Studentskou architektonickou soutěž o nejlepší návrh části nové čtvrti v Praze 6 vyhráli studenti ČVUT

Studentskou architektonickou soutěž o nejlepší návrh části nové čtvrti v Praze 6 vyhráli studenti ČVUT

Letošní 13. ročník studentské architektonické soutěže největšího českého rezidenčního stavitele Central Group vyhráli studenti Pavla Hanousková a Ondřej Čeliš z Fakulty stavební ČVUT. Za první místo od investora získají finanční odměnu 100 tisíc korun a také stáž v ateliéru předního českého architekta Pavla Hniličky. Zadáním soutěže byl “Návrh bytového domu na náměstí nové rezidenční čtvrti v Praze 6”. Novinkou letošního ročníku je, že autoři zajímavých návrhů mohou od investora dostat nabídku ke spolupráci a zakázku na využití pro realizaci.

Oproti minulým ročníkům letos studenti pracovali na části skutečně připravovaného projektu v Praze. Za úkol měli navrhnout vzhled pěti sekcí bytového domu na náměstí rezidenční čtvrti v místě současného areálu Westpoint v Praze 6. Central Group zde plánuje vybudovat unikátní projekt s více než 2 tisíci byty a řadou obchodů, služeb, restaurací i kaváren.

Ze 14 zaslaných soutěžních návrhů odborná porota poslala do finále 7 prací, z nichž vybrala tři nejlepší. Hlavními kritérii přitom byla originalita a komplexní architektonické řešení. Posuzovala se také výtvarná a grafická úroveň. Na vítězném návrhu, kterým se stala práce studentů ČVUT Pavly Hanouskové a Ondřeje Čeliše, se porota jednomyslně shodla.

Zvítězily ušlechtilé materiály a geometrické tvary

„Autor zpracovává zadanou osnovu kultivovanou formou, kdy každému domu dává do vínku jednoduchý obrazec (kruh nebo čtverec), který se stává pro každý z pěti domů hlavním znějícím akordem. Fasády jsou členěny za pomoci ušlechtilých a nepředvádivých materiálů, jako je copilit, sklo a kov,“ zhodnotila návrh porota. V jejím čele už tradičně zasedl historik architektury Zdeněk Lukeš a dále popularizátoři architektury Adam Gebrian s Davidem Vávrou nebo vítěz jednoho z dřívějších ročníků této studentské soutěže, dnes již renomovaný architekt nové generace Ondřej Chybík.

Navržené domy byly podle poroty ve svém výrazu svébytné a přitom dohromady tvořily souzvuk. Porotci také ocenili, že autoři jako jediní ze všech soutěžících dokázali vtisknout bytům i představu umístění jednotlivého nábytku.

„Byla to první soutěž, kterou jsme měli bez konzultace s profesorem nebo učitelem. Tak jsem na nás dva docela pyšná, že se nám to povedlo. V první chvíli jsem tomu vůbec nevěřila,“ popsala dojmy z vítězství Pavla Hanousková. „Stáž u pana architekta Hniličky nás velmi potěšila, hlavně, že tam můžeme jít oba. To jsme moc rádi a těšíme se, co nás tam bude čekat,“ dodal Ondřej Čeliš.

Studenti soutěžili celkem o 175 tisíc korun. Za první místo získají od Central Group finanční odměnu 100 tisíc korun a také prestižní stáž u uznávaného českého architekta Pavla Hniličky. Druhý nejlepší návrh je oceněný částkou 50 tisíc korun a třetí místo 25 tisíci korunami. Návrhy, které investora zaujmou, mohou navíc dostat nabídku na spolupráci a v budoucnu se mohou opravdu postavit.

1. místo (100 tisíc Kč + stáž u architekta Pavla Hniličky) Bc. Pavla Hanousková, Bc. Ondřej Čeliš, ČVUT Fakulta stavební

2. místo (50 tisíc Kč) Bc. Laura Izabela Lukáčová, Bc. Miroslav Slezák, ČVUT Fakulta architektury

3. místo (25 tisíc Kč) Matouš Pluhař, Ondřej Pecháček, ČVUT Fakulta architektury

Výstavba nové čtvrti by mohla začít za dva roky

Připravovaná nová čtvrť, jejíž část mohli studenti navrhovat, vznikne v Praze 6 místo stávajícího průmyslového areálu Westpoint. Pro území o velikosti 155.000 m² je již zpracovaná urbanisticko-architektonická koncepce, jejímž autorem je Ateliér Jakub Cigler Architekti.

Rezidenční projekt za zhruba 13 miliard korun počítá se zhruba 2.200 byty, čtyřmi školkami, velkou základní školou s rozsáhlým sportovním areálem, novým náměstím s parkem a mnoha menšími obchody, službami, restauracemi a kavárnami v přízemí bytových domů. Projekt, ve kterém vznikne také zhruba 40.000 m² nové zeleně, má podporu městské části Praha 6, pražského magistrátu i Institutu plánování a rozvoje (IPR). Výstavba by mohla začít v roce 2023.

Rezidenční čtvrť Westpoint v Praze 6

  • Velikost lokality: 155.000 m²
  • Současné využití: velký a uzavřený průmyslový areál s intenzivní kamionovou dopravou
  • Plánovaný počet bytů: cca 2.200 bytů ve čtyř až osmipodlažních budovách
  • Plánovaná plocha nebytových prostorů: cca 6.000 m² (v parterech obchody, služby, restaurace a kavárny)
  • Nově vzniklá zeleň: cca 40.000 m²
  • Příspěvky investora pro městskou část: 4 mateřské školky za cca 135 milionů korun, velký pozemek pro školu a pozemek pro vedení tramvajové a vlakové trati
  • Urbanista a hlavní architekt lokality: Jakub Cigler Architekti
  • Možné zahájení výstavby: 2023
  • Odhadované investiční náklady: 13 miliard korun

Zdroj informací

CENTRAL GROUP a.s. a NejBusiness.cz

Datum

20. března 2021

Fotogalerie

Zobrazit celou fotogalerii

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.9918 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál