Zásilky do Irska po brexitu podražily

Zásilky do Irska po brexitu podražily

Nákladním autem z Česka, lodí do Británie, autem přes Británii, lodí do Irska, nákladním autem na místo určení v Irsku. I taková je někdy cesta balíků z Čech do Irska. Od letošního ledna navíc už doposud technicky složité putování zásilek komplikuje brexit.

Podle Miroslava Michalka z balíkového vyhledávače Zaslat.cz je hlavním důvodem komplikací z pohledu zákazníka zejména fakt, že některé balíky míří do Irska právě přes Velkou Británii: „Dopravci, kteří až do konce loňského roku nejčastěji zajišťovali logistiku zásilek do Irska, mají několik cest. Jednou a velice častou je právě cesta přes Británii. K tomu, aby mohla zásilka putovat po jejím území je nyní potřeba, aby měla vystavenu tranzitní dokumentaci. Současně hrozí množství kontrol, které mají za následek zpoždění přepravy.“ Irsko tak v současnosti pracuje na posílení přímého trajektového spojení z pevninským územím Evropské unie. Z irského Rosslane vypraví do francouzského Dunkirku 15 trajektů týdně, jedna cesta zabere obrovské lodi 24 hodin.

O vystavení dokumentace se starají celní oddělení dopravních společností. Velká část těch nejpopulárnějších dopravců ale taková oddělení nemá - specializují se úzce na země Evropského hospodářského společenství, do kterého ještě nedávno spadalo i celé Spojené království. Vystavení požadovaných tranzitních materiálů je tak často administrativa, pro kterou nemají kapacitu: „Od nového roku se značně omezily možnosti, jak posílat balíky do Spojeného království, právě kvůli potřebnému papírování. Dopravci jednoduše vyhodnotili, že se jim to za těchto okolností na ostrovy nevyplatí. Z toho samozřejmě těží expresní dopravci, kteří se spoléhají na přímou leteckou přepravu,“ komentuje Michalko.

Podle Michalka, ale právě proto nastaly komplikace pro dopravu v Irsku: „V prvních dnech roku jsme si všimli, že skrze dříve běžné cesty dochází k velkým zpožděním. Naše zákaznická péče zaregistrovala, že došlo ke ztrátě trackingu (trasování) více zásilek do této země. I z toho důvodu nadále do Irska posíláme zásilky jen s dopravci, kteří balíky přepravují letecky.”

Společnost Zaslat.cz doručuje zásilky do Irska s partnery UPS a FedEx. Cena přepravy je ale kvůli komplikacím v přepravě a využití letecké přepravy u některých zásilek podstatně vyšší než před koncem loňského roku.

Severní Irsko = komplikovaná výjimka

Ačkoliv je Severní Irsko ve Spojeném království, i nadále zůstává součástí Evropského jednotného trhu pro zboží. Balíky by tedy teoreticky měly nadále cestovat do země bez jakýchkoliv komplikací a nutnosti podrobnější dokumentace. „V podstatě je ale nutné vyplnit stejnou dokumentaci, jako v případě, že zásilky procházejí celní kontrolou. Je to v současnosti jediný způsob, jak minimalizovat zpoždění v přepravě kvůli administrativě na cestě,” vysvětluje Michalko. Největším úskalím v současnosti je chybějící zázemí v přístavech, kde mají být odbavovány také kontroly zboží. „Pomyslná hranice, která na jednu stranu neexistuje, ale na druhou vytváří řadu překážek například pro pohyb zboží, je současně zdrojem napětí v oblasti. Jakékoliv nepokoje by měly zcela určitě neblahý dopad na celý sektor logistiky,” doplňuje ředitel Zaslat.cz, podle kterého v budoucnu ještě mohou vyvstat v přepravě zboží do Severního Irska potíže, které vyvolají jednání o upravení vztahů.

Zaslat.cz

Společnost Zaslat.cz je vyhledávač balíkové přepravy, které nabízí řadu možností doručování zásilek pro firmy i koncové zákazníky. Zaslat.cz tak zajišťuje nejen snížení nákladů na dopravu, ale se zásilkou není nutné nikam chodit, kurýr si ji vyzvedne přímo na adrese odesílatele. V jednoduchém formuláři na webu internetové přepravní služby snadno navolíte vaše požadavky a zásilka bude doručena od dveří odesílatele ke dveřím adresáta, a to nejen v ČR, ale také do mnoha zemí celého světa. Společnost působí v Česku, na Slovensku, ale také například v Jižní Africe.

Zdroj informací

Zaslat.cz a NejBusiness.cz

Datum

28. února 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 2.1735 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál