PSN: Tančící dům slaví 25 let, otevírá nový technický okruh

PSN: Tančící dům slaví 25 let, otevírá nový technický okruh

V neděli 20. června oslavil Tančící dům 25 let od svého otevření. Tančící dům se během čtvrt století stal jedním z nejvyhledávanějších architektonických skvostů Prahy, přivítal přes 3 miliony návštěvníků, patří mezi nejfotografovanější místa v republice a získal za svou podobu řadu ocenění. Při příležitosti výročí Tančící dům nově otevírá technický okruh, který návštěvníky provede zázemím budovy. Zároveň bude po dobu 25 dnů Tančící dům nasvícen zelenou barvou.

Pravděpodobně nejvýznamnější architektonický počin realizovaný v České republice po revoluci slaví 25. narozeniny. „Jsme nadšeni, že se tento klenot stal před 8 lety součástí našeho portfolia. Vnímáme Tančící dům nejen jako budovu samotnou, ale jako jeden ze symbolů polistopadové svobody a demokracie. Těší nás proto, že má Tančící dům v souladu s odkazem Václava Havla široké využití, je otevřen veřejnosti, koná se v něm řada výstav, kulturních a společenských akcí,“ uvedl při příležitosti výročí jednatel PSN Max Skala.

Specifickou podobu Tančícího domu, známého rovněž jako Ginger a Fred, navrhli architekti Frank O. Gehry a Vlado Milunič, na podobě interiéru se podílela i Eva Jiřičná. Dům stojí na Rašínově nábřeží na místě proluky vzniklé při bombardování Prahy v roce 1945. Myšlenku zástavby obnovil Milunič spolu s prezidentem Václavem Havlem, který bydlel ve vedlejším domě. Základní kámen byl položen v září 1994, stavba byla uvedena do provozu 20. června 1996.

Novinkami spojenými s výročím je nasvícení Tančícího domu zelenou barvou a otevření nového technického okruhu Tančícího domu. Ten je od 18. června do 3. října součástí výstavy Praha dekadentní. Ikona české porevoluční architektury odkryje veřejnosti své běžně nepřístupné prostory a technické vybavení. Návštěvníci tak mohou nahlédnout i do systému vzduchotechniky či topného systému domu. Prohlídka má celkem 5 částí a začíná ve strojovně ve druhém podzemním podlaží a končí na střeše. Zpřístupněna bude i nová terasa s neobvyklým výhledem na Pražský hrad a pohledem do vnitrobloku na byt, kde žil Václav Havel.

PSN koupila Tančící dům koncem roku 2013 za zhruba 360 milionů korun. „Tančící dům je jedním z pilířů našich současných aktivit. Nicméně, chceme na českém trhu dále růst a hledáme tak příležitosti k novým akvizicím. Posledním podobným příkladem je koupě pozemku na pomezí Václavského náměstí a Vinohrad, další akvizice plánujeme ještě v letošním roce,“ dodal Max Skala.

Kromě kancelářských prostor se v budově nachází několik pater galerie a výstavních prostor, oblíbená je kavárna v nejvyšším patře s vyhlídkovou terasou nabízející neobvyklé výhledy na Prahu, před několika lety přibyly i hotelové pokoje. Tančící dům od jeho vzniku navštívilo zhruba 3 miliony návštěvníků, návštěvnost vzrostla hlavně v posledních letech (před pandemií), kdy se pohybovala kolem 600 tisíc návštěvníků ročně. Zájem roste především u domácích turistů, zatímco v roce 2015 tvořili zahraniční turisté 90 % návštěvníků, v roce 2019 už byl poměr mezi domácími a zahraničními vyrovnaný.

Jak už to u novostaveb v centru Prahy bývá, záměr od počátku doprovázely nejen nadšené, ale i kritické hlasy. V průběhu let se však Tančící dům stal jednou z ikon Prahy, je vyhledávaným turistickým magnetem i cílem návštěv obyvatel Prahy, za svůj vzhled získal řadu ocenění. Časopis Time mu např. přiřadil nejvyšší ocenění v kategorii designu, časopis Architekt jej zařadil mezi 5 nejvýznamnějších staveb 90. let v ČR, umístil se i mezi deseti nejkrásnějšími budovami světa dle tzv. zlatého řezu v anketě Daily Mail. Česká národní banka vybrala Tančící dům na mince v rámci speciální edice Deset století architektury.

PSN

Na českém trhu s nemovitostmi působí PSN již od roku 1991, původně jako Pražská správa nemovitostí. Od roku 2019 už jen jako společnost PSN. Dlouhodobě vytváří vlastní portfolio nemovitostí v Praze, Pardubicích a Hradci Králové. PSN byla v květnu 2021 v rámci programu Czech Best Managed Companies oceněna jako jedna z nejlépe řízených firem v České republice.

Mezi významné nemovitosti PSN patří Tančící dům, Dům Módy na Václavském náměstí, pozemek po bývalém Transgasu na pomezí Václavského náměstí a Vinohrad, Palác Dlážděná, City Empiria nebo výjimečný projekt Vanguard Prague. V portfoliu se nacházejí budovy s výjimečnou architektonickou hodnotou. Prostřednictvím citlivé rekonstrukce jim PSN s pomocí renomovaných architektů vrací genius loci a hledá jejich nejlepší využití. Probouzíme domy k životu!

Zdroj informací

PSN s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

21. června 2021

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

Reklama

Page generated in 1.5899 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál