Za první čtvrtletí se v Praze prodalo rekordních 2 tisíce bytů

Za první čtvrtletí se v Praze prodalo rekordních 2 tisíce bytů

V Praze se od ledna do března letošního roku povolilo jen 1.027 nových bytů v bytových domech. Za stejné období se přitom prodalo rekordních 2.100 bytů, tedy více než dvakrát tolik, kolik úřady povolily. Extrémní nepoměr mezi poptávkou a nabídkou je hlavní příčinou růstu cen. Prodejní cena nových bytů od roku 2015 vzrostla dvojnásobně na 112 tisíc korun za metr čtvereční.

Poptávka po nových bytech nabrala v posledních měsících neskutečné tempo. Lidé kupují nejvíce za posledních deset let. Developeři by byli připraveni na poptávku reagovat. Podle statistik Central Group je v Praze v přípravě přes 120 tisíc bytů. Kvůli komplikovaným povolovacím procesům však počet povolených nových bytů dál výrazně zaostává. Od ledna do března se v metropoli povolilo jen 1.027 bytů v bytových domech. To by stávající vysokou poptávku nestačilo pokrýt ani z poloviny.

Současným tempem schvalování nové výstavby by Praha mohla dosáhnout kolem 4 tisíc nových bytů za rok. Aby se začal srovnávat propastný deficit mezi prodanými a povolenými byty, potřebovala by ale metropole povolovat alespoň 10.000 bytů ročně.

Velký převis poptávky po novém bydlení nepřestává hnát ceny nemovitostí vzhůru. Cena za metr čtvereční je v Praze už více než 112 tisíc korun. Nabídková cena, která se vztahuje k ještě neprodaným bytům, se dokonce poprvé přehoupla přes 120 tisíc korun za metr čtvereční a od roku 2015 tak vzrostla už o 92 %.

Zdroj informací

CENTRAL GROUP a.s. a NejBusiness.cz

Datum

8. května 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.3342 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál