Flexibilita je cesta z krize. Firmy mění postupy v zaměstnávání lidí

Flexibilita je cesta z krize. Firmy mění postupy v zaměstnávání lidí

Pracovní trh se vlivem krize změnil. Firmy se musí adaptovat na nové podmínky, což vede i ke změně zažitých návyků v najímání pracovníků. Čím dál více tak hledají flexibilní pracovní sílu, která jim šetří náklady a pomáhá pokrývat směny tak, jak potřebují. Na řadu tak přichází moderní technologie, které nahrazují personální agentury a umožňují firmám efektivně a flexibilně najímat a spravovat větší počet zaměstnanců napřímo. „Spokojené jsou jak firmy, tak zaměstnanci,” říká Karel Mařík ze start-upu Grason.

Gig-economy – tak se ve světě nazývá aktuální trend v HR, tedy flexibilní najímání pracovníků. Současná krize a nejistota, která nutí firmy pružně reagovat na potřeby trhu a optimalizovat výkon i počet zaměstnanců na konkrétní dobu, tento trend uspíšila. Umožňuje jim totiž účinně spravovat zaměstnaneckou sílu a tím i šetřit náklady. Díky flexibilnímu personálu mohou dodat kvalitní služby svým zákazníkům a přitom být efektivní ve dnech, kdy je poptávka nižší. Mohou si tak jednoduše najmout pracovníky tehdy, kdy je skutečně potřebují.

Velmi úspěšně se této oblasti ujal pražský start-up Grason, který přišel s aplikací na hledání a správu flexibilních pracovníků GrasonPlan. Původně se zaměřoval na gastroprůmysl, ale vlivem krize v tomto odvětví rozšířil své zaměření i o další oblasti, jako je retail, logistika, e-commerce a další.

„Na začátku jsme se zaměřili na vytvoření tržiště flexibilních směn v gastronomii, která ale jako obor s příchodem krize víceméně padla. Přemýšleli jsme, jak trhu pomoci, věděli jsme, že je naše řešení a zkušenosti transformovatelné do dalších odvětví. Vytvořili jsme proto novou aplikaci GrasonPlan na správu vlastních brigádníků. V současné situaci, kdy se ekonomika neustále zapíná a vypíná, jsme pro firmy nejefektivnějším řešením. Naše aplikace umí pracovníky najít a jim směny naplánovat. Jako manažer se tak nikdy nemusíte stresovat, jestli máte na směně dostatek personálu,“ vysvětluje Karel Mařík, spoluzakladatel Grasonu.

Že nová aplikace funguje, dokazuje Kamil Demuth, šéf online farmářského tržiště Scuk.cz: „Pro vykrývání špiček pracujeme často s brigádníky. Naráželi jsme na velkou administrativní i organizační náročnost při plánování a obsazování směn brigádníky. Aplikace GrasonPlan toto skvěle řeší, na volné směny brigádníky nejen upozorní, ale rovnou je obsadí. Technologie tak převzaly velký kus práce a my se můžeme věnovat dalším důležitým věcem.“

Pracovníci chtějí svobodu

Podle zahraničních průzkumů flexibilita není důležitá pouze pro firmy. Čím dál více a hlasitěji po ní volají i sami zaměstnanci, a to nejen z řad generace mileniálů, ale i pracovníků nad 50 let. Chtějí pracovat méně a sami si určovat kdy. Zároveň touží být nezávislí na jednom zaměstnavateli a vyzkoušet si více pracovních pozic. Takto pracuje například Eva Novotná, která z restaurací přešla na práci ve skladu: „Baví mě chodit mezi podniky, kde poznám nové prostředí a nové lidi. Gastronomie je srdcovka, neplánuji ji do budoucna opustit, ale neznamená to, že se do skladů nevrátím, je to fajn přivýdělek a příležitost si občas vyčistit hlavu.“

Je zřejmé, že pracovní svoboda a hledání zaměstnanců online se stává běžnou záležitostí a postupně i normou.

Zdroj informací

Grason Solutions s.r.o. a NejBusiness.cz

Datum

21. února 2021

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.7933 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál