Přes Aukro se v březnu dražily malby Zrzavého, Špály a Hlinomaze

Přes Aukro se v březnu dražily malby Zrzavého, Špály a Hlinomaze

V žebříčku 10 nejzajímavějších položek, které se za březen prodaly přes tuzemský aukční portál Aukro, vedou stejně jako v únoru předměty z kategorie Sběratelství. Ty se mezi desítkou nejžádanějšího zboží vyskytují hned šestkrát. V TOP desítce jsou podobně jako v předchozích měsících svatováclavské dukáty, které patří dlouhodobě k nejzajímavějším artiklům. Lidé ale investují ve velkém i do umění a využívají příznivých provizí Aukra. Tradičně za vysoké ceny se prodávají malby Jana Zrzavého. Mezi desítkou nejzajímavějších položek je ale nyní i Václav Špála nebo herec a malíř Josef Hlinomaz. Celkem se v březnu přes Aukro vydražily předměty z oblasti sběratelství a starožitnictví za 187 623 024 korun.

Nejžádanější položkou byla stejně jako v minulém měsíci sada svatováclavských dukátů ražených v roce 2018 ke stoletému výročí založení Československa. „Svatováclavské dukáty jsou hitem takřka ve všech podobách. Samozřejmě největší zájem je o ty ročníky, kdy jich bylo raženo omezené množství. Mimořádná sada ročníku 2018 se prodala za 1,5 milionu. Důvodem je právě fakt, že je jich k mání jen sto a do budoucna logicky jejich cena ještě poroste,“ uvedl Pavel Krejčíř z Aukra. Také na druhém místě skončila v březnu obdobná položka. Téměř 900 000 korun zaplatil sběratel za sadu svatováclavských dukátů z let 1923 až 1936.

I na třetím místě je předmět z kategorie Sběratelství, tentokrát vyloženě investičního charakteru. Tisíc 1,5eurových mincí, Wiener Philharmoniker, která každá váží jednu troyskou unci se prodalo za 700 000 Kč. Za 31,1 kg takřka ryzího stříbra je to velice slušná cena.

Až na čtvrté příčce se objevil v březnovém přehledu jiný předmět než sběratelská mince. Václav Špála patří k nejznámějším českým malířům. Jeho Zátiší s hruškami je datováno rokem 1930. „Jde o mimořádně svěží, harmonicky komponované a moderně pojaté dílo. Jeho prvním majitelem byl významný sběratel Dubský,“ uvedl Pavel Krejčíř. Také Špálovo dílo je podle něj vynikající investicí, v tomto případě podpořené odbornou expertizou o pravosti.

V TOP desítce nejzajímavějších položek vydražených za březen se objevili vedle Špály ještě Jan Zrzavý a také herec Josef Hlinomaz, který se proslavil nejen v divadle a filmu, ale také jako naivistický malíř. Josef Hlinomaz studoval v Praze malířství na UMPRUM, ale po neshodách s tamními pedagogy přešel na studium herectví, které se stalo jeho povoláním. Malba zůstala jeho koníčkem. „Jeho obraz se prodal nyní za 125 000 korun. Hlinomaz jej namaloval a věnoval příteli při natáčení filmu Cirkus v cirkuse v roce 1975,“ dodal Pavel Krejčíř.

Zdroj informací

AUKRO s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

14. dubna 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.871 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál