Nemovitostnímu fondu CREIF se o půl miliardy korun zvýšil objem investic

Nemovitostnímu fondu CREIF se o půl miliardy korun zvýšil objem investic

Czech Real Estate Investment Fund (CREIF), otevřený podílový fond s komerčními nemovitostmi, má za sebou dvanáct měsíců v pandemii. Plochou jeden z největších fondů v Čechách, s hodnotou nemovitostí 7,2 miliardy korun, zaznamenal i přes pokles výnosu úspěšný rok. Zhodnocení ve výši 3,23 % doprovodil obsazeností na 98 %, prodloužením třetiny nájemních smluv a stabilizací portfolia napříč segmenty, což ukazuje na dobré základy pro další rozvoj fondu. Navzdory nejistotě z dopadů pandemie významně stoupl také poměr prostředků, které investoři do fondu vložili oproti prostředkům vybraným, a to celkem o půl miliardy korun ve srovnání s rokem 2019. Důvodem úspěchu je především orientace na maloobchod a skladovací prostory, která zajistila fungování zhruba poloviny nájemců i v dobách uzavření provozoven.

„Podílový fond Czech Real Estate Investment Fund (CREIF) se řídí konzervativní strategií, založenou na dlouhodobém, stabilním, i když v porovnání s rizikovějšími investicemi nižším výnosu, který za loňský rok pokryl také inflaci. To je zajištěno právě vhodnou skladbou nájemců, jako jsou maloobchod, logistika a lehká výroba, tedy nájemci a provozovny, které fungují i v době ekonomického poklesu,“ popsal základní parametry fondu Martin Slaný, hlavní analytik investiční skupiny DRFG, která je zakladatelem fondu a zajištuje provoz jeho nemovitostí.

„Investoři tohoto fondu preferují jistotu dlouhodobého konstantního zhodnocení před nárazovými zisky vykoupenými větší mírou rizika a nejistotou. Fond vykazuje díky své struktuře nízkou kolísavost výnosů. Právě uplynulý rok strategii fondu a kvalitu nemovitostí beze zbytku prověřil a potvrdil jejich správné nastavení,“ doplnil Slaný.

Fond vlastní 43 nemovitostí po celé České republice, kde vedle tří klasických obchodních center a dvou logistických nemovitostí drtivou část tvoří obchodní parky, zaměřené především na potraviny, zboží každodenní potřeby a diskontní sortiment. Mezi nájemci jsou z velké části nadnárodní značky jako Tesco, Albert, Billa, Penny Market, JYSK, Planeo Elektro, Super Pet, Mountfield, lékárny, hobbymarkety a diskontní řetězce s módou a obuví.

„I přes náročný rok se nám podařilo udržet obsazenost celého portfolia fondu na 98 %. Díky intenzivním jednáním s nájemci se podařilo prodloužit téměř třetinu smluv, což dokazuje nejen kvalitu portfolia, ale také důvěru nájemců ve vzájemnou a dlouhodobou spolupráci,“ uvedla Angelika Houdková, ředitelka Real Estate Facility Managementu, dceřiné společnosti DRFG, která má technickou správu objektů a jednání s nájemci fondu na starosti.

Přestože uplynulých dvanáct měsíců poznamenalo částečné uzavření maloobchodu, téměř polovina portfolia fondu CREIF fungovala bez omezení. „Velkou část nájemců fondu tvoří právě potravináři, drogerie, lékárny, zoo shopy, ale také hobby markety, elektro a nábytek, kteří se velice rychle dokázali v nastalé situaci zorientovat a prodej přesunuli na své e-shopy. Jejich provozovny pak fungují v době omezení jako výdejny zboží vlastních online obchodů. S jistým omezením tak tito nájemci fungovali dál,“ doplnila Houdková. I v covidovém roce fond do svých nemovitostí investoval, došlo na rozšiřování obchodů nebo rekonstrukce, otevřelo se několik nových jednotek.

Po pětiletém období své existence započal fond také s přirozenou obměnou portfolia. Koncem roku 2020 fond nakoupil sedm maloobchodních nemovitostí převážně ve Středních Čechách, které posílily dosavadní portfolio a diverzifikovaly ho jak po stránce geografické, tak i oborové. „Obměna portfolia je přirozený proces, který uvolňuje do trhu nemovitosti, které svůj účel a přínos pro fond již splnily a nahradí je objekty nové, od kterých se tato role teprve očekává,“ komentoval fungování nemovitostních fondů Martin Slaný.

Fond připravuje také expanzi, a to v tuzemsku i za hranicemi České republiky. Kromě nákupu nových objektů hodlá také investovat do stávajících nemovitostí, zvýšit tím jejich hodnotu i atraktivitu pro zákazníky. V plánu jsou rekonstrukce a rozšiřování prostor, výstavba samoobslužných automyček, dobíjecích stanic pro elektromobily, benzínových stanic nebo instalace samoobslužných výdejních boxů. Podle Slaného jsou výsledky fondu i jeho záměry jasným signálem, že fond maloobchodnímu segmentu stále věří, neboť ekonomické faktory, které ho ovlivňují, mají pozitivní charakter a jen díky opatřením vlády nemají možnost se v plné míře projevit.

CZECH REAL ESTATE INVESTMENT FUND (CREIF) je původem český investiční podílový fond zaměřený na stávající komerční reality z oblasti maloobchodu a logistiky. Patří pod značku CZECH FUND, kterou v roce 2016 založila investiční skupina DRFG. Fond vlastní a spravuje přes čtyři desítky nemovitostí po celé České republice s celkovou plochou dosahující 190 000 m² a hodnotou nemovitostí 7,2 miliardy korun podle nezávislých znalců. Do fondu své prostředky vložilo už přes 12 500 investorů. Správu portfolia zajišťuje společnost Real Estate Facility Management spadající do investiční skupiny DRFG, zakladatele fondu.

Investiční skupina DRFG byla založena v roce 2012 a prostřednictvím svých investičních aktivit působí na několika evropských trzích. Mezi hlavní oblasti jejího zájmu patří investice do nemovitostí, telekomunikací a finančních služeb. Aktuální hodnota spravovaných nemovitostí přesahuje 8,7 mld. korun. Obrat telekomunikační divize za rok 2020 je předběžně očekáván ve výši 1,7 miliardy korun (před onsolidací). Skupina je mimo jiné zakladatelem a správcem nemovitého majetku patřícího investičního fondu CZECH FUND.

Zdroj informací

CZECH REAL ESTATE INVESTMENT FUND a NejBusiness.cz

Datum

15. dubna 2021

Pozvánka na konferenci

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.3722 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál