MMR: IROP vloni proplatil 3 168 projektů za 22 miliard Kč

MMR: IROP vloni proplatil 3 168 projektů za 22 miliard Kč

Integrovaný regionální operační program (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj, v loňském roce proplatil 3 168 projektů v celkové výši dvaadvaceti miliard korun. V září 2020 navíc proběhlo tvz. druhé přezávazkování, které umožnilo z úspor realizovaných projektů podpořit dalších 355 projektů v hodnotě 6,1 miliardy korun. Za období 2014-2020 IROP podpořil přes deset tisíc projektů za 119 miliard korun.

„IROP tímto rozdělil už téměř všechny finance, kterými disponoval pro toto programové období. Nyní proto intenzivně pracujeme na tzv. IROP 2, který přinese pokračování oblíbených výzev, ale i spoustu zajímavých novinek, o jejichž konkrétní podobě právě jednáme. Zároveň finišujeme novou aktivitu REACT-EU, což jsou finance EU určené k boji proti dopadům koronavirové krize,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Nejvíce evropských peněz šlo na silnice II. a III. třídy, kam IROP za celé období investoval přes 28 miliard. Druhou nejvíce podpořenou oblastí bylo školství s celkovou dotací téměř 21 miliard a třetí největší částka 14,4 miliardy mířila na podporu dopravy, bezpečnosti a cyklodopravy. Kulturní dědictví získalo 10,7 miliard a zdravotnictví byla dána injekce ve výši 9,6 miliardy.

Podpora představuje například 647 km opravených silnic, 785 vozidel pro veřejnou dopravu, podporu 987 zázemím pro sociální služby a 104 zdravotnickým zařízením. V oblasti vzdělávání IROP podpořil 257 mateřských škol, 1 134 základních škol a 470 středních škol. Díky energeticky úsporným opatřením z IROP může téměř 47 tisíc domácností ušetřit za energie. Revitalizovalo se 51 památek, přičemž počty ukončených projektů a jejich výsledků budou ještě narůstat u všech podporovaných oblastí.

Tzv. nejdražším projektem roku 2020 je projekt Fakultní nemocnice Ostrava - Výstavba budovy pro psychiatrickou péči. Díky projektu s dotací téměř 422 milionů vznikne v Ostravě nový objekt pro poskytování psychiatrické péče vč. jeho vybavení a zařízení.

Prvním projektem, který v roce 2020 obdržel právní akt, který potvrzuje přidělení finančních prostředků na projekt, byl projekt města Kopřivnice zaměřený na vybudování nového 110 m dlouhého chodníku podél frekventované silnice a jeho propojení s chodníkem na protější straně silnice. Vznikl zde tak nový přechod pro chodce, který je nasvícen speciálními svítidly. Tato opatření pomáhají ke zvýšení bezpečnosti chodců a dopravy. Podpora z Evropských fondů činila 1,7 mil. korun.

Naopak posledním podpořeným projektem v roce 2020 byl projekt SVJ Velehradská v Kroměříži. Projekt je zaměřen na energeticky úsporná opatření bytového domu. V rámci projektu dojde k zateplení obvodových stěn, zateplení stropů v podzemním podlaží nebo výměny vstupních dveřích. IROP na tento projekt poskytne dotaci ve výši 3 mil. korun z Evropských fondů.

Zdroj informací

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a NejBusiness.cz

Datum

21. ledna 2021

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.7888 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál