Covid 19 z OP PIK za rok podpořila už téměř dvě třetiny ze schválených projektů

Covid 19 z OP PIK za rok podpořila už téměř dvě třetiny ze schválených projektů

Nákup technologií na výrobu roušek, respirátorů, ochranných masek a dezinfekčních gelů. To je nejčastější zaměření podpořených projektů z výzvy Technologie – Covid 19, v níž Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), přesně před rokem začala přijímat žádosti podnikatelů o dotace. Ve výzvě vyřídila schválení dotační podpory 93 projektům v hodnotě téměř půl miliardy korun. Zhruba dvě třetiny projektů (57) už byly zcela dokončeny a API v nich firmám zprostředkovala proplacení dotační podpory ve výši téměř 171 milionů korun. OP PIK tak podpořil například zavedení sériové výroby unikátní WPA Nanomasky či 3D masky z ČVUT – českých ochranných prostředků, které jsou svou kvalitou známé i ve světě.

Výzva Technologie – Covid 19 byla v reakci na koronavirovou pandemii vyhlášena 15. dubna 2020 Ministerstvem průmyslu a obchodu, které je řídicím orgánem OP PIK. API přijímala žádosti o dotace od 4. května do 5. června 2020. Výzva cílila na podporu produkce zdravotnických a osobních ochranných prostředků a firmy o ni projevily velký zájem. „Celkem bylo schváleno 93 projektů za téměř půl miliardy korun a téměř dvě třetiny z nich už byly dokončeny. Plánovaná alokace výzvy 560 milionů korun, tak bude zřejmě skoro vyčerpána. V dokončených projektech už bylo firmám proplaceno téměř 171 milionů korun,“ vypočítává Lukáš Vymětal, generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace.

Získaná podpora umožnila firmám zahájit sériovou výrobu zejména osobních ochranných prostředků. Ve výzvě Technologie – Covid 19 získala dotační podporu například firma 3Dees Industries, a to ve výši 5,514 milionu korun na projekt ve výši 11,028 milionu korun. Finanční podporu firma využila k zahájení sériové výroby ochranné masky, kterou pro 3D tisk pod názvem CIIRC RP95-3D vyvinuli odborníci Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT. „Díky podpoře jsme pořídili novou průmyslovou 3D tiskárnu a rozšířili tak své výrobní kapacity. Kromě klíčové části respirátoru CIIRC RP95-3D vyrábíme i další ochranné pomůcky, jako jsou držáky ochranných štítů nebo doplňky k respirátorům,“ komentuje rozšíření výroby Miloš Blaškovan, finanční ředitel firmy 3Dees Industries.

Společnost Workpress Aviation (WPA) obdržela dotační podporu ve výši 0,924 milionu korun na projekt ve výši 1, 849 milionu korun. Předmětem projektu bylo pořízení výrobních technologií pro sériovou výrobu vysoce inovativních ochranných polomasek, vyvinutých v rámci společnosti, s dlouhou životností filtračních složek a špičkovou kvalitou. Používají je jak profesionálové z řad zdravotníků, hasičů, policistů a vojáků, tak i široká veřejnost. „Výrobní technologie, které jsme v rámci projektu pořídili a zprovoznili, se skládají z robotů, jež automatizují lepení jednotlivých komponent, a skeneru s příslušenstvím, který kontroluje kvalitu vyrobených masek. Filtr v nich nepropouští viry ani bakterie. Celá maska se dá dezinfikovat i dekontaminovat, a tedy i opakovaně použít. Podle atestací je WPA Nanomaska ještě o řád účinnější než používané respirátory třídy FFP3,“ uvádí Jitka Civínová, manažerka projektu z WPA.

Na podporu boje s Covid 19 přijímala API do konce roku 2020 také žádosti o dotace ve výzvě Inovační vouchery Covid-19, která podpořila nákup poradenských, expertních a podpůrných služeb v oblasti inovací od výzkumných organizací. Přihlásilo se v ní celkem 33 projektů za necelých 11 milionů korun. Aktuálně je 18 z nich za téměř 5,5 milionu korun schváleno. I v této výzvě se nejvíce projektů zaměřilo na výrobu roušek, respirátorů, ochranných masek a dezinfekčních gelů.

API má svá zastoupení ve všech krajských městech České republiky, zájemci o dotace z OP PIK zde mohou konzultovat své projekty. Informace je možné získat i telefonicky nebo e-mailem přes zelenou linku 800 800 777. Všechny služby API jsou pro zájemce o dotace zdarma.

Agentura pro podnikání a inovace

Agentura pro podnikání a inovace (API) je státní příspěvková organizace s celostátní působností zřizovaná Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Je zprostředkujícím subjektem pro dotační programy podpory Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) 2014-2020 zaměřeného na rozvoj zpracovatelského průmyslu a souvisejících služeb. Mezi hlavní aktivity agentury patří administrace žádostí o dotace a projektů v průběhu realizace i udržitelnosti, poskytování informačního a konzultačního servisu zájemcům a žadatelům o dotace či pořádání tematických odborných seminářů.

Zdroj informací

Agentura pro podnikání a inovace a NejBusiness.cz

Datum

5. května 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Zajímavosti a tiskové zprávy

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

25. března 2024

Direct pojišťovna překonala další dva milníky. Má 3,5 miliardy v portfoliu a půl milionu klientů

Direct pojišťovna potvrzuje svou dlouhodobou pozici mezi nejrychleji rostoucími pojišťovnami na trhu....

13. března 2024

Komerční banka bude vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ

Od 18. března 2024 do 15. dubna 2024 bude Komerční banka vyplácet zjištěné pohledávky věřitelů Sberbank CZ...

Reklama

Page generated in 1.3373 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál