V Praze se plánuje 121 tisíc nových bytů

V Praze se plánuje 121 tisíc nových bytů

V hlavním městě se nyní připravuje 120.649 bytů v celkem 762 projektech. Vyplývá to z analýz největšího českého rezidenčního stavitele Central Group. Ten sám v metropoli chystá více než 30 tisíc nových bytů, tedy čtvrtinu z celkového množství.

„Zatímco před rokem se v Praze podle našich dat připravovalo necelých 109 tisíc nových bytů, nyní je to už přes 120 tisíc. To je nárůst o deset procent,“ komentuje situaci na trhu zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský, jehož společnost jich po celé Praze chystá přes 30.000.

Poptávka po nových bytech v Praze je stále velmi vysoká. Kvůli pomalým schvalovacím procesům se je ale nedaří dostatečně rychle povolovat pro výstavbu. Minulý rok tempo dokonce zpomalilo. Podle posledních dat ČSÚ úřady od ledna do listopadu v Praze meziročně povolily o 37 procent méně bytů v bytových domech.

Všechny aktuálně plánované nové byty v hlavním městě, které se každoročně rozrůstá průměrně o 15 tisíc obyvatel, by pokryly potřebu bydlení pro zhruba čtvrt milionu lidí. Jen necelých 40 % z nich však už vstoupilo do některé z fází schvalovacího procesu. Stavební povolení má 5,5 tisíce bytů, 11,5 tisíce pak již alespoň územní rozhodnutí. U těch je tedy předpoklad, že by se mohly v následujících letech dostat na trh. Část projektů nicméně stále řeší zdlouhavá odvolání nebo složité soudní přezkumy.

Řešení bytové krize je na brownfieldech

Díky velkému množství rozvojových ploch a bývalých průmyslových areálů čeká tento rok největší rozvoj Prahu 5, Prahu 9 a Prahu 4. V těchto třech městských obvodech podle analýz Central Group vznikne dohromady více než polovina všech aktuálně plánovaných bytů v hlavním městě.

Velká část pražských brownfieldů jsou dnes veřejnosti nepřístupná území s rozpadajícími se budovami původních průmyslových podniků. Často jde přitom o velké pozemky v širším centru města. Jejich přeměna v obytné čtvrti je logický krok.

„Dvě třetiny připravovaných bytů připadají na projekty plánované na brownfieldech. Podpora výstavby na těchto plochách by měla být jednou z priorit vedení města. To by mohlo významně přispět k řešení současné bytové krize. Navíc se tyto plochy většinou nachází v místech, kde je už hotová infrastruktura. To je výhodné i pro město, které se nemusí rozrůstat do okolí, což je neekologické, ale i neekonomické s ohledem na provoz a potřebu budování infrastruktury,“ říká Kunovský.

Letošní rok bude v nabídce Central Group přelomový

Central Group se v posledních letech zaměřuje právě na transformaci zanedbaných brownfieldů v Praze na příjemná místa pro život, která jsou přínosem i pro své okolí s množstvím zeleně a hodnotného veřejného prostoru. Po celé Praze vlastní kolem 1,5 milionu m2 brownfieldů a pozemků určených k výstavbě, na kterých plánuje celé nové městské čtvrti. Při navrhování velkých projektů spolupracuje s těmi nejlepšími architekty z České republiky i ze světa.

Letos Central Group plánuje zahájit přeměnu několika průmyslových míst v metropoli a dát na trh velké množství nových bytů. „Do prodeje dáme opravdu velké a dlouho připravované rezidenční projekty, které po dokončení nabídnou tisíce nových bytů. Bude to přelomový rok. Podrobnosti představíme už brzy,“ uzavírá Kunovský.

Zdroj informací

Central Group, a.s. a NejBusiness.cz

Datum

15. ledna 2021

Fotogalerie

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.4309 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál