Hitparáda problémů při rekonstrukci chat

Hitparáda problémů při rekonstrukci chat

Ceny bytů stoupají a pro mnohé se tak vlastní bydlení stává nedostupné. Jedním z řešení této situace je přeměna chaty či chalupy na trvalé bydlení. 40 % českých druhých domovů však není podle jejich majitelů trvale obyvatelná. Více než třetina majitelů chat proto plánuje rekonstrukci, která by tento stav napravila. 78 % majitelů chat by úpravy financovalo z vlastních úspor, 42 % předpokládá využití úvěru. Mezi nejčastější problémy rekonstrukcí patří podle průzkumu Stavební spořitelny české spořitelny (Buřinky) nedostatek financí, problémy s řemeslníky nebo celkové prodražení.

S chatařením nejsou spojeny jen volné víkendy a odpočinek, ale i starosti a opravy. Přestavbu, která umožní celoroční obývání druhého bydlení, plánuje 36 % chatařů. Stejný počet uvedl, že chata je pro ně dostačující a úpravy neplánují. 4 % majitelů chat již rekonstrukci mají za sebou, 17 % zatím neví. Přestavby by majitelé nejčastěji platili z úspor (78 %), stavební spoření nebo úvěr ze stavebního spoření by využil každý pátý.

Když už úvěr, tak na kompletní rekonstrukci

Pokud by si majitelé chat a chlup měli brát úvěr na úpravu svých druhých domovů, polovina by tak financovala celkovou rekonstrukci objektu. Zásadní opravy, jako nová okna nebo rozvody by úvěrem hradil každý pátý.

Komplikace při úpravách – nedostatek řemeslníků i problémy s dojezdem na stavbu

Rekonstrukce s sebou často přináší i komplikace, problémy spojené s úpravami druhého bydlení zažil každý druhý majitel chaty. Mezi ty nejčastější patří podle průzkumu Buřinky nedostatek financí, ten trápí čtvrtinu rekonstruujících, 6 % dotázaných podcenilo rozpočet již ve fázi plánování a dalších 10 % řešilo prodražení úprav. „Přeměny chat a chalup na trvalé bydlení probíhají často na dálku, což ztěžuje koordinaci prací a domluvu s řemeslníky. Postupně se také může ukázat, že stavba byla v horším stavu, než se původně čekalo. To všechno úpravy prodraží, proto doporučujeme počítat aspoň s 15% rezervou,“ radí Monika Kopřivová, ze Stavební spořitelny České spořitelny.

Výzkum

Výzkum Fenomén druhého bydlení pro Stavební spořitelnu České spořitelny (Buřinku) prováděla v dubnu 2021 společnost STEM/MARK na reprezentativním vzorku populace ČR ve věkové kategorii 18-75 let v počtu 1400 osob. Současně byl výzkum realizován také na doplňkovém souboru 520 vlastníků chat a chalup.

Zdroj informací

Stavební spořitelna České spořitelny, a.s. a NejBusiness.cz

Datum

8. srpna 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

27. dubna 2025

SGEF reportuje 36% nárůst financování strojů a technologických zařízení

Société Générale Equipment Finance (SGEF), tuzemský lídr nebankovního financování firem a člen Skupiny...

25. dubna 2025

Flexibilních kanceláří v Česku už je přes 172 500 metrů čtverečních. A bude jich více i v regionech

Flexibilní kanceláře v Česku zažívají rekordní růst. Po utlumení poptávky během pandemie sledujeme výrazné...

22. dubna 2025

IROP v roce 2024: 2 409 podpořených projektů a investice za 26,5 miliardy korun

Integrovaný regionální operační program (IROP) v roce 2024 významně podpořil rozvoj regionů napříč všemi...

17. dubna 2025

Inspekce práce v loňském roce při kontrolách odhalila téměř 2 tisíce nelegálně pracujících osob

V uplynulém roce 2024 bylo při kontrolách Státního úřadu inspekce práce odhaleno téměř 2 tisíce nelegálně...

9. dubna 2025

ABB, Smart View a Keyence otevřely studentům dveře do reálného světa robotiky na RoboVision Hackathonu

ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...

8. dubna 2025

Exportéři hledají nové trhy. Diverzifikace je klíčem ke stabilitě a odolnosti

České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny a...

10. března 2025

Česká EAG ohlásila dvě akvizice v Německu za více než miliardu

osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...

28. února 2025

Evropská komise schválila Česku podporu na výrobu tepla z biomasy

Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...

27. ledna 2025

Nůžky odměňování žen a mužů v Česku jsou pořád rozevřené

Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...

22. ledna 2025

Půjčka pro podnikatele je spojená s minimální administrativou

Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...

Reklama

Page generated in 1.4338 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál