Vyjádření společnosti Kaspersky ke kybernetickému útoku na společnost Pfizer

Vyjádření společnosti Kaspersky ke kybernetickému útoku na společnost Pfizer

Přetrvávající a často prohlubovaná vládní opatření proti šíření koronaviru vedla v řadě zemí světa k urychlení vývoje vakcín proti Covid-19, a to všemi dostupnými prostředky. I když se tak děje v zájmu dobra, existuje i druhá strana mince, protože někteří aktéři pokročilých trvalých hrozeb (ATP) se snaží této situace zneužít ve svůj prospěch. Experti společnosti Kaspersky, kteří se věnují monitoringu trvajících škodlivých kampaní skupiny Lazarus zaměřených na průmyslové cíle, zjistili, že se tato skupina před několika měsíci zaměřila i na subjekty, které se zabývají bojem s Covid-19. V této souvislosti se podařilo identifikovat hned dva takové incidenty.

V jednom případě bylo cílem oddělení jednoho ministerstva zdravotnictví a v druhém farmaceutická společnost. Experti společnosti Kaspersky dospěli k názoru, že tyto incidenty lze s velkou pravděpodobností připsat právě nechvalně proslulé kyberzločinecké skupině Lazarus.

Prvním byl útok na oddělení ministerstva zdravotnictví (Kaspersky zná zemi, v níž skupina útočila, ale z bezpečnostních důvodů ji nebude jmenovat). 27. října 2020 napadl v tomto oddělení dva servery Windows sofistikovaný malware, který Kaspersky detekuje jako wAgent. Z bližší analýzy tohoto malwaru vyplynulo, že používá stejný vektor útoku jako dřívější incidenty skupiny Lazarus při snaze získat podvodně kryptoměny.

Druhý incident postihl farmaceutickou společnost. Podle telemetrie společnosti Kaspersky se tak stalo 25. září 2020. Napadená společnost vyvíjí vakcínu proti Covid-19 a je rovněž oprávněna ji vyrábět a distribuovat. Tentokrát útočník nasadil malware Bookcode, který v minulosti využila skupina Lazarus při útocích na dodavatelský řetězec prostřednictvím legitimního jihokorejského bezpečnostního softwaru. Analytici společnosti Kaspersky rovněž v minulosti zaznamenali phishingové kampaně skupiny Lazarus, jež cílily na konkrétní weby, a ty byly poté zneužity pro šíření malwaru Bookcode.

Malwary wAgent a Bookcode použité při útocích na ministerstvo zdravotnictví a farmaceutickou společnost mají podobné funkce, například obsahuj plnohodnotný backdoor. Ten se po infiltrování do napadeného zařízení stává špionem a umožňuje útočníkovi toto zařízení vzdáleně ovládat nebo z něj cokoli stahovat či do něj naopak nahrávat.

Souvislost nedávných útoků se skupinou Lazarus

Vzhledem k zaznamenaným podobnostem odborníci společnosti Kaspersky potvrzují, že oba incidenty mají s vysokou pravděpodobností souvislost se skupinou Lazarus. Analýza těchto útoků nadále trvá.

„Tyto dva incidenty odhalují zájem skupiny Lazarus o aktivity související s Covid-19. Přestože je tato skupina známá především svými finančními aktivitami, je dobré vědět, že by se mohla věnovat i strategickému výzkumu. Věříme, že všechny subjekty, které jsou v současnosti zapojeny do výzkumu vakcín nebo řešení krizí v souvislosti s pandemií Covid-19, se dostatečně chrání před kybernetickými útoky,“ říká k situaci Seongsu Park, bezpečnostní expert společnosti Kaspersky.

Bezpečnostní produkty společnosti Kaspersky detekují malware wAgent jako HEUR: Trojan.Win32.Manuscrypt.gen a Trojan.Win64.Manuscrypt.bx.

Malware Bookcode pak jako Trojan.Win64.Manuscrypt.ce.

Pokud se chcete zabezpečit před podobnými sofistikovanými hrozbami, společnost Kaspersky vám doporučuje přijmout následující bezpečnostní opatření:

  • Poskytněte svému týmu SOC (Security Operation Centre) přístup k nejnovějším informacím o hrozbách (TI). Získat je můžete například prostřednictvím portálu Kaspersky Threat Intelligence, který poskytuje údaje o kybernetických útocích a poznatky shromážděné společností Kaspersky více než za 20 let. Zde je k dispozici bezplatný přístup k jeho vybraným funkcím, které uživatelům umožňují kontrolovat soubory, adresy URL a IP adresy.

  • Zajistěte svým zaměstnancům základní školení v oblasti kybernetické bezpečnosti, protože mnoho cílených útoků začíná phishingem nebo jinými technikami sociálního inženýrství.

  • Organizace, jež by samy chtěly vyšetřovat útoky na svoje systémy, využijí Kaspersky Threat Attribution Engine. Porovnává detekované škodlivé kódy s databázemi malwaru a na základě podobnosti kódu je přisuzují dříve odhaleným kampaním APT (pokročilé trvalé hrozby).

  • Pro detekci na úrovni koncových bodů, vyšetřování a včasnou nápravu incidentů použijte řešení EDR, například Kaspersky Endpoint Detection a Response.

  • Kromě zajištění základní ochrany koncových bodů použijte firemní bezpečnostní řešení, které v rané fázi detekuje i pokročilé hrozby na úrovni sítě, například Kaspersky Anti Targeted Attack Platform.

Další podrobnosti o nových exploitech zmiňovaných v této tiskové zprávě nalezete v článku na Securelist.org.

Kaspersky

Kaspersky je globální společnost zaměřená na kybernetickou bezpečnost, která byla založena v roce 1997. Odborné znalosti společnosti Kaspersky v oblasti bezpečnostních hrozeb a zabezpečení se neustále transformují do inovativních bezpečnostních řešení a služeb na ochranu firem, kritické infrastruktury, vlád a uživatelů po celém světě. Komplexní portfolio zabezpečení, jež tato společnost nabízí, zahrnuje špičkovou ochranu koncových bodů a řadu specializovaných bezpečnostních řešení a služeb, jež pomáhají čelit sofistikovaným digitálním hrozbám, jakkoli se neustále proměňují. Technologie společnosti Kaspersky chrání více než 400 milionů uživatelů a pro 250 000 firemních klientů přinášíme ochranu všeho, co je pro ně v digitální oblasti nejcennější.

Zdroj informací

Kaspersky a NejBusiness.cz

Datum

19. února 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

Reklama

Page generated in 2.0097 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál