Phishing v komunikačních aplikacích. V ČR nejčastěji ve WhatsApp

Phishing v komunikačních aplikacích. V ČR nejčastěji ve WhatsApp

Anonymizovaná data, která dobrovolně poskytli uživatelé aplikace Kaspersky Internet Security for Android, ukázala, které messengery jsou nejvíce zneužívány phishingovými podvodníky. Největší podíl zjištěných škodlivých odkazů v období od prosince 2020 do května 2021 byl odeslán prostřednictvím aplikace WhatsApp (89,6 %), následované aplikací Telegram (5,6 %). Na třetím místě je Viber (4,7 %) a za ním Hangouts (méně než 1 %). Země s největším počtem phishingových útoků byly Rusko (46 %), Brazílie (15 %) a Indie (7 %). V České republice se zákazníci Kaspersky setkali s phishingem především v aplikaci WhatsApp a ČR se počtem útoků řadí do první třetiny globálně i mezi evropskými zeměmi.

Podle průzkumu předstihly messengery v roce 2020 z hlediska oblíbenosti mezi uživateli sociální sítě o 20 % a staly se nejrozšířenějšími nástroji pro komunikaci. Výsledky průzkumu také ukazují, že v roce 2020 měly tyto aplikace globální základnu uživatelů čítající 2,7 miliardy lidí, a do roku 2023 se očekává její nárůst na 3,1 miliardy. To je téměř 40 % světové populace.

Aplikace Kaspersky Internet Security for Android dostala novou funkci Safe Messaging (Bezpečné zprávy) zabraňující uživatelům v otevírání škodlivých odkazů, které obdrží prostřednictvím komunikačních aplikacích (WhatsApp, Viber, Telegram, Hangouts) nebo SMS. Společnost Kaspersky díky tomu analyzovala anonymizovaná kliknutí na podvodné odkazy v messengerech a zjistila, že v období od prosince 2020 do května 2021 bylo celosvětově zaznamenáno 91 242 detekovaných případů. Celosvětově bylo denně detekováno 480 potenciálních rizik.

Podle statistik detekoval Kaspersky Internet Security for Android největší počet škodlivých odkazů v aplikaci WhatsApp, což je zčásti způsobeno tím, že je to celosvětově nejoblíbenější messenger. Největší podíl takových zpráv byl zjištěn v Rusku (42 %), Brazílii (17 %) a Indii (7 %).

Mezi uživateli aplikace Kaspersky Internet Security for Android měl Telegram nejmenší počet detekcí, ale geograficky na tom byl podobně jako WhatsApp. Nejvíce škodlivých odkazů bylo zjištěno v Rusku (56 %), Indii (6 %) a Turecku (4 %). Vysoká čísla v Rusku jsou pravděpodobně důsledkem větší míry popularity tohoto messengeru v zemi.

Podle statistik byl u aplikací Viber a Hangouts zaznamenán menší počet detekcí. Klíčovým rozdílem mezi nimi je regionální zastoupení. Největší počet detekcí u Viberu byl identifikován převážně v Rusku (89 %) a v zemích SNS – na Ukrajině (5 %) a v Bělorusku (2 %). U Hangouts byla většina detekcí z USA (39 %) a Francie (39 %).

„Statistiky ukazují, že phishing v komunikačních aplikacích zůstává jedním z nejvyužívanějších nástrojů podvodníků. Částečně je to způsobeno širokou oblibou těchto aplikací mezi veřejností a také možností zneužívat jejich vestavěné funkce k provádění útoků. Někdy může být obtížné určit, zda se jedná o phishingový útok, protože rozdíl může být jen v jednom znaku nebo drobné chybě. Spolehlivým nástrojem v boji proti phishingu v messengerech je ostražitost v kombinaci s antiphishingovými technologiemi,“ komentuje Tatyana Shcherbakova, hlavní analytička webového obsahu ve společnosti Kaspersky.

Chcete-li snížit riziko, že obdržíte škodlivé odkazy přes messenger a stanete se obětí podvodu, řiďte se těmito jednoduchými radami:

  • Buďte ostražití a hledejte v odkazech pravopisné chyby nebo jiné nesrovnalosti.

  • Běžnou praxí je „řetězové schéma“, kdy podvodník žádá uživatele, aby se svými kontakty sdílel škodlivý odkaz, který pak dalším adresátům připadá legitimní, protože ho dostali od jim známé osoby. Nejednejte ukvapeně a nesdílejte podezřelé odkazy se svými kontakty.

  • Podvodníci často využívají aplikaci WhatsApp a další messengery ke komunikaci s uživateli, kteří byli nalezeni na legitimním zdroji (například různá tržiště nebo služby pro rezervaci ubytování), a posílají jim škodlivé zprávy napodobující zprávy z těchto zdrojů. I když zprávy a webové stránky vypadají jako skutečné, hypertextové odkazy budou mít s největší pravděpodobností nesprávný pravopis nebo vás mohou přesměrovat na jiné místo.

  • I když zpráva přišla od některého z vašich nejlepších přátel, nezapomeňte, že i jejich účty mohly být napadeny hackery. Buďte vždy opatrní. Zpráva může vypadat věrohodně, dávejte si však pozor na odkazy a přílohy.

  • Nainstalujte si důvěryhodné bezpečnostní řešení a dodržujte jeho doporučení. To vyřeší většinu problémů automaticky a upozorní vás na možná rizika.

Zdroj informací

Kaspersky a NejBusiness.cz

Datum

15. července 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

13. března 2024

DKV Mobility rozšiřuje síť dobíjecích stanic

Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, rozšířila svou...

12. března 2024

BILLA svoji novou identitu promítá nejen do svých prodejen

Po představení své nové obchodní strategie, zaměřené na podporu zdraví, správného stravování a na...

12. března 2024

SAP představuje novinky ve správě firemních dat s generativní AI

Společnost SAP oznámila novinky zaměřené na správu firemních dat. Nejvíce inovací včetně využití...

11. března 2024

Dell inovuje modely notebooků Latitude pro práci s umělou inteligencí

Společnost Dell uvádí na trh zcela novou řadu Latitude s podporou umělé inteligence. Notebooky vybavené...

8. března 2024

Kancelářská budova AFI City 1 dosáhla s příchodem nových nájemců plné obsazenosti

Mozaika nájemců ve vysočanském věžáku AFI City 1 je již kompletně dokončená. Mezi nové přírůstky mimo jiné...

Reklama

Page generated in 1.4188 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál