Nahradí umělá inteligence lidské pracovníky?

Nahradí umělá inteligence lidské pracovníky?

Podle aktuálního šetření Hospodářské komory České republiky (HN ČR) má 96 % zaměstnavatelů v ČR zkušenost se situací, kdy dlouhodobě nemohou najít vhodné zaměstnance. V řadě oblastí je už nyní řešením nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců zavádění systémů s prvky umělé inteligence (AI). Podle společnosti SAS, lídra v oblasti analýzy dat a AI, nahradí umělá inteligence konkrétní kategorie profesí, zejména v dopravě, maloobchodu, státní správě a službách.

„Zaměstnavatele výrazně tíží sociální a zdravotní odvody, růst minimální mzdy nebo zrušení třídenní karenční doby v případě nemoci. Pokud k tomu připočteme snahu zavést plošně pět týdnů dovolené a návrhy na další růst minimální mzdy, vzniká v České republice velmi silný motivační prvek pro urychlené zavádění umělé inteligence do českých firem,“ uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku.

Už nyní nahrazují systémy s umělou inteligencí pracovníky v celé řadě průmyslových odvětví a tento trend bude dále akcelerovat. Otázkou však je, zda stejně jako v předchozích technologických milnících, například v období páry nebo zavádění počítačů, dojde i v případě umělé inteligence k vytváření zcela nových kategorií zaměstnání. Petr Šlajchrt předpovídá, že můžeme a měli bychom očekávat totéž v ekonomice s umělou inteligencí. Stroje jistě mohou v některých úkolech porazit člověka, ale některé vůbec nezvládnou.

„Cílem AI není to, aby byli lidé nahrazováni stroji, ale aby pracovali společně s nimi a soustředili se na náročnější a uspokojivější práci. Do roku 2023 se celkové přijetí umělé inteligence zvýší z 35 % na 50 %, a to díky rozšířeným analytickým řešením pro konkrétní odvětví,“ doplnil Petr Šlajchrt.

Díky pokroku založenému na umělé inteligenci je náš život každý den jednodušší a lepší. Jedním z nejpřínosnějších použití AI pro lidstvo je zdravotní péče. Přichází s nabídkou rychlých léčebných strategií, pomáhá objevovat nové léky a testovat vakcíny za kratší dobu, monitoruje údaje pacientů z nositelných senzorů a interpretuje lékařské zobrazování. AI se v bankovnictví používá k vytváření systémů, které se naučí, jaké typy transakcí jsou podvodné, přičemž převod může být pokusem o praní peněz, nebo dokáže okamžitě rozhodnout o poskytnutí úvěru. AI nyní může psát články, skládat klasickou hudbu, překládat jídelní lístek v zahraničí nebo dokonce předpovídat, které pivo bude pro vás nejchutnější.

SAS

SAS Institute je světovým lídrem v oblasti analytiky a AI. V současné době používá řešení SAS více než 83 000 společností a institucí ve 147 zemích, včetně 92 společností ze 100 nejlepších podle Fortune Global 500. Společnost vznikla v 1976 a zaměstnává 14 000 lidí. SAS Institute ČR působí v České republice od roku 1992. a je lídrem na trhu v oblasti analytiky a AI. Více než 300 konzultantů a odborníků na datovou vědu vytváří a implementuje řešení SAS pro téměř 200 tuzemských klientů. Řešení jsou určena všem odvětvím ekonomiky, vč. bankovnictví, pojišťovnictví, telekomunikace, energetika, průmysl, obchod, farmacie, zdravotnictví, věda a veřejná správa. www.sas.com. SAS vám zprostředkovává SÍLU VĚDOMOSTÍ.

Zdroj informací

SAS a NejBusiness.cz

Datum

23. července 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.0239 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál