Nemovitosti dál zdražují, v Ostravě a v Brně narostly dokonce meziročně o 28 procent

Nemovitosti dál zdražují, v Ostravě a v Brně narostly dokonce meziročně o 28 procent

Byty ve velkých českých městech dál zdražují. Data za první kvartály let 2020 a 2021 dávají jasně najevo, že na tomto faktu nic nezměnila ani pandemie COVID-19. Nejvíce zdražily byty v Brně a v Ostravě – shodně o 28 procent. Zatímco v Ostravě vyjde jeden metr čtvereční obytné plochy 36 080 korun, v Brně je to už 86 126 korun. Hlavní město Praha hlásí výrazně nižší procentuální nárůst. Byty zde zdražily průměrně o devět procent na 107 834 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou.

„V meziročním srovnání můžeme pozorovat, že ceny bytů v osmi největších českých městech bez výjimky rostly. V Ostravě jsou hned po Ústí nad Labem ceny dlouhodobě nejnižší, proto je tu také největší potenciál růstu i do budoucna,“ uvedl Jan Boruta, jednatel FérMakléři.cz. Podle něj je nabídka bytů stále velmi nízká, což i v dalších měsících požene ceny vzhůru. „Primárně se to bude týkat měst, kde je bytů nedostatek, u Prahy prognózuji v dalších kvartálech růst jen cca o deset procent,“ uvedl Jan Boruta.

Ze setrvalého růstu cen nemovitostí je patrné, že pandemie kolem COVID-19 s realitním trhem mnoho nezměnila. „Lidé ještě mají stále peníze, hypotéky jsou dostupné a nezaměstnanost nízká. Navíc tu máme celkem reálný výhled, že už bude ta nejhorší vlna pandemie brzy za námi,“ uvedl Jan Boruta, podle kterého se výchylky týkaly v nedávné době zejména trhu s nájemním bydlením, u nemovitostí na prodej je tomu jinak.

„Růst cen byl v celé republice doprovázen poklesem počtu nabídky bytů a rovněž realizovaných prodejů u všech sledovaných měst s výjimkou Prahy, kde došlo meziročně v prvním kvartálu ke zvýšení nabídky bytů o 14,76 %,“ říká Jan Boruta. Největší pokles nabídky zaznamenaly statistiky v Hradci Králové, a to o více než 35 procent. Následovala Olomouc s poklesem o více než 28 %.

Pokles nabídky ve většině velkých měst logicky vede k navýšení ceny. Prostor ke zdražení bytů dává podle Jana Boruty také zrušení daně z nabytí nemovitosti se zachováním odpočtu úroků do výše 150 tisíc korun.

FérMakléři.cz

Služba FérMakléři.cz je na trhu od roku 2017. Jejím cílem je posouvat transparentnost v kvalitě, rozsahu i ceně makléřských služeb. Ze všech makléřských nabídek lidem vybírá jednoho ověřeného makléře z dané lokality. Ušetří tak čas, spoustu starostí a hlavně peněz.

Zdroj informací

FérMakléři.cz a NejBusiness.cz

Datum

23. dubna 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.0991 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál