Kancelářská budova Parkview získala certifikaci WELL

Kancelářská budova Parkview získala certifikaci WELL

Kancelářská budova Parkview na pražské Pankráci získala prestižní Certifikaci WELL, která hodnotí vliv na fyzické i psychické zdraví nájemců. Parkview je třetím projektem na českém trhu, který tuto certifikaci získal, a za všemi stojí Skanska.

Parkview, v loňském roce dokončená kancelářská budova na pražské Pankráci, získala díky Certifikaci WELL Core & Shell na úrovni Gold unikátní postavení na trhu. Jako jediná budova na českém trhu obdržela kombinaci tří prestižních certifikací, mezi které patří dále WELL Health-Safety Rating, vyvinutý certifikační systém pro potřeby v souvislosti s pandemií koronaviru, a enviromentální ocenění LEED, které ji řadí mezi nejzelenější budovy světa. S 97 body v certifikaci LEED je projekt druhou nejudržitelnější kancelářskou budovou na světě dokončenou v loňském roce.

„Certifikace WELL je pro nás uznání, že se nám daří kancelářské budovy stavět tak, aby se v nich lidé cítili dobře a prostor měl příznivý vliv na jejich zdraví. Parkview je během krátké doby už třetím naším projektem, se kterým jsme tohoto úspěchu dosáhli. Aspekt zdravého pracoviště je vzhledem k současné situaci velmi aktuální a já věřím, že přísná kritéria certifikace se stanou standardem pro stále více nových budov, stejně jako tomu je u těch našich,“ říká Eva Nykodymová, manažerka udržitelnosti v komerčním developmentu Skanska pro Českou republiku a Rumunsko.

Kontrola nebezpečných látek

Komise budovu Parkview hodnotila v několika kategoriích. Chválila například skutečnost, že byly provedeny přísné kontroly všech materiálů používaných během výstavby z hlediska jejich obsahu těkavých organických sloučenin. Ověřovala také použití nebezpečných chemických látek, jako je olovo, rtuť nebo polychlorované bifenyly, i nakládání s pesticidy. Kladné body budova z dílny proslulého newyorského architektonického studia Richard Meier & Partners Architects získala i za zdravý vstup do objektu, jehož součástí jsou čisticí zóny a zákaz kouření v blízkosti budovy.

„Komise si všímá i takových aspektů, jako je kvalita vody a přístup přirozeného denního světla, na které jsme při navrhování Parkview kladli důraz. Mám radost, že jsme obstáli i v kategoriích podporujících a motivujících ke zdravému stravování a fyzické aktivitě. S tím souvisí i bohaté zázemí pro cyklisty, kteří v Parkview mohou využívat mimo jiné i šatny se sprchami a zařízení na opravu kol. Nově jsme v rámci inovací certifikovali i kredity řešící nebezpečný odpad nebo opatření proti šíření pachů.“ dodává Eva Nykodymová.

Zelený design

Dalším aspektem, který komise WELL hodnotila, je vizuálně příjemné prostředí a začlenění zeleně. To v Parkview zajišťuje mimo jiné i odpočinkový prostor v atriu obklopený vzrostlými stromy a unikátní 16metrový lustr, navržený českým designérem Markem Číhalem. Budova se navíc nachází přímo u parku a nabízí tak výhledy do zeleně, a to včetně těch ze střešní terasy, která je přístupná všem nájemcům.

První kancelářskou budovou v České republice i střední Evropě s certifikací WELL Core & Shell se v dubnu 2019 stala stavba Visionary od Skanska. I její další budova Praga Studios v Karlíně následně získala certifikaci WELL na úrovni Gold. Obě budovy obdržely i zmíněnou enviromentální certifikaci LEED na úrovni Platinum, díky které se spolu s Parkview řadí ke světové špičce mezi udržitelnými kancelářskými budovami.

Certifikace WELL je založena na výzkumu podloženém důkazy, a zkoumá závislost mezi budovami, kde trávíme přibližně 90 % svého času, a jejich zdravotními dopady na jejich nájemce. Aby budova Parkview získala certifikaci WELL od IWBI (Internation WELL building institute), podstoupila přísné testování a závěrečné hodnocení provedené společností Green Business Certification (GBCI), která je třetí stranou a certifikačním orgánem pro WELL, zajišťující splnění všech požadavků WELL na úrovni Gold.

Skanska

Skanska je jednou z předních stavebních a projektových společností v Evropě. Mimo severské země působí v oblasti pozemního a inženýrského stavitelství v Polsku, České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Velké Británii. Provádí výstavbu komerčních nemovitostí na vybraných domácích trzích v Polsku, České republice, Rumunsku a Maďarsku, zatímco v oblasti rezidenčního územního rozvoje se angažuje v Polsku, České republice a ve Velké Británii s konceptem BoKlok. V roce 2020 dosáhla tržeb ve výši 26 miliard SEK a zaměstnávala přibližně 10 100 osob ve svých evropských provozech mimo severské země.

Zdroj informací

Skanska a.s. a NejBusiness.cz

Datum

7. června 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 2.2341 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál