Návrh na zkrácení týdenní pracovní doby je zneužití legislativní nouze

Návrh na zkrácení týdenní pracovní doby je zneužití legislativní nouze

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) nepovažuje poslanecký návrh poslanců ČSSD Ondřeje Veselého, Kateřiny Valachové, Jana Chvojky a Aleny Gajdůškové za vhodný v současné ekonomické a pandemické situaci.

AMSP ČR sleduje s neklidem zprávy o návrhu na zkrácení stanovené týdenní pracovní doby ze 40 hodin na 37,5 hodiny a nové úpravě minimální mzdy, zaručené mzdy a mzdy a příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí. AMSP ČR nepovažuje tento poslanecký návrh některých poslanců ČSSD za vhodný v současné ekonomické a pandemické situaci. Vnímáme tento návrh jako nesystémové gesto, které zatíží české podnikatele při vypořádání se s krizí.

Zvýšení minimální mzdy navíc ohrozí skupinu pracujících s nejnižší mzdou, neboť dojde ze strany zaměstnavatelů k jejich propouštění.

Zejména odsuzujeme snahu poslanců, kteří chtějí využít prosazení tohoto návrhu bez řádného projednání se zaměstnavateli či sociálními partnery.

Zákoník práce je velmi zásadní dokument, který ovlivňuje tisíce podnikatelů a miliony jejich zaměstnanců. AMSP ČR proto nepovažuje za seriózní snahy některých poslanců ČSSD o zásahy do této normy právě v době, kdy se celá země potýká se životy-ohrožující situací. Jde o nesystémové gesto hraničící se zneužitím pandemie pro projednání návrhu ve stavu legislativní nouze, aniž by jej projednala s dotčenými stranami či sociálními partnery, a snažila se najít rozumné řešení pro všechny. Proto jej nemá smysl více komentovat.

Zdroj informací

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a NejBusiness.cz

Datum

3. dubna 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.4302 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál