Čechům se otevírá cesta k online hypotékám

Čechům se otevírá cesta k online hypotékám

Již brzy si budou moci Češi sjednávat hypotéky online. Tuzemské banky postupně spouští službu bankovní identity a nezávislým zprostředkovatelům hypoték se otevírá možnost ověřit si na dálku totožnost zájemce o hypotéku a také s ním podepsat schválenou úvěrovou smlouvu.

„Služby bankovní identity začneme využívat v druhé polovině května. V první fázi se bude jednat o službu vzdálené identifikace klienta při podání žádosti o hypotéku podle takzvaného AML zákona. Na začátku budeme podporovat ověření identity pro majitele bankovních účtů u České spořitelny a ČSOB. Nejpozději do konce července letošního roku zahrneme do ověřování identity i další banky, mezi které patří Komerční banka, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Equa bank, mBank, Air Bank a Fio banka,“ uvádí Veronika Hegrová, finanční specialistka z hyponamiru.cz.

Ověření identity je bezpečné

Prostřednictvím služby AML bankovní identity jsou získávány základní informace o žadateli o hypotéku, které jsou nutné k podání žádosti. Jedná se například o jméno a příjmení, datum narození, rodné číslo, adresu trvalého bydliště, rodinný stav nebo číslo bankovního účtu. O bezpečnost předávaných informací se zájemci o hypotéku nemusí v žádném případě obávat. „Veškerá komunikace při ověřování identity mezi bankou a naší službou je šifrovaná a zájemce o hypotéku má plně pod kontrolou, jaký typ dat nám poskytne. Dlouhodobě také striktně dbáme na ochranu osobních údajů v souladu s GDPR zákonem a jsme plně regulováni Českou národní bankou. Použitím bankovní identity nezískáváme přístup k bankovnímu účtu klienta a nemůžeme s ním jakkoliv manipulovat,“ doplňuje Veronika Hegrová.

Online podpis úvěrové smlouvy se teprve připravuje

Koncem letošního roku by měla být v rámci bankovní identity zpřístupněna služba SIGN, která slouží k digitálnímu podpisu schválené úvěrové dokumentace. Bankovní identita může být využívána i ke sjednávání dalších navazujících finančních produktů k hypotékám, jako je například životní pojištění nebo pojištění nemovitosti.

Ověření identity zájemce o hypotéku a podpis úvěrové dokumentace na dálku pomocí bankovní identity zkrátí dobu vyřízení úvěru na bydlení. Veronika Hegrová k tomu dodává: „Lidé při online sjednání hypotéky ušetří spoustu času, protože se nemusí osobně scházet s hypotečním poradcem. Vše potřebné totiž vyřídí jednoduše z pohodlí domova. U nás mají zájemci o hypotéku již nyní k dispozici online hypoteční bankovnictví, kde přes svůj unikátní účet dodávají veškeré potřebné podklady ke schválení hypotéky. Pomáháme klientům se všemi kroky online, včetně dokladování podmínek čerpání hypotéky a podmínek po jejím dočerpání.“

Češi si budou na novou službu chvíli zvykat

Projekt bankovní identity je teprve na samém začátku a Češi si na tuto novou službu budou postupně zvykat. Jakmile se dostane do povědomí širšího okruhu lidí, může výrazným způsobem proměnit dosavadní způsob sjednávání hypoték. „Výhodou je, že bankovní identitu mohou lidé využívat v rámci širokého pole služeb a komunikovat nejen se státními institucemi a úřady, ale také firmami. BankID výrazně zkrátí určité procesy, zrychlí vyřízení řady úkonů a ušetří čas všem zúčastněným stranám,“ uzavírá Veronika Hegrová.

Zdroj informací

Hyponamiru.cz a NejBusiness.cz

Datum

20. května 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3165 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál