Šest inovátorů v oblasti zdravotnictví, kteří ovlivní rok 2021

Šest inovátorů v oblasti zdravotnictví, kteří ovlivní rok 2021

V roce 2020 akcelerovala organizace EIT Health přes 120 rozvíjejících se start-upů v různých regionech Evropy, včetně České republiky. Jejich produkty a řešení budou mít velký vliv na budoucnost medicíny a zdravotnictví.

EIT Health po celé Evropě akceleruje přes 120 týmů ročně. Čím dál tím více přelomových řešení je objevováno zemích, které jsou v Evropě považovány jako rozvíjející se na poli inovacích (dle každoročního žebříčku srovnávání zemí EU podle jejich výkonu v oblasti inovací – European Innovation Scoreboard), jako například v České republice, Polsku nebo Maďarsku. Zde je šest inovací, které v příštích letech mohou změnit oblast zdravotnictví a biotechnologii v Evropě.

1. 3D buněčné membrány českého start-upu urychlují klinický výzkum

Většina testovaných farmaceutik neuspěje ještě dříve, než se dostanou do fáze klinického testování. Český start-up InoCure jako první na světě vytvořil za použití nanotechnologií aktivní 3D buněčnou membránu, která umožňuje rychlejší, efektivnější a etické před-klinické testování farmaceutických produktů. Se svým projektem získal 2. místo v soutěži InnoStars Awards v roce 2019 a byl podpořen částkou €15,000 za své úsilí. Před účastí v soutěži byl start-up InoCure akcelerován DEX Innovation Centre, které působí jako EIT Health Hub v České republice.

2. Revoluce v klinických testech dokáže zrychlit léčbu Alzheimerovy nemoci

Vyšetření, sloužící k odhalení Alzheimerovy nemoci je drahý a časově náročný proces. Portugalský tým iLof vytvořil řešení, které je o 40% levnější a urychluje vyšetření o 70%, svým příspěvkem tak pomáhá k rychlejšímu nalezení léčby Alzheimerovy choroby. Start-up byl založen v roce 2019 díky programu EIT Health Wild Card a zvítězil i v soutěži EIT Jumpstarter 2019. Jejich levné a neinvazivní řešení je nasměrované pro stratifikaci pacientů s Alzheimerovou nemocí podstupující klinické testy. Významně tak urychluje léčbu pacientů s tímto onemocněním.

3. Virtuální asistent, který zlepšuje kontakt s pacienty

Italská společnost PatchAI chce změnit klinický výzkum prostřednictvím empatického asistenta s umělou inteligencí. Ten by komunikoval s pacienty, kteří jsou součásti výzkumu, podával jim informace, podporoval je a zaměřoval se na jejich potřeby. Tým PatchAI vyhrál €25,000 a mentoring v InnoStars Awards 2019 a získal dalších €10,000 za třetí místo v soutěži EIT Health Catapult.

4. Bezpečná a ekologická ochrana před UV zářením

Polský start-up UVera je skvělým příkladem akcelerace start-upu skrze EIT Health InnoStars: Po vítězství v InnoStars Awards v roce 2019 zvítězil polský start-up v kategorii Biotechnologií v programu Catapult v roce 2020 a získal zde i ocenění Alex Casta Audience Award v programu Catapult 2020. Díky těmto oceněním bude UVera zobrazena na NASDAQ Tower v New Yorku. Tento tým nabízí řešení pro globální problém znečištění vody opalovacími krémy, které jsou toxické pro vodní živočichy. UVera vyvinula své řešení extrahováním UV-chrániče z přírodních mikroorganismů, který dokáže vyblokovat celé spektrum UV záření bez dalších přidaných chemikálií.

5. Vyšetření srdce za 5 minut

Litevský start-up Ligence se umístíl na 2. místě v programu EIT Jumpstarter v roce 2019 a získal tak smart-funding, nové poznatky, nové kontakty a zkušenosti v oblasti plánování businessu a vývoje, jejich inovační schopnosti jim získaly první místo v InnoStars Awards 2020. Tým Ligence využil deep learningovou technologii a vytvořil tak software, který je schopný automaticky segmentovat anatomické vlastnosti srdce, vytvořit zprávu o stavu jednotlivých jeho částí a tu poté předat lékaři. Toto je cenově dostupný a přesný způsob diagnostiky a je zvláště důležitý v dnešní koronavirové době.

6. Usnadnění života pacientů po cévní mozkové příhodě

Maďarský PhoenixOrthosis vyhrál třetí místo v EIT Health InnoStars se svým procesem, který zefektivňuje rehabilitaci pacientů, kteří prodělali cévní mozkovou příhodu. PhoenixOrthosis vynalezl řešení, kterým je ortóza, jenž dokáže nahradit funkci svírání a otevírání prstů. Aby tohoto docílila, využívá ortóza nejmodernějších technologií. Tým start-upu má za cíl zkrátit čas rehabilitace pacientů a zaručit jim tak co nejkvalitnější život. Ortóza je 100% přizpůsobitelná pacientovi a je navržena pro každodenní využití za jakýchkoliv okolností.

“Koronavirová pandemie měla na evropské země a na život lidí v Evropě obrovský dopad, nejvíce však zasáhla oblasti ekonomiky a zdravotnictví. Tento rok nám potvrdil, že Evropa potřebuje stabilní zdravotnické systémy, které jsou schopny se přizpůsobit rapidním změnám a jsou připraveny na neočekávané situace. V roce 2020 jsme akcelerovali přes 120 nápadů a týmů ze střední, východní a jižní Evropy a rozdělili mezi ně přes €2.3 milionu. Hlavním cílem EIT Health je rozvinout co možná nejlepší projekty v oblasti zdravotnictví, které posílí zdravotnické systémy a vytvoří tak udržitelnou zdravotnickou ekonomiku v Evropě,“ říká Tamas Bekasi, RIS Business Creation Manager, EIT Health InnoStars.

EIT Health

EIT Health je neziskovou organizací a jedním z největších evropských partnerství mezi veřejnou a privátní sférou v oblasti zdravotnických inovací. Tvoří ji téměř 150 partnerů, a EIT Health je tak jedinečnou evropskou sítí předních společností, univerzit, výzkumných a vývojových center a také nemocnic a institucí. Úlohou EIT Health je budovat ekosystém, který bude umožňovat rozvoj zdravotnické péče pro budoucnost tak, aby evropští občané mohli žít déle a zdravěji. EIT Health zvyšuje dovednosti zdravotníků napříč Evropou, investuje do nejlepších evropských talentů, a umožňuje komercializaci inovativních zdravotnických produktů/řešení v rámci EU. Je jednou z největších veřejně financovaných zdravotnických iniciativ a je podporována Evropským institutem pro inovace a technologie, který je orgánem Evropské unie.

EIT Health InnoStars

Klastr InnoStars je jednou ze sedmi geografických oblastí EIT Health. Zahrnuje polovinu Evropy, včetně Polska, Maďarska, Itálie a Portugalska, a také další regiony zahrnuté do Regionálního inovačního programu EIT - Baltské státy, Chorvatsko, Slovensko, Českou republiku, Slovinsko, Řecko a Rumunsko. Jedná se o skupinu zemí, kterou Evropský inovační zpravodaj (EIS) hodnotí jako mírné inovátory. InnoStars se zaměřuje na podporu podnikání, inovace a vzdělávání v oblasti zdravotní péče, zdravého životního stylu a aktivního stárnutí v regionu a překlenuje mezeru mezi regiony, které jsou lídry v inovacích a regiony, které se rozvíjejí.

Regionální inovační program EIT (EIT RIS)

Regionální inovační program EIT (EIT RIS) byl vytvořen Evropským institutem pro inovace a technologie (EIT), aby překlenoval rozdíl mezi regiony, které jsou lídry v inovacích, a těmi regiony, které se rozvíjejí. Program je realizován za účasti místních hubů. V oblasti zdravotní péče se program vyvíjí od roku 2016 a koordinuje jej EIT Health InnoStars. Program zahrnuje 14 EIT Health hubů nacházejících se ve 13 zemích napříč východní, střední a jižní Evropou. Tyto huby slouží jako vstupní body do celoevropské sítě nejlepších univerzit, společností a k jejich projektům. Cílem programu je inkubovat regiony, ve kterých působí, objevovat jejich jedinečné inovativní bohatství a podporovat místní inovátory, aby se podíleli na celoevropských programech a soutěžích.

Zdroj informací

EIT Health a NejBusiness.cz

Datum

4. února 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.8627 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál