Průzkum: Mladí lidé by chtěli přestat pracovat v 60 letech

Průzkum: Mladí lidé by chtěli přestat pracovat v 60 letech

Alespoň 20 tisíc korun v současné hodnotě. To je příjem, který by podle aktuálního průzkumu agentury IPSOS pro Air Bank chtělo v důchodu dostávat 62 % respondentů, kteří jsou nyní ve věku 18 až 35 let. Oproti současnému průměrnému důchodu je částka vyšší o téměř 5 tisíc korun. Navíc chtějí mladí Češi odejít do penze dříve, než je nyní pro ně zákonem stanovená věková hranice. Lidé si jsou ale vědomi, že k dosažení ideální výše příjmu při dřívějšímu odchodu do důchodu budou muset ke starobní penzi přidat ještě další pasivní příjem, ať už z doplňkového penzijního spoření, nebo výnos z investic.

„Příjemně nás překvapilo, že Češi se zodpovědně zabývají problematikou důchodu už od mladého věku a uvědomují si potřebu aktivně se na stáří připravit i po finanční stránce. Každá nová generace by se totiž na státní podporu měla spoléhat stále méně a méně. Mladí tak hledají způsoby, jak se o své budoucí já postarat sami, ať už pomocí různých investic, nebo doplňkového penzijního spoření. Nejpodstatnější je, aby to nakonec neskončilo jen u jejich přání, ale aby od slov přešli i k reálným činům,“ říká Petr Šmíd, vedoucí Oddělení výzkumu Air Bank.

51 % mladých Čechů si myslí, že je nutné se na své finanční zabezpečení v důchodu začít připravovat už ve chvíli, kdy nastoupí do prvního zaměstnání. 24 % pokládá za vhodný termín dosažení 30. narozenin a 15 % dotázaných říká, že by se touto otázkou měl člověk zaobírat ve chvíli, kdy se mu narodí první dítě.

Do penze dříve a s vlastními úsporami

Přestože se střední délka života neustále prodlužuje, většině mladých lidí by vyhovovalo přestat pracovat už při dosažení 60 let věku. Znamená to pro ně nejen odchod do předčasného důchodu, a tedy i nižší starobní důchod, ale zároveň nutnost zajistit si příjem na velmi dlouhou penzi.

Respondenti by si v důchodu přáli v průměru pobírat 22 tisíc korun měsíčně. Výsledky se mírně liší mezi pohlavími; zatímco ženám by stačilo 20 tisíc korun, mužům by vyhovovalo 24 tisíc. Mladí Češi ale počítají s tím, že při odchodu do důchodu se jejich pravidelný příjem značně sníží a že jejich vysněný důchod je pravděpodobně vyšší, než bude ten státem vyplácený. A většina se na to chce připravit.

Jen jedna čtvrtina mladých lidí se plánuje spoléhat pouze na státní důchod. Ostatní využívají či plánují využívat celou škálu finančních produktů a investic, aby si zajistili pohodlný důchod. Preferované nástroje mužů a žen se mírně liší. Zatímco u mužů jsou na prvním místě investice do nemovitostí a na druhém doplňkové penzijní spoření, ženy by se spořicím produktům (jako je spořicí účet a doplňkové penzijní spoření) věnovaly jako prvním a investice do nemovitostí jsou pro ně až druhé nejzajímavější.

V současnosti má však většina respondentů založený pouze spořicí účet a k ostatním krokům se teprve chystá. 56 % lidí by si přálo zainvestovat do nemovitosti a výnos z ní pobírat v důchodu, doplňkové penzijní spoření má v úmyslu si v budoucnu založit více než třetina mladých.

Výzkum realizovaný agenturou IPSOS pro Air Bank se uskutečnil v únoru 2021 formou online dotazníku na reprezentativním vzorku 980 respondentů ve věku 18 až 35 let.

Air Bank a.s.

Air Bank, člen skupiny PPF, je moderní a inovativní českou bankou 21. století s internetovým bankovnictvím nové generace a vlastní pobočkovou sítí. Klientům nabízí elegantně jednoduché služby bez absurdních poplatků. Ceník banky se vejde na jedinou stranu A4. Vizí Air Bank je být první bankou, kterou mohou mít lidé rádi. Mezi hodnoty banky patří jednoduchost, odvaha, pravdivost a přátelství.

Zdroj informací

Air Bank a.s. a NejBusiness.cz

Datum

27. května 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 2.2495 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál