Voda už není neomezenou surovinou, nyní mohou firmy na vodní audit získat dotace

Voda už není neomezenou surovinou, nyní mohou firmy na vodní audit získat dotace

Období sucha dokáže potrápit nejednu firmu, jejíž provoz je na vodě přímo závislý. Podle predikcí budou společnosti kvůli klimatickým změnám takovým situacím čelit stále častěji a měli by se na to připravit. Cestou může být takzvaný vodní audit, na který nyní mohou malé a střední podniky získat v rámci výzvy programu Poradenství OPPIK dotaci až 50 %. Audit pomůže jejich hospodaření s vodou zhodnotit a ukázat, jak s ní lépe nakládat. Firmy tak předejdou zbytečnému plýtvání, ušetří peníze a nemusí svůj provoz během sucha zastavit. Na vodní audit je ve výzvě alokováno 130 milionů korun.

Voda už dávno není neomezeným zdrojem a její využívání bude v budoucnu stále více omezené. Dle plánů Evropské unie je potřebné navýšit množství recyklované vody do roku 2025 z dnešních 1,1 miliard kubických metrů ročně na šestinásobek. I proto je už nyní nutné začít hledat technologická řešení, která práci s vodou zefektivní a sníží její spotřebu jak v domácnostech, tak ve výrobních a zpracovatelských podnicích.

„Vodní audit je možností pro všechny malé a střední podniky k tomu, aby se na změny ve vodním hospodaření firem dokázaly připravit. Dnes už přemýšlíme nejen nad šetrným zacházením primárně s pitnou vodou, ale také nad možnostmi, jak ji využít opětovně. Dotace je pro podniky příležitostí ke změně svého pohledu na vodu jako zdroj. Audit je navede například k tomu, jak začít zohledňovat zavedení recyklace vody a nebo jak najít ve svých procesech prostor pro využití užitkové či šedé vody,“ popisuje Pavel Sedláček z poradenské společnosti CIRA Advisory, která se zabývá zaváděním cirkulárních principů do fungování firem.

Získejte o vodě přehled

Voda se využívá v každé firmě – buď přímo ve výrobních procesech nebo v administrativních prostorách. V obou případech dochází buď ke snížení její kvality nebo k přímé spotřebě. Pro začátek je tedy dobré zjistit, co se s vodou ve vaší firmě děje a na základě toho vybrat vhodná opatření. Právě s tím vám může pomoci vodní audit. „Začít se dá u přehledu spotřeby. Vhodnou variantou je instalace online vodních průtokoměrů, u kterých je možné si nastavit upozornění na překročení jistého limitu spotřeby. Ten můžete detekovat doslova v reálném čase, včetně plýtvání, malých i velkých havárií a úniků vody v čase, kdy nikdo provoz nevyužívá. V dalších krocích se pak můžete zaměřit na toalety a umyvadla, kde lze instalovat například perlátory, v případě rekonstrukce nebo výstavby se dají řešit zasakovací průlehy či takzvané zelené střechy,“ popisuje konkrétní možnosti a opatření Pavel Sedláček.

Kromě konkrétních doporučení může být výstupem z vodního auditu také získání značky Odpovědného hospodaření s vodou, kterou uděluje Ministerstvo životního prostředí. To může firmě přinést určité zvýhodnění v rámci OP TAK, tedy Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021-2027.

Vodní audit: první krok ke změně

Pokud chtějí firmy začít přemýšlet o vodním hospodářství jinak, musí učinit první krok – zjistit, jak jsou na tom nyní. Požádat o dotaci o vodní audit je možné do 30. 6. 2021. Více informací o možnostech vodního auditu a doporučení, jak o dotaci žádat, se dozvíte například na online webináři CIRA Advisory. Uskuteční se 31. 3. 2021 zdarma.

CIRAA

CIRA Advisory s.r.o. je poradenská a konzultační společnost zaměřující se na oblast cirkulární ekonomiky napříč všemi ekonomickými segmenty od zemědělství či odpadového hospodářství až po inovativní cesty zahrnující výhody digitálních technologií. Jejím cílem je pomoci firmám, obcím a dalším institucím přejít z lineárního principu fungování na cirkulární. Vytváří cesty, které propojují byznys s přírodou. CIRAA pomáhá vkládat do podnikání firem cirkulární a udržitelné principy, je průvodcem jak pro malé firmy, tak velké nadnárodní společnosti. Současně nastavuje efektivní komunikační strategii jak uvnitř firmy, tak směrem k široké i odborné veřejnosti a vytváří účinný „networking“.

Zdroj informací

CIRA Advisory s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

13. března 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

Reklama

Page generated in 1.4027 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál