Společnost Honeywell podporuje české inovační prostředí i v roce 2021

Společnost Honeywell podporuje české inovační prostředí i v roce 2021

Globální technologická společnost Honeywell v průběhu letošního roku dále zintenzivní podporu inovací v České republice. Ambicí společnosti je přispívat k růstu země jako významného průmyslového inovátora a pomáhat vychovávat české technické talenty světové úrovně pro Průmysl 4.0.

Společnost Honeywell provozuje několik zařízení v České republice, přičemž centrum Honeywell Technology Solutions (HTS) v Brně je největším střediskem výzkumu a vývoje pokročilé letecké a kosmické technologie společnosti mimo USA. Z moravské metropole společnost navázala partnerství s řadou českých akademických institucí, včetně Vysokého učení technického, CEITEC, Masarykovy univerzity, ČVUT a Mendelovy univerzity, a také s některými z nejrychleji rostoucích mladých českých podniků činných na poli pokročilých technologií.

V roce 2021 společnost Honeywell kromě jiných projektů rozšiřuje spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem (JIC), jediným akcelerátorem inovací svého druhu v České republice, s cílem napomáhat dalšímu profesnímu rozvoji vysokoškolských studentů v oblasti technologií.

„Od založení HTS Brno před téměř dvaceti lety neustále rozšiřujeme kontakty se start-upy, malými a středními podniky, univerzitami a výzkumnými centry. Být součástí tak rozsáhlého inovačního ekosystému, jako jsme v Brně a v celé České republice, je přínosem pro místní subjekty i pro nás. Rozšiřuje naše možnosti rozvoje technologií a zároveň přitahuje české a zahraniční talenty světové úrovně na lokální i globální trhy. Toto vzájemné obohacování je ostatně důvodem, proč je brněnské HTS tak klíčovým prvkem společnosti Honeywell, kde se vyvíjí vyspělé technologie zaváděné po celém světě,“ vysvětluje Tomáš Szaszi, ředitel strategie a inovací pro region EMEA v brněnském centru Honeywell Technology Solutions.

Jednou z hlavních společných iniciativ HTS a JIC je FabLab, laboratoř pro digitální technologie a výrobu, kde si studenti, stejně jako start-upy a malé a střední podniky mohou vyzkoušet a naučit se používat vysoce pokročilé vybavení, jako jsou 3D skenery a tiskárny, laserová řezačka a elektrické nářadí na bázi IoT (internet věcí). Obě organizace tuto iniciativu nedávno rozšířily do podoby „FabLab Experience“, laboratoř na kolečkách, která objíždí střední školy a žákům představuje pokročilé technologie. Nyní bude spolupráce HTS a JIC na projektu FabLab dále rozšířena o „FabLab University“ zaměřenou na studenty vysokých škol.

„Protože společnost Honeywell spolupracuje s domácím technologickým sektorem na vývoji některých nejpokročilejších a nejvíce inovativních průmyslových řešení na světě, je rovněž nezbytné, abychom do tohoto procesu zapojili také budoucí inženýry. Zavázali jsme se tedy, že jim poskytneme nejlepší možnou základnu pro zahájení dlouhodobé a úspěšné kariéry v oblasti technologií,“ vysvětluje Szaszi. „Výsledkem je, že dnes podporujeme nejenom růst místního sektoru technologií, ale také podporujeme přísun vysoce kvalitních místních technických talentů, které mu dlouhodobě pomáhají udržet růst.“

V rámci JIC provozuje HTS také laboratoř External Innovation Prototyping Lab, technologický akcelerátor, který již realizoval přibližně 10 inovativních komerčních projektů pro klienty společnosti Honeywell v celém regionu EMEA. Do těchto projektů byly zapojeny místní univerzity a instituce, jakož i šest start-upů či malých a středních podniků z regionu, což zrychlilo jejich prototypové aktivity s využitím technologií, jako jsou umělá inteligence, rozšířená realita, Edge Computing a systémy IoT.

Výstupy takových iniciativ mění způsob fungování průmyslových odvětví po celém světě. Jedním z příkladů je program Connected Safety v oblasti řízení rizik a dodržování předpisů na pracovišti v reálném čase, na kterém HTS úzce spolupracovala s eMan Brno, Consilia a VUT. Projekt vyvinul nové inteligentní technologie, které usnadňují vzdálené sledování a správu bezpečnosti pracovníků v nebezpečných prostředích v reálném čase. Vedle toho Honeywell nabízí letní stáže pro studenty místních univerzit. Ty trvají tři měsíce a zaměřují se na vývoj osobních ochranných prostředků budoucnosti.

Mezi další instituce, se kterými společnost Honeywell spolupracuje, patří ČVUT Praha. Nedávno studenti FEL ČVUT společně s inženýry HTS použili jedinečnou metodu při vývoji autopilota, která umožnila jeho rychlejší certifikaci pro 60 různých typů letadel při udržení stejně přísné úrovně kvality a bezpečnosti procesu. Nová řešení pro zlepšení výkonu, bezpečnosti a udržitelnosti odvětví letecké dopravy tak mohou být na trh uváděna rychleji.

HTS Česká republika je držitelem více než 100 patentů, přičemž jen loni brněnští inženýři získali 17 z nich. V technologickém centru se pracuje také na projektech v rámci vesmírného programu EU, jako je například mise Evropské kosmické agentury Proba-3, anebo na technologiích pro nové oblasti letectví, včetně městské letecké mobility (Urban Air Mobility) a elektrických letadel. Další výzkum a vývoj v Brně zahrnuje řešení pro navigaci a pilotní kabiny, systémy řízení „fly-by-wire“, komunikační datové linky a radarové systémy pro letadla.

Dalšími technologiemi vyvíjenými a testovanými v brněnském centru HTS jsou řešení pro budovy a průmyslová zařízení, osobní ochranné prostředky a moderní skladová řešení. Společnost Honeywell v současné době v celém areálu HTS v Brně, v závodě na výrobu leteckých komponentů v Olomouci a v kancelářích v Praze zaměstnává přes 2 000 odborníků a vysoce kvalifikovaných techniků.

Video v anglickém jazyce shrnující spolupráci HTS a JIC můžete zhlédnout zde.

Honeywell

Honeywell je technologická společnost zařazená do žebříčku Fortune 100, která poskytuje průmyslová řešení na míru včetně produktů a služeb pro letecký průmysl; technologie řízení pro budovy a průmysl; špičkové materiály pro globální trh. Naše technologie pomáhají propojit letadla, budovy, výrobní závody, dodavatelské řetězce a pracovníky, aby náš svět byl chytřejší, bezpečnější a více udržitelný.

Zdroj informací

Honeywell International s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

13. května 2021

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 2.1599 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál