Poptávka po obytných vozech meziročně výrazně vzrostla

Poptávka po obytných vozech meziročně výrazně vzrostla

Zájem o obytné vozy v posledních pěti roste a pandemie covid-19 jej ještě umocnila. Rostou prodeje jak menších vozů, zde meziročně přibližně o 200 %, tak těch prostornějších nad 3,5 tuny. V této kategorii dokonce vzrostla poptávka o 250 %. Přicházejí jak zkušení kempaři, kterým již menší či starší vůz nestačí, tak i ti úplně noví, kteří se pro tento životní styl a cestování rozhodli díky pandemii a různým omezením v hotelech a na letištích.

Omezení možností cestování a restrikce v době pandemie způsobují, že se do koupě obytného vozu pouští i lidé, kteří nikdy v minulosti o tomto stylu trávení volného času neuvažovali. Z celkového počtu nových majitelů jich je dle Asociace kempování a karavaningu dokonce 80 procent.

Prodej obytných vozů meziročně významně vzrostl

Nárůst zájmu o koupi obytných aut se začal projevovat na jaře minulého roku, během první vlny koronavirové epidemie si lidé uvědomili, že se bojí kvůli nákaze nejen cestovat letadlem, ale i být ubytovaní v hotelech či penzionech. Obytná auta se tak stala, kromě vlastních rekreačních zařízení, téměř jedinou volbou, jak cestovat.

„Máte dům na kolečkách a nic vás neomezuje. Zároveň je to ale bezpečné, protože se izolujete jen s rodinou,“ vysvětluje trend Klára Hájek Velínská z Asociace kempování a karavaningu a dodává, že zájem o obytná auta meziročně vzrostl až o 200 %.

Napilno mají i prodejci, což potvrzuje současný trend, že v tomto segmentu nyní nejsou měsíce se slabší poptávkou. „Dveře se u nás letos nezavřely, lidé mají nyní o vozy zájem celoročně. V zimě s nimi parkují u sjezdovek a v létě pak mohou vyjet prakticky kamkoliv,“ vysvětluje Pavla Skolil ze společnosti FC Morelo CZ, předního českého prodejce obytných vozů.

U vozů nad 3,5 tuny vzrostla poptávka o 250 %

Nabídka obytných aut je opravdu široká, většina zákazníků se spokojí s menšími obytnými vozy. Stále větší zájem je ale o prostornější a vybavenější obytné vozy nad 3,5 tuny. „Kdo jednou vyzkouší obytné vozy, které mají dostatek obytného a úložného prostoru, těžko se v budoucnu spokojí s malým vozem, kde se pak o to více cítí stísněně a kde má problém na delších cestách uložit zavazadla a zejména vybavení pro volný čas,“ říká Pavla Skolil z FC Morelo CZ a dodává: „Vedle většího prostoru s dostatečně velkým kuchyňským koutem a stolem s pohodlnými sedačkami, tito zákazníci vyžadují i dostatek prostoru pro uložení zahradního nábytku, lyží, kol nebo skútrů. Do některých vozů se vejde dokonce i malý osobní automobil. Poptávka po vozech nad 3,5 tuny u nás meziročně vzrostla o 250 %.“

Delší čekací lhůty

Velký zájem o obytné vozy zaskočil většinu prodejců, protože neměli naplánováno tak velkou výrobu. „Nabídka je snížená a objednací doba na nové vozy se výrazně prodloužila. Už před covidem šlo o šest až dvanáct měsíců, dnes jsou lhůty často i dvojnásobné,“ říká Jan Pacovský z Asociace kempování a karavaningu. Toto potvrzuje Pavla Skolil z FC Morelo CZ. „Pokud uvažujete o novém obytném voze na příští léto, je již nyní ideální doba tuto otázku řešit.“

Zdroj informací

Morelo a NejBusiness.cz

Datum

5. srpna 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.9859 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál