Největší tuzemská bezpečnostní agentura oznámila ambiciózní plán: digitalizovat činnosti fyzické ostrahy u všech svých zákazníků do konce roku 2021. Přechod se dotkne téměř 2000 bezpečnostních pracovníků v Česku a stovek zákazníků, kterým SECURITAS ČR fyzickou ostrahu poskytuje. V minulém roce už kompletně digitalizovala v rámci pilotního projektu v oblasti Západní Čechy a výsledky ukázaly, že efektivita bezpečnostních služeb se tak zvyšuje. Sběr dat z terénu a jejich automatická analýza směřují k zajištění tzv. prediktivní bezpečnosti – tedy schopnosti automaticky předvídat bezpečnostní rizika a předcházet jim.
Jak lze digitalizovat fyzickou ostrahu? Kromě toho, že čím dál víc práce při ochraně i provozu objektů dnes dokážou vykonávat digitální technologie samotné – například inteligentní kamerové systémy, automatické e-recepce a e-vrátnice či zabezpečovací systémy napojené na vzdálený dispečink, hraje při zabezpečení stále velkou roli lidská práce ostrahy. Organizuje se však dosud často s omezenou digitální evidencí, což je stav, který chce Securitas do konce roku 2021 zcela eliminovat.
Společnost Securitas proto v pilotním projektu ve spolupráci se zákazníky v oblasti Západní Čechy vyvinula tři úrovně digitalizace: 1. digitalizace procesů managementu, 2. digitalizace procesů bezpečnostních pracovníků, 3. digitalizace na straně zákazníků – provázání vybraných procesů klientů a Securitas v jednom reportingovém rozhraní. K těmto účelům společnost používá dvě softwarové platformy – reportingový systém VISION, v němž všichni zúčastnění odbavují svoji agendu, a systém Securitas Customer Portal (SCP) jako nástroj vizualizační, v němž se veškerá agenda ukládá a třídí. To je místo k setkávání se zákazníkem. Oba nástroje mají vlastní analytické funkcionality a jejich využívání závisí plně na potřebách zákazníka.
Digitalizace procesů všech zákazníků Securitas v oblasti Západních Čechy dopadla v roce 2020 úspěšně, proto chce nyní společnost převést na digitální platformy všechny své guardingové zakázky v České republice. K čemu to povede? Zkušenosti z pilotního projektu ukázaly, že digitalizace na místo nekonečného vyplňování dokumentů a papírování ušetří nejen kila papírů, tonerů a kancelářských potřeb, ale v průměru i neuvěřitelných 25 hodin administrativní práce měsíčně na jednoho manažera. Navíc se obvykle při samotném postupu digitalizace objeví mnoho procesů, které by bylo možné provádět efektivněji. To vše je ale teprve začátek práce s daty, která by celý bezpečnostní obor měla v budoucnosti změnit v duchu tzv. prediktivní bezpečnosti.
„Všímáme si, že hlavně u velkých klientů, kterým chráníme víc objektů, nabývá analýza dat z bezpečnostních procesů větší důležitosti a nepostradatelnosti. Dokážeme spolehlivě určit rizikové dny v týdnu, při efektivním sběru dat i rizikové hodiny. Zjistili jsme tak například, že v průmyslových objektech se nejvíc incidentů stává v úterý kolem 10. hodiny dopoledne. To je ale jen malá ukázka funkce prediktivní bezpečnosti, s přibývajícími daty získáme v budoucnu daleko přesnější a propracovaný systém předvídání rizik,“ říká Martina Němcová, obchodní ředitelka společnosti SECURITAS ČR. „Ještě dřív se ale stane realitou propojení dat z našeho reportingu přímo se složkami Integrovaného záchranného systému. V zahraničí už Securitas na několika místech takto sdílí data, například s místní policií. V České republice chystáme první projekt tohoto typu letos.“
Securitas je globálním lídrem v oblasti bezpečnosti. Naše bezpečnostní řešení vytváříme na základě specifických požadavků zákazníků, a to kombinacemi fyzické ostrahy, mobilních a monitorovacích služeb, elektronického zabezpečení, služby fire a safety a managementu řízení rizik. Kdekoliv, od malého obchodu po velké areály, znalosti našich 370 000 pracovníků nás činí odlišnými.
SECURITAS ČR s.r.o. a NejBusiness.cz
3. února 2021
Société Générale Equipment Finance (SGEF), tuzemský lídr nebankovního financování firem a člen Skupiny...
Flexibilní kanceláře v Česku zažívají rekordní růst. Po utlumení poptávky během pandemie sledujeme výrazné...
Integrovaný regionální operační program (IROP) v roce 2024 významně podpořil rozvoj regionů napříč všemi...
V uplynulém roce 2024 bylo při kontrolách Státního úřadu inspekce práce odhaleno téměř 2 tisíce nelegálně...
ABB, Smart View a Keyence uspořádali RoboVision Hackathon, který studentům nabídl jedinečnou možnost...
České firmy přehodnocují své exportní strategie v reakci na geopolitický vývoj, regulatorní změny a...
osud roztříštěný evropský trh se softwarovými, datovými a analytickými nástroji pro obchodování s novými i...
Evropská komise schválila podle pravidel EU pro veřejnou podporu český program ve výši přibližně 2,6...
Mind the gap. Hlášení, které v anglicky mluvících zemích upozorňuje cestující v metru na prostorovou...
Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...