Pěstouni si polepší, jejich odměna se naváže na minimální mzdu

Pěstouni si polepší, jejich odměna se naváže na minimální mzdu

Odměny za pěstounskou péči by se měly výrazně zvýšit. Poslanecká sněmovna totiž dnes schválila upravenou podobu novely Zákona o sociálně právní ochraně dětí, která počítá s navýšením částek vyplácených pěstounům zajišťujícím náhradní péči o děti. Návrh bude ještě projednávat Senát.

Novela řeší odměny nejen za pěstounskou péči, ale i za péči o děti vyžadující okamžitou pomoc. Zároveň výrazně omezuje umisťování dětí ve věku do 4 let do pobytových zařízení, především do kojeneckých ústavů. „Přestože jde o kompromisní výsledek, jsem moc ráda, že se nám povedlo novelu schválit. Jde po osmi letech o první koncepční úpravu, která by měla nastavit a znovu nastartovat náhradní rodinou péči v Česku. Zájem pěstounů v posledních letech stagnoval a tato novela by měla situaci zásadním způsobem změnit,“ věří ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Jsem ráda i za posun v případě umisťování nejmenších dětí do ústavů. Podle mého přesvědčení děti do ústavu nepatří. Pokud vyrůstají alespoň v náhradních rodinách, tak mají mnohem větší šanci na šťastný a úspěšný život,“ dodává ministryně.

Návrh počítá s výrazným navýšením příspěvku ve prospěch zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Ten byl doposud 22 800 korun za obsazené lůžko a nově by se měl zvýšit na 36 tisíc korun měsíčně. Kapacita zařízení tohoto typu by přitom neměla být větší než 20 dětí.

Podstatně vyšší by měly být také odměny pro pěstouny. „Stát se pěstounem je velké rozhodnutí a my nemůžeme připustit, aby počet pěstounů klesal kvůli nedostatku peněz. Navýšení odměn je nutností, životní náklady rostou dramaticky snad ve všech ohledech,“ říká Jana Maláčová. „Je dobře, že se díky pozměňovacím návrhům podařilo navázat tyto odměny na minimální mzdu a životní minimum. Nebude nutné o navýšení rozhodovat každý rok znovu a znovu, a to je koncepční,“ vyzdvihuje také ministryně.

Novela počítá i s dalšími úpravami, mezi něž například patří to, že mladí dospělí, kteří odcházejí z dětských domovů, ústavních zařízení nebo z pěstounské péče nově budou dostávat příspěvek při studiu ve výši 15 tisíc korun měsíčně. Stát by jim měl pomoci při hledání bydlení a zaměstnání.

Důležité je také jasné nasměrování ke zrušení ústavní péče. V současné době žije v různých ústavních zařízeních stále ještě přes 8 tisíc dětí, přičemž počty pěstounů, kteří mohou těmto dětem pomoct, se každoročně snižují. „Zejména dětské domovy pro děti do tří let, chcete-li bývalé kojenecké ústavy, nedokážou i přes veškerou možnou snahu dětem zajistit rodinné prostředí. Jsme jednou z mála posledních zemí, kde tato zařízení fungují. Přijetí této novely proto považujeme za velmi důležitý krok,“ říká ministryně Jana Maláčová s tím, že je nutné maximálně podpořit náhradní rodinnou péči. Díky přechodným pěstounům v posledních letech nemuselo každoročně projít ústavní péčí téměř 700 dětí.

Zdroj informací

Ministerstvo práce a sociálních věcí a NejBusiness.cz

Datum

9. srpna 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

DoporučujemePřihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.1534 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál