Dýcháme v obchodních centrech čistý vzduch?

Dýcháme v obchodních centrech čistý vzduch?

Obchodní domy zažívají nápor lidí, kteří se po rozvolnění vydali na nákupy. Přestože jsou v obchodech nařízená protiepidemická opatření, někteří návštěvníci se stále mohou obávat možnosti nákazy. Ne všichni zákazníci nosí po celou dobu nakupování správně nasazený respirátor. Je proto důležité, aby v nákupních centrech a konkrétních prodejnách byla zajištěna bezpečná cirkulace vzduchu, který je průběžně dezinfikován. Podle společnosti GeoCore, která dodává vzduchotechnické systémy, si to správci těchto budov velmi dobře uvědomují a jejich zájem o zajištění bezpečného prostředí s dezinfikovaným vzduchem roste.

Pokud některé obchodní domy nebo prodejny v minulosti braly vzduchotechniku na lehkou váhu, tak během epidemie koronaviru zjistily, že právě čistý vzduch v budovách je jednou z hlavních priorit. Podle společnosti GeoCore dodávající systémová řešení týkající se vzduchotechniky lze dezinfikovat vzduch bez toho, aniž by to zákazníci nějak zaznamenali.

Dezinfekce vzduchu jako běžná součást budov

„Rozsáhlé vzduchotechnické systémy můžeme dnes vidět ve všech nákupních centrech či supermarketech s potravinami. Doporučení ohledně množství vzduchu jako dávka čerstvého vzduchu na člověka v dobách virových onemocnění či pandemických stavech mnohonásobně překračuje normou dané množství. Z toho plyne, že všechna vzduchotechnická zařízení jsou nedostatečná a je nutné přemýšlet nad tím, jak tato zařízení vylepšit, aby i v těchto extrémních situacích vyhověla,“ říká Zdeněk Matějovský, ředitel české společnosti GeoCore.

Největším rizikem jsou podle Matějovského uzavřené cirkulační systémy pracující s vnitřním vzduchem, které jsou využívány ve všech budovách pro vytápění a hlavně chlazení. „Pokud do budovy přijde člověk nakažený koronavirem, tak hrozí, že se vir vzduchotechnikou či chladící jednotkou nekontrolovaně rozšíří. Proto hned na začátku epidemie některá obchodní centra nezapínala VZT či jiná cirkulační zařízení, následně ale zjistila, že mohou vzduch dezinfikovat,“ popisuje Zdeněk Matějovský ze společnosti GeoCore.

Konkrétně firma GeoCore vypracovala komplexní systémy pro zvýšení bezpečnosti všech vzduchotechnických a chladicích systémů. Vyrábí i čističky jak pro domácnosti, tak i pro firmy.

Kromě obchodů i sklady a kanceláře

Na čištění vzduchu se zaměřili například i v rámci administrativních a sociálních prostor v Centrálním skladu dm drogerie markt s.r.o. v Jihlavě. Zde využívají čističky vzduchu Bion Fit Spot od firmy GeoCore s.r.o. A to z důvodu nejen hrozby koronaviru ale i pro vyšší bezpečnost vnitřních prostor. „Chceme spolupracovníkům nabídnout co nejbezpečnější prostředí, obzvlášť nyní je čistý vzduch velmi důležitý. Díky komplexnímu systému jsou naši spolupracovníci ve větším bezpečí než například v MHD,“ popisuje Petr Vaněček, vedoucí resortu Logistiky dm drogerie markt s.r.o.

Podle Matějovského ze společnosti GeoCore se poptávka po jejich systémech a ionizačních čističkách vzduchu během epidemie koronaviru zvýšila o 150 procent. O čistý vzduch nemají zájem pouze obchodní centra nebo obchody, ale také logistické budovy, polikliniky, kanceláře, nemocnice, školy či domácnosti.

„Pokud má budova náš komplexní systém BION, nejenže sníží náklady na vytápění a chlazení, ale především zajistí kvalitní vzduch pro zaměstnance a zákazníky. Navíc to není záležitost pouze koronaviru, ale vzduch vyčistí také od dalších virů, bakterií a prachu,“ doplňuje Zdeněk Matějovský.

Zdroj informací

GeoCore s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

2. června 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.9753 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál