Skanska: Pražská budova Parkview je jednou z nejzelenějších budov světa

Skanska: Pražská budova Parkview je jednou z nejzelenějších budov světa

Parkview, v loňském roce dokončená kancelářská budova na pražské Pankráci, získala nejvyšší enviromentální certifikaci LEED Platinum, která hodnotí úsporný provoz a minimální dopad na životní prostředí. S 97 obdrženými body je projekt od společnosti Skanska podle dostupných dat druhou nejudržitelnější kancelářskou budovou světa dokončenou v roce 2020.

Získaná certifikace LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) je nejrozšířenější globální systém oceňování trvale udržitelných staveb. Parkview v rámci kategorie Core & Shell v3 obdrželo stejný počet bodů jako o rok dříve dokončená administrativní budova Praga Studios v Karlíně, rovněž od společnosti Skanska.

„Další úspěch v hodnocení LEED potvrzuje, že se nám daří plnit náš dlouhodobý cíl – stavět budovy s maximálním ohledem na jejich okolí a životní prostředí jako takové. Během posledních tří let jsme v Praze dokončili už třetí projekt, který se řadí mezi ty nejzelenější budovy na celém světě. Věříme, že z úsporných a ekologických řešení těží nejen naši nájemci, ale i široké okolí projektu,“ říká Eva Nykodymová, manažerka udržitelnosti komerčního developmentu pro Skanska v regionu střední a východní Evropy.

Mimořádná úspora vody i energie

Tým specialistů budovu Parkview v rámci certifikace hodnotil v sedmi různých kategoriích. Plný počet bodů získala například v kategorii úspory pitné vody, která zde dosahuje až ke 40 %. Dopomáhají k tomu účinné armatury, vybavení toalet i sběr dešťové vody, která se využívá k zavlažování zeleně.

Projekt myslí i na významné snížení spotřeby energie. Půdorys budovy ve tvaru písmene U zajistí nájemcům po většinu dne dostatečné, vyvážené a přirozené osvětlení, elektřinu pak šetří i LED osvětlení se senzory pohybu, kvalitně navržená fasáda, chladící trámy nebo výtahy s rekuperací energie.

Budova získala vysoký počet bodů i za své umístění, a to 27 z 28 možných. Tato kategorie kladně hodnotí například využití brownfieldu nebo přístup k alternativním způsobům dopravy. Nájemci můžou v Parkview využívat jak zázemí pro cyklisty, tak velmi dobré dostupnosti MHD. Plný počet bodů projekt získal i v podkategoriích snižování tepelného ostrova nebo světelného smogu.

Zdravé pracoviště

Certifikaci LEED úspěšně získaly všechny budovy, které Skanska v posledních sedmi letech v České republice dokončila. míněný projekt Praga Studios a holešovická budova Visionary patřily díky vysokému počtu obdržených bodů v loňském roce mezi 10 nejzelenějších budov světa.

„U každého projektu kromě jeho dopadu na životní prostředí myslíme i na to, jak budova působí na lidi uvnitř. S Parkview cílíme i na certifikaci WELL, která oceňuje právě kvalitní, zdravé a komfortní pracovní prostředí. Projekt už získal ocenění WELL Health-Safety Rating, upravené speciálně podle potřeb v souvislosti s pandemií koronaviru,“ doplnila Eva Nykodymová.

Parkview pochází z dílny proslulého newyorského architektonického studia Richard Meier & Partners ve spolupráci s českým studiem Cuboid Archtekti. Komplex ve velmi dobře zavedené obchodní lokalitě pražské Pankráce nabízí celkem 16 000 m2 pronajímatelných ploch na devíti podlažích.

Skanska

Skanska je celosvětově jedna z největších společností poskytujících služby v oblasti stavebnictví, komerčního a rezidenčního developmentu a PPP projektů. Na vybraných trzích ve Skandinávii, Evropě a USA působí více než 40 tisíc jejích zaměstnanců. Skupina Skanska vstoupila na český a slovenský trh v roce 1997, v současnosti působí jako Skanska Česká republika a Slovensko i na trzích v Maďarsku a Rumunsku. Zabývá se výstavbou dopravní infrastruktury, veřejných zařízení a inženýrských sítí, vyrábí vlastní produkty a zajišťuje si zdroje pro výstavbu. V oblasti developmentu se zaměřuje na budovy šetrné ke svému okolí i lidem, kteří je obývají.

Rezidenční i výrobní a obchodní prostory zajišťuje od developmentu až po facility management. Při výstavbě minimalizuje ekologickou zátěž, využívá obnovitelných zdrojů a dbá na bezpečnost práce. Skanska prosazuje principy společensky odpovědného a etického podnikání v environmentální, sociální i ekonomické rovině a využívá inovativní technologie a materiály.

Zdroj informací

Skanska a.s. a NejBusiness.cz

Foto: Tomáš Hejzlar

Datum

26. února 2021

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

Reklama

Page generated in 1.7917 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál