Nedostatek IT odborníků přetrvává, za hranicemi už hledají všichni

Nedostatek IT odborníků přetrvává, za hranicemi už hledají všichni

Jak uvádí statistiky, nedostatek kvalifikovaných pracovníků v oboru informačních technologiích trápí český trh už roky. Zjevný převis poptávky nad nabídkou ovlivňuje mimo nedostatek studentů v potřebných oborech i dlouhodobě rekordně nízká česká nezaměstnanost nebo kondice tuzemské ekonomiky.

„Česká republika stojí před bezprecedentní krizí IT, pokud nedokáže pracovníkům v tomto odvětví zajistit mezinárodně konkurenceschopné podmínky jako například platové ohodnocení. Promarní tak příležitost, kterou v oblasti digitalizace vytvořila pandemie COVID-19. To by si měli uvědomit i další aktéři, zejména stát,“ vysvětluje situaci Jiří Svoboda, zástupce Asociace pro aplikovaný výzkum v IT (AAVIT).

Nábor kvalifikovaných pracovníků nezná hranic

Jak aktuální statistiky naznačují, nejvíce zahraničních IT odborníků najímají společnosti z bývalých zemí Sovětského svazu. Zarytý pohled, že Ukrajinci nebo Bělorusové zde zastávají spíše pozice na stavbách a ve skladech, tedy už dávno neplatí. Poslední týdny ale vyvolaly v řadách zaměstnavatelů jistou skepsi. Bojí se, že nebudou mít lidi kde brát. Jak je to doopravdy?

„Napjatá situace v Bělorusku ohledně nedávného únosu letadla by se na najímání běloruských pracovníků na práci do Česka neměla nijak negativně projevit. Je to vlastně podobná situace, jakou jsme zažili při vrbětické kauze, kdy bylo vydávání potřebných vízových dokumentů pozastaveno jen na pouhý jeden týden a poté už vše zase fungovalo standardně,“ komentuje Mirek Mejtský, specialista na relokaci zahraničních pracovníků ze společnosti Petyovský & Partners.

Finále nemá žádný velký vliv na „verbování“ potenciálních zahraničních pracovníků. Jedinou složitostí procesu může být pro zaměstnavatele vyřizování potřebných byrokratických procesů a listin.

„Můžeme potvrdit zvýšený zájem ze strany Bělorusů o práci v České republice. Důvodem je samozřejmě určitá dlouhodobá nestabilní politická situace v zemi. Je proto i vzhledem k aktuální situaci ohledně únosu letadla a hrozícím sankcím světa vůči běloruskému režimu, že zájem o práci u nás bude mít čím dál více vzdělaných Bělorusů,“ dodává Mejtský.

Není developer jako developer

Když se hovoří o „ajťácích“ v běžném životě, většina lidí si nejspíše představí člověka, který přijde domů „opravit internet“, nebo šikovného kolegu z práce, který dokáže pomoci s nefunkční excelovskou tabulkou. Rozdílných pozic jsou ale v IT přinejmenším stovky a nedostatek specialistů v oboru je tak velmi generalizován.

„V současné době hledáme do svých řad přes deset druhů různých IT odborníků, a to od designerů webových stránek přes manažery starající se o fungování eshopu až po developery neboli vývojáře všech zaměření a zkušeností. A tím myslím jak experty na applovský software iOS, Ruby on Rails, tj. jazyk vhodný pro webové aplikace všech druhů a barev, nebo front-end developery, kteří se starají, aby interakce mezi aplikací a uživatelem probíhala v pořádku. Nedostatky jsou tedy, minimálně pro nás, na všech frontách oboru,“ konstatuje Petra Sachlová, HR manažerka tuzemské vývojářské společnosti eMan.

Například na pracovním portálu Startupjobs.cz hledají zaměstnavatelé převážně vývojáře.

Najít dobrého „ajťáka“ je um, zní z asociace

Nedostatek IT profesionálů potvrzuje i AAVIT. Asociace totiž vedle poradenské činnosti v oblasti digitalizace státní správy zaštiťuje i podporu pracovního trhu v IT a vedle tvorby pracovních míst řeší i jejich udržení či obsazování. 

„V řadách členů asociace se s nedostatkem IT profesionálů potýkáme na denní bázi. Technologických společností je u nás stále více. Zahraniční společnosti sem investují velké peníze, a tak přirozeně i rozšiřují své pobočky, které vyžadují další zaměstnance. Najít dobrého IT pracovníka je v dnešní době um, firmám nezbývá než hledat v zahraničí, kde už je ale kolikrát trh rovněž saturovaný,“ dodává Oliver Dlouhý, zakladatel Kiwi.com a prezident AAVIT.

Junioři si vydělají 50 tisíc, senioři nejdou pod 100 tisíc

Ke složité situaci nepřidává ani pandemická krize. Ochota IT pracovníků uvažovat a následně měnit zaměstnání je i z důvodu nejisté budoucnost minimální. „Přestože se snažíme využívat jak klasickou inzerci, tak přímé oslovování potenciálních zaměstnanců na různých kanálech, nedávno jsme začali využívat i pomoc specializovaných agentur a partnerů. Doufejme, že nám situace brzy umožní využívat i off-line kanálů na komunitních akcích a meetupech,“ komentuje situaci Sachlová.

A to je nakonec i důvodem nadstandardních mezd v tomto sektoru, kde informační systém Ministerstva práce a sociálních věcí uvádí průměrnou hrubou mzdu 61 845,- Kč. Největší platové skoky jsou reflektovány v senioritě zaměstnanců. Podle serveru Startupjobs.cz jsou průměrné mzdy za rok 2020 následující.

AAVIT

Asociace aplikovaného výzkumu v IT podporuje zájmy lidí v sektoru informačních technologií. Členské firmy působí v řadě rozdílných oborových oblastí a zároveň jsou významnými zaměstnavateli i exportéry těchto služeb. Mezi hlavní zaměření asociace patří podpora digitalizace státní správy či tvorba a udržení pracovních míst v oblasti IT. Mezi členy patří například kiwi.com, eMan, Fermat nebo TopMonks. sazby jsou platné od 6. srpna 2021.

Zdroj informací

AAVIT a NejBusiness.cz

Datum

10. srpna 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

Reklama

Page generated in 1.442 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál