Od roku 2008 povolování bytů v Praze vázne

Od roku 2008 povolování bytů v Praze vázne

V Praze se letos povolilo zatím 948 bytů v bytových domech. To je sice více než v předchozích letech, stále to ale nestačí. Pokud by stavební úřady nastolené tempo udržely, do konce roku by se povolilo kolem 5.700 nových bytů. To je jen zhruba polovina toho, co Praha každoročně potřebuje. Posledním rokem, kdy se povolil větší počet bytů, byl rok 2008. Bytů je stále kritický nedostatek, což v kombinaci se silnou poptávkou hnanou levnými hypotékami dále vytváří tlak na růst cen nových bytů. Jediným lékem je tedy povzbudit stranu nabídky.

Pro odblokování nové výstavby je potřeba změnit nejen současnou nefunkční legislativu, ale také přístup místních samospráv, které se nyní nové výstavbě často brání (a nelze se jim divit, protože nová výstavba jejich rozpočty zatěžuje a téměř nic z ní nemají). První překážku by mohlo překonat přijetí nového stavebního zákona. Ve sněmovně se projednávaly tři verze. Zlepšení současného katastrofálního stavu by znamenala kterákoli z nich. Je hlavně nutné přijetí nového zákona dále neodkládat.

Druhou bariéru by mohlo odstranit spravedlivější přerozdělení prostředků, které stát na daních z nové výstavby vybírá. V současnosti za každý nový byt v Praze inkasuje jen na DPH zhruba milion korun. Města a obce, kde tyto stavby vznikají, z těchto peněz ale téměř nic nemají. Řešením by mohl být takzvaný „Princip 10+5“, tedy snížení DPH u nových bytů z 15 na 10 procent. Zbylých 5 procent by nezůstávalo ani developerům ani kupujícím, ale šlo by formou místních poplatků přímo dotčeným městům a obcím. Ty by tak měly více peněz na investice do infrastruktury, což by mělo pozitivní přínos pro jejich rozvoj a neměly by důvod se nové výstavbě bránit.

Zdroj informací

CENTRAL GROUP a.s. a NejBusiness.cz

Datum

10. dubna 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

27. dubna 2025

SGEF reportuje 36% nárůst financování strojů a technologických zařízení

Société Générale Equipment Finance (SGEF), tuzemský lídr nebankovního financování firem a člen Skupiny...

25. dubna 2025

Flexibilních kanceláří v Česku už je přes 172 500 metrů čtverečních. A bude jich více i v regionech

Flexibilní kanceláře v Česku zažívají rekordní růst. Po utlumení poptávky během pandemie sledujeme výrazné...

22. dubna 2025

IROP v roce 2024: 2 409 podpořených projektů a investice za 26,5 miliardy korun

Integrovaný regionální operační program (IROP) v roce 2024 významně podpořil rozvoj regionů napříč všemi...

17. dubna 2025

Inspekce práce v loňském roce při kontrolách odhalila téměř 2 tisíce nelegálně pracujících osob

V uplynulém roce 2024 bylo při kontrolách Státního úřadu inspekce práce odhaleno téměř 2 tisíce nelegálně...

9. dubna 2025

ABB, Smart View a Keyence otevřely studentům dveře do reálného světa robotiky na RoboVision Hackathonu

ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...

8. dubna 2025

Exportéři hledají nové trhy. Diverzifikace je klíčem ke stabilitě a odolnosti

České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny a...

10. března 2025

Česká EAG ohlásila dvě akvizice v Německu za více než miliardu

osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...

28. února 2025

Evropská komise schválila Česku podporu na výrobu tepla z biomasy

Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...

27. ledna 2025

Nůžky odměňování žen a mužů v Česku jsou pořád rozevřené

Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...

22. ledna 2025

Půjčka pro podnikatele je spojená s minimální administrativou

Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...

Reklama

Page generated in 4.2513 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál