Bratislavský tunel Sitina získá díky ČD - Telematice nový řídicí systém

Bratislavský tunel Sitina získá díky ČD - Telematice nový řídicí systém

ČD - Telematika spolu se svým partnerem ve sdružení, společností Tritium Systems, zajistí kompletní softwarovou výměnu centrálního řídicího systému včetně nadstavbové vizualizace v klíčovém městském dálničního tunelu na Slovensku, který je nedílnou součástí bratislavské dopravní tepny na příjezdu od Brna.

V rámci Slovenska i České republiky bude vizualizace řídicího systému vůbec poprvé postavena na moderní webové platformě na bázi HTML 5 s plnou podporou mapových systémů GIS a mobilních zařízení. Tato nová platforma bude zajišťovat vysokou kybernetickou bezpečnost systému. „Instalace a údržba zabezpečovacích systémů tunelů patří mezi naše významné dovednosti a těší nás, že je aktuálně můžeme zúročit nově také na Slovensku,“ uvádí Jan Vobora, ředitel úseku Obchod a Marketing z ČD - Telematiky. „Nedávno jsme například kompletně zmodernizovali zabezpečení Březenského železničního tunelu nebo zcela obnovili technologické vybavení Husovického tunelu, který je součástí brněnského Velkého městského okruhu,“ dodává.

Tunel Sitina patří k nejvýznamnějším dopravním stavbám na Slovensku, což mj. podtrhuje i skutečnost, že ho v roce 2007 symbolicky otevřel průjezd monopostu formule 1 řízený někdejším vicemistrem světa Davidem Coulthardem. Tunel je ve správě Národnej diaľničnej spoločnosti.

Technologické vybavení dálničního tunelu představuje regulovanou soustavou tvořenou snímači jednotlivých funkčních celků, mezi které patří dopravní subsystém, bezpečnostní vybavení a technické zařízení zajišťující celkovou funkčnost tunelu. Chování celé soustavy zabezpečuje „mozek“, tedy centrální řídicí systém, který umožňuje bezpečné řízení dopravy a chod všech provozních technologií virtuálního tunelu za pomoci operátorského pracoviště.

Dokončení nového řídicího systému, který tvoří náplň této zakázky, se předpokládá ještě v letošním roce. Na zakázce ČD - Telematika pracuje v konsorciu s další českou technologickou společností Tritium Systems s.r.o., která se specializuje na řídicí a informační systémy a systémovou integraci v oblastech průmyslové automatizace a dopravní telematiky.

ČD - Telematika a.s.

ČD - Telematika a.s. je významným poskytovatelem velkoobchodních internetových, datových a hlasových služeb a dodavatelem služeb v oblasti správy, údržby i výstavby optických infrastruktur. Provozuje vlastní druhou největší optickou síť v ČR, která je součástí klíčové infrastruktury státu. Portfolio svých činností doplňuje službami s přidanou hodnotou zahrnujícími systémovou integraci, diagnostiku a analýzu dat. Dalším dynamicky se rozvíjejícím segmentem poskytovaných služeb je silniční telematika nebo oblast Internetu věcí, kde realizuje řešení například chytrého parkování.

Zdroj informací

ČD - Telematika a.s. a NejBusiness.cz

Datum

23. dubna 2021

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 2.665 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál