Komora daňových poradců kvituje rozhodnutí Senátu

Komora daňových poradců kvituje rozhodnutí Senátu

V návrhu schváleném Poslaneckou sněmovnou (duben 2021) byla evidentní chyba, kdy základní sleva na druhé a další dítě nebyla dělitelná počtem měsíců kalendářního roku. Obratem jsme proto senátory oslovili dopisem s argumentací, proč je nezbytné, aby byly částky upravené tak, aby byly dělitelné dvanácti beze zbytku (výrazně by to zkomplikovalo mzdovou evidenci a pro podnikatele by to představovalo zbytečné náklady například na úpravy softwaru).

S radostí konstatujeme, že naše snaha dopadla na úrodnou půdu. Při středečním projednávání této novely v Senátu došlo k opravě. Sleva na druhé a další dítě bude nově dělitelná dvanácti, tzn. sleva na druhé dítě bude ve výši 22 320 Kč a sleva na třetí a další dítě 27 840 Kč. V Senátu bylo také schváleno, že uvedené změny se do mzdové evidence promítnou až od 1. 1. 2022 a nebude tak nutné narychlo upravovat mzdové programy a způsoby výpočtu mezd v průběhu kalendářního roku, což vždy přináší komplikace a zvýšené náklady. Senát tak splnil svoji ústavní roli a je mu za to dobré poděkovat. Doufáme, že tuto opravenou verzi Poslanecká sněmovna schválí.

Jsme rádi, že byly vyslyšeny naše odborné námitky, které se vždy týkají pouze daňových změn nikoli politických rozhodnutí, a nedojde tak ke zbytečným komplikacím v oblasti mezd. Do budoucna bychom však považovali za vhodné, aby byly podobné změny dopředu konzultovány s odbornou veřejností a nedocházelo tak k těmto zbytečným infarktovým situacím. Opakovaně v této věci nabízíme bezplatnou odbornou konzultaci nejen všem ministerstvům a státním orgánům, ale také všem politikům a politickým stranám. Mělo by být přece společnou snahou, a to zvláště v současné době, aby se daně zjednodušovaly a nikoli komplikovaly.

Zdroj informací

Komora daňových poradců a NejBusiness.cz

Datum

13. června 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 2.0587 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál