Savills zveřejnila Index odolnosti měst 2021

Savills zveřejnila Index odolnosti měst 2021

New York, Los Angeles, Londýn, Tokio a San Francisco jsou podle společnosti Savills pěti nejodolnějšími městy na světě, které i nadále využívají svého postavení jako vstupní brány pro společnosti a těží z přízně velkých společností využívajících výhod podnikatelských ekosystémů a rozsáhlé základny talentu, čímž přitahují další talenty, a tím přispívají k vysoké ekonomické výkonnosti a silným realitním trhům.

Mezinárodní společnost Savills poskytující poradenství v oblasti komerčních nemovitostí v rámci svého výzkumného programu Impacts 2021 hodnotila 500 měst na základě ukazatelů zaměřených na čtyři základní témata – ekonomické základy, znalostní ekonomika a technologie, ESG a nemovitosti. V rámci Indexu odolnosti měst (Resilient Cities Index) tyto metriky určují, která města zůstala odolná vůči pandemii Covid-19 a která města se budou dále rozvíjet, aby čelila novým tržním a přírodním silám.

V čele žebříčku jsou New York, Los Angeles a Londýn, následují Tokio, San Francisco, Paříž, Soul a Boston. Savills však upozorňuje, že do první dvacítky se dostala i řada menších evropských měst s méně než třemi miliony obyvatel. Tato města obecně dosahují vysokého hodnocení díky svým ESG kvalitám a silným znalostním ekonomikám, mají vysoce vzdělané obyvatelstvo a rozvinutou technologickou scénu. Konkrétně Stockholm se umístil na 12. místě a Amsterdam na 17. místě.

Na vrcholu Indexu odolnosti měst 2021 spol. Savills dominují velká města s hlubokými a likvidními realitními trhy, což znamená, že je změny pravděpodobně rychle neohrozí. Podle společnosti Savills pro firmy nezmizely výhody aglomerace ani během pandemie Covid-19: důležitá zůstává blízkost ke konkurenci, spolupracovníkům a vysoce uznávaným vzdělávacím institucím.

Podíváme-li se na samotné realitní ukazatele, tak navzdory dramatickému poklesu transakcí na všech trzích si na konci 1. čtvrtletí 2021 podle společnosti Savills největší města udržela své prvenství, ačkoli Los Angeles sesadilo New York z první příčky v celkovém objemu realitních transakcí na světě, zatímco Paříž již druhým rokem předstihla Londýn. Soul je sice celkově sedmým nejodolnějším městem, ale čistě z pohledu nemovitostí dosáhl šesté příčky a byl jediným městem v první desítce, v němž se v roce 2020 zvýšily objemy investic.

Index odolnosti měst spol. Savills hodnotí města na základě národních faktorů ESG, protože dat na úrovni jednotlivých měst je málo. Severská města se tak v této metrice umístila na předních příčkách, neboť dosahují vysokého hodnocení v oblasti využívání obnovitelných zdrojů energie, zabezpečení potravin a vody, přírodních zdrojů a elektrických vozidel. Města na Novém Zélandu a v Kanadě, jediné mimoevropské země v první desítce ESG, dosahují v těchto faktorech rovněž dobrých výsledků.

Pokud se podíváme na ukazatele ekonomické síly, zjistíme, že Tokio a Londýn jsou sice vysoce hodnoceny, ale v rámci svých regionů se jedná o výjimky. V rámci těchto měřítek dominují americká a čínská města, přičemž USA obsadily pět míst v první desítce a Čína tři. Vzhledem k ekonomickým prognózám se v čínských městech očekává silný nárůst domácího bohatství spojený s pokračujícím růstem HDP, ale spol. Savills vyzdvihuje také indický Bengalúr a vietnamské Ho Či Minovo město, u nichž se v příštích pěti letech očekává rychlý růst HDP, a to se složenou roční mírou růstu 9,8 %, resp. 8,5 %, což je v Indexu posune výše.

Simon Hope, vedoucí oddělení globálních kapitálových trhů společnosti Savills, k tomu říká: „Pandemie Covid-19 způsobila, že někteří zpochybňovali budoucnost měst samotných. Je však zřejmé, že města zůstávají nejdůležitějšími místy pro interakci mezi lidmi, a tedy i pro investice do nemovitostí. Svět se však nadále vyvíjí – a to nejen kvůli pandemii.

New York, Los Angeles, Londýn, Tokio a San Francisco zůstávají prozatím odolné a na vrcholu našeho Indexu. Je však pozoruhodné, že žádná ze zemí, v nichž se tato města nachází, nemá vysoké skóre v oblasti ESG. Vzhledem k tomu, jakým směrem se trh ubírá a že investoři do nemovitostí stále častěji přijímají strategie zaměřené na udržitelnost, je-li na celostátní úrovni přijímaní zásad ESG pomalé, je nezbytné, aby developeři, pronajímatelé a nájemci pracovali na individuální, kolektivní a městské úrovni a doslova budovali odolnost, aby se předešlo budoucím problémům."

Sophie Chick, Savills World Research, dodává: „První Index odolnosti měst spol. Savills v roce 2019 se zabýval HDP, soukromým bohatstvím a demografií měst, ale abychom zohlednili měnící se dobu, přidali jsme v roce 2021 mnoho dalších ukazatelů, včetně ESG. I když to nijak dramaticky nezměnilo přední příčky Indexu – New York, Tokio, Londýn a Los Angeles tehdy vynikaly stejně jako dnes – zajímavé je, že menší města se vyvíjejí a jejich silná znalostní ekonomika, talentové základny a ESG kvality jim umožňují dohnat náskok. Tato menší města by měla i nadále růst, spolu s lokalitami v Číně a Indii, které budou stoupat s tím, jak budou bohatnout a zlepšovat své životní prostředí, aby mohly lépe konkurovat globálním megaměstům. Mezi další města, která je třeba sledovat, patří Denver, Houston, Phoenix a Filadelfie v USA, Kodaň v Dánsku a Curych ve Švýcarsku v Evropě, Melbourne a Sydney v Austrálii a Auckland na Novém Zélandu."

Stuart Jordan, výkonný ředitel Savills CZ&SK, dodává: „V ukazatelích ekonomických fundamentů a nemovitostí se Praha nachází v horním kvartilu. S rostoucím důrazem na ESG je skvělé vidět, jak kombinace národních faktorů vynesla Českou republiku na 25. místo z 83 hodnocených zemí.“

Impacts

Impacts je celosvětově uznávaná publikace a výzkumný program společnosti Savills. V letošním roce se Impacts soustředí na téma „Evolve“ / „Rozvíjet se“: Pandemie Covid-19 v mnoha ohledech změnila účel a pohled na nemovitosti. Řada odvětví se však již významně rozvíjí v reakci na probíhající tržní, technologické, sociální a environmentální trendy. Publikace Impacts 2021 staví tyto změny do historického kontextu s ohledem na budoucí vývoj.

Savills

Savills CZ s. r. o. je součástí globální společnosti Savills plc poskytující poradenské služby v oblasti komerčních nemovitostí zalistovaná na akciové burze London Stock Exchange. Týmy Savills působí ve více než 600 vlastních i partnerských kancelářích. Společnost zaměstnává přes 39 000 profesionálů ve více než 70 státech na území Severní i Jižní Ameriky, Evropy, Asie a Pacifiku, Afriky i Blízkého východu, kde nabízí široké spektrum specializovaných poradenských služeb a služeb v oblasti managementu a investic klientům z celého světa.

V České republice je společnost Savills aktivní od roku 2017. Přes 60 expertů její pražské kanceláře klientům nabízí odborné služby od investičního poradenství, oceňování, agendy pronájmů a správy nemovitostí přes konzultace v oblasti výstavby a plánování projektů až po průzkum trhu v sedmi hlavních sektorech: průmysl a logistika, kanceláře, maloobchod, volný čas, hotely, rezidenční bydlení a ubytování pro studenty.

Zdroj informací

Savills CZ s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

27. června 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 2.0587 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál