Fenomén home office. Kdysi žádaný benefit, dnes běžná rutina

Fenomén home office. Kdysi žádaný benefit, dnes běžná rutina

Až do letošního jara byl home office jedním z nejoblíbenějších pracovních benefitů. Společnost Survio, která se specializuje na tvorbu online dotazníků, provedla na přelomu letošního května a června výzkum mezi 650 českými firmami. Podle výsledků téměř 65 % zaměstnancům vyhovovala práce z domova. Představitelé Survio však nyní tvrdí, že situace se rapidně změnila. Lidé jsou způsobem práce přesyceni a považují home office za rutinu. V aktuálním nastavení však firmy nadále pokračují a podle očekávaných trendů tomu nebude jinak ani v budoucnu.

„Určitě se už nemůžeme bavit o tom, že je home office stále benefit. Aktuálně ho většina Čechů, kteří z podstaty práce takto mohou pracovat, považuje za naprostou běžnost a nutnost,“ říká Lucie Černá, HR manažerka společnosti Survio. „Absence sociálního kontaktu v kombinaci s pochmurným počasím se na lidech začíná negativně projevovat. Zaměstnancům rozhodně chybí neformální diskuse s kolegy. Práce z domova se tak pro ně dnes jeví spíše jako trest než pracovní výhoda,“ dodává Černá.

Co bude dál?

Ovšem home office jen tak nevymizí. V momentě, kdy se situace ustálí, lze očekávat trend snižování počtu kanceláří a větší příklon k práci z domova. „V zámoří sledujeme firmy, které se stěhují do menších prostor nebo přešly na trvalý home office. Domnívám se, že v průběhu příštího roku se něčeho podobného dočkáme také u nás,“ popisuje Černá. Novinkou budou tzv. sdílené prostory, kde se zaměstnanci budou střídat. „Pravidlo, že každý má pevně daný stůl, se brzy stane minulostí. Kanceláře poslouží hlavně jako místo pro meetingy,“ dodává Lucie Černá.

Tlak na výkon

Kromě změny pracovního prostředí pandemie výrazně akcelerovala také digitalizaci. Lidé zřejmě již nyní využívají technologie, které jim byly dříve neznámé. A dá se předpokládat, že v jejich využívání budou pokračovat i nadále. „Manažeři za účelem zefektivnit práci na dálku přistupují k různým softwarům, s jejichž pomocí rychle měří a řeší výkon svých podřízených. Touha mít jednoduše vše pod kontrolou bude důvodem, proč porostou investice firem do automatizace procesů a systémů efektivního řízení týmů,“ říká Martin Souček, CMO společnosti Survio.

Z dat Hospodářské komory ČR vyplývá, že v listopadu 2020 mělo celkem 47 % zaměstnavatelů alespoň jednoho pracovníka na home office. Podle Součka by jich mohlo být daleko víc. Avšak firmy se mnohdy bojí poklesu produktivity nebo mají příliš konzervativní vedení. Výraznou bariérou je i samotná povaha práce. „Pokud na trhu služeb nedojde k zásadním změnám v jejich poskytování, tak určití zaměstnanci nikdy nezjistí, jaké to je, být na home office,“ dodává Souček.

Daň za pohodlí

Za velkou výhodu práce z domova zaměstnanci zpravidla považují pohodlí, což potvrdil i letošní výzkum Survio. Na druhou stranu home office k sobě váže určitá úskalí. Největší omezení představuje úpadek mezilidských interakcí, který se u některých jedinců podepisuje na duševní pohodě. „Po několika měsících izolace se u introvertních povah projeví zřejmě problém při navazování neformálních vztahů s kolegy,“ komentuje Lucie Černá dopady práce na dálku. Zároveň se domnívá, že dlouhodobý home office škodí i juniorním pracovníkům, kteří potřebují být nablízku svým vedoucím.

Survio

Survio je globální platforma původem z Brna, která patří mezi přední hráče pro tvorbu online dotazníků na světě. Od roku 2012 jich díky Surviu vzniklo už několik milionů, a to ve více než 120 zemích světa. Přehledný nástroj staví na jednoduchém designu, lokální podpoře a propracované analytice pro všechny jazykové mutace, pro drtivou část uživatelů je navíc zcela zdarma. Firma se pravidelně řadí mezi desítku nejlepších v mnoha žebříčcích po celém světě.

Zdroj informací

Survio a NejBusiness.cz

Datum

22. prosince 2020

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

Reklama

Page generated in 1.6928 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál