patrik Procházka pochází z Velkých Pavlovic v Jihomoravském kraji, soutěžit bude v oboru mechanik chladících zařízení. Patrik se vyučil na SŠp Jílová v Brně, dnes má vlastní živnost a spolupracuje s mnoha firmami v oboru. Na soutěž jej připravuje Svaz chladicí a klimatizační techniky.

• David Voráček je obkladač z Červeného Poříčí v Plzeňském kraji, absolvent Střední školy Horní Bříza. V současné chvíli pracuje ve společnosti LASSELSBERGER RAKO, která jej spolu s Cechem obkladačů ČR na soutěž připravuje.

• Tomáš Eichler je mechanikem těžkých nákladních vozidel z Divišova ve Středočeském kraji a absolventem ISŠA Brno. V současnosti pracuje ve společnosti SCANIA CZECH REPUBLIC s.r.o., která jej zároveň na Euroskills připravuje.

• David Ryšavý je malíř, lakýrník a tapetář z Ostřetína v Pardubickém kraji. Střední odbornou školu Jarov dokončil v roce 2019, nyní pracuje v rodinné firmě a na Euroskills jej připravuje Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR.

Odbornou přípravu poskytly českým soutěžícím Svaz chladící a klimatizační techniky, Cech malířů, lakýrníků a natěračů ČR, Cech obkladačů ČR, RAKO Lasselsberger a Scania, která poskytla české reprezentaci dopravu svým autobusem. Pracovní oděvy zajistila společnost ACT-Servis Profi oděvy a pojištění reprezentantů zabezpečila Kooperativa. Účast českého týmu v Grazu podpořil také Rozhodčí soud.

Všichni účastníci Euroskills budou mít před odjezdem platné potvrzení o covidové bezinfekčnosti – očkovací certifikát, doklad o prodělání nemoci v posledních 180 dnech, případně antigenní (ne starší než 72 hodin) nebo PCR test (ne starší než týden). Podstoupit koronavirový test bude možné také na místě konání soutěže.

Při poslední účasti na Euroskills v roce 2008 v Nizozemsku obsadili čeští zástupci řadu předních příček. Třetí místo zaznamenaly módní návrhářky z Plzně, čtvrtá místa obsadili ve svých oborech instalatér Marek Kalianko, klempíř Petr Sadílek, Václav Kabourek a Jan Vintr (dopravní stavitelství) a páté místo získal obkladač Pavel Wohlgemuth. Z celkového počtu 29 soutěžících států se ČR umístila na 20. místě.

Zdroj informací

Hospodářská komora, NejBusiness.cz, NejChlapi.cz, eMoravia.cz, Mládež.cz a eČechy.cz

Datum

2. září 2021

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

Reklama

Page generated in 1.2935 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál