Brigádníkům se nechce pracovat rukama, raději by seděli v kancelářích

Brigádníkům se nechce pracovat rukama, raději by seděli v kancelářích

Brigádnických míst je letos málo, a i zájem studentů je nižší než v předchozích letech. Navíc mladí lidé preferují práci v kanceláři, do zemědělství ani do fyzicky náročné výroby, kde je nabídka širší, nechtějí. Běžně nabízená mzda brigádníků se pohybuje v závislosti na regionu, oboru a pozici mezi 100-140 Kč na hodinu, nejběžnější hodinovou odměnou je 120 Kč.

O brigádníky a sezónní pracovníky je největší poptávka ve výrobě, těžkém a automobilovém průmyslu a ve skladech. „Pozornost brigádníků v těchto případech mohou přitáhnout pouze nadprůměrné mzdové podmínky, nejlépe od 150 Kč na hodinu výše,“ říká Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment a Gi Group s tím, že problémem je často i vícesměnný provoz, který brigádníci vesměs odmítají. Zájem mají naopak nejčastěji o práci kanceláři, lákají je zejména administrativní pozice bez angličtiny či práce na recepci. Požadavky firem a zájem brigádníků tak aktuálně příliš neprotínají.

Praha a Plzeň výjimkou

Jedinými oblastmi, kde je zájem uchazečů o brigády vyšší než nabídka míst, je Praha. Stejně jako v jiných regionech je zde největší poptávka po administrativních brigádách bez angličtiny a o práci na recepci, rozhodující je ovšem výše odměny. Ta zůstává stejná jako v posledních dvou letech, tedy mezi 120 a 200 Kč. Horní sazba je ovšem nabízena pouze za práci vyžadující znalost 2 cizích jazyků. Dostatek uchazečů hlásí i Plzeňsko, kde ovšem se znovuotevřením restauračních provozů očekávají rostoucí poptávku po brigádnických úvazcích. Zatím mají zájemci o brigádu na výběr zejména práci ve výrobě a logistice.

V Brně, na Liberecku a Královéhradecku naproti tomu zájem ze strany brigádníků výrazně poklesl. Řada studentů si totiž díky distanční výuce našla celoroční brigádu, a nyní proto žádný přivýdělek nehledá. Ostravsko, Olomoucko registrují zhruba stejný zájem ze strany uchazečů jako v předchozích letech, nabídka brigádnických míst je však pro ně neuspokojivá. V Olomouci se brigádníci hledají nejvíce v zemědělství a výrobě a v Ostravě v logistice.

V některých regionech, například na Českobudějovicku a na Ústecku, firmy ještě brigádníky poptávat nezačaly, hledají pouze uchazeče na hlavní pracovní poměr.

Mzdy stagnují

Mzdy brigádníků již druhým rokem stagnují. Například na Ostravsku si brigádník v závislosti na oboru letos vydělá 95-150 Kč, na Brněnsku 120-160 Kč, na Královéhradecku 110-135 Kč, na Olomoucku 100-130 Kč.

„Zaměstnavatelé si musí vyhodnotit, jako moc brigádníky potřebují. Pokud se bez nich neobejdou, je třeba nabídnout nadprůměrné mzdové podmínky, které zájemce budou dostatečně motivovat, aby dali přednost právě jejich pozicím,“ radí Martin Malo.

Grafton Recruitment Czech Republic

Grafton Recruitment, s.r.o. byla založena v roce 1994 a v současné době je zastoupena 14 pobočkami po celé ČR: v Praze, Brně, Jihlavě, Ostravě, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích, Plzni, Zlíně, Liberci, Olomouci, Hradci Králové a Kolíně. Grafton Recruitment nabízí efektivní řešení v otázkách náboru, ať už se jedná o jednorázové vyhledání zaměstnance nebo velkoobjemové nábory pro soukromý i veřejný sektor. Specializuje se dále na agenturní zaměstnávání formou dočasného přidělování. Připravuje také na míru řešení outsourcingu nebo kompletní zajištění servisu náboru řízením celého procesu jako hlavní dodavatel.

Patří rovněž mezi přední poskytovatele outplacementových služeb a poradenství nebo výběru zaměstnanců pomocí assessment center, speciálních testů a dodatečně nabízí poradenský servis v oblasti lidských zdrojů. Grafton Recruitment je součástí Gi Group.

Zdroj informací

Grafton Recruitment, s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

9. června 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 2.6345 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál