Řidičům se otevřelo 11,5 km nové dálnice D48 z Rybí do Rychaltic

Řidičům se otevřelo 11,5 km nové dálnice D48 z Rybí do Rychaltic

Ministr dopravy Karel Havlíček otevřel pro řidiče nový úsek dálnice D48 mezi Rybím a Rychalticemi. Celkem bude řidičům sloužit dalších 11,5 kilometrů nové dálnice. Zároveň byl zprovozněn 3 kilometrový úsek silice I. třídy mezi Skotnicemi a Příborem, která propojí dálnici D1 s dálnicí D48.

„Dálnice D48 tvoří v rámci Moravskoslezského kraje důležitou dopravní tepnu orientovanou západo-východním směrem, spojuje jižní část Moravskoslezského kraje se střední Moravou na jedné straně, a na druhé straně s Polskem. Nových 11,5 kilometru dálnice navíc zvýší bezpečnosti provozu, protože se jednalo o silniční úsek s vysokým počtem dopravních nehod,“ řekl při slavnostním otevření stavby ministr dopravy Karel Havlíček.

Dálnice D48 je součástí transevropské silniční sítě TEN-T a mezinárodní silnice E462 Brno – Český Těšín – Krakov. Výstavba D48 bude pokračovat i v následujícím roce, kdy se zahájí stavba úseku MÚK Bělotín – Rybí I. etapa v délce 13,2 km. Uvedení do provozu tohoto úseku se předpokládá v roce 2024. Staví se také dva úseky obchvatu Frýdku-Místku, oba budou dokončeny na konci roku 2022.

Druhou zprovozněnou stavbou je obchvat Skotnice na silnici I/58, který zajistí odvedení tranzitní dopravy z centra obce, díky čemuž dojde k výraznému snížení hluku i emisí. Technickou zajímavostí stavby je 150 metrů dlouhý hloubený tunel, který je veden pod Prchalovem.

V letošním roce bylo celkem zprovozněno 21 kilometrů nových dálnic, kromě dnešního úseku D48 jsou to další dva úseky karlovarské D6. Dokončeno je také 24 kilometrů obchvatů měst. V letošním roce také bylo plně dokončeno a zprovozněno celkem přes 21 kilometrů zmodernizované dálnice D1. Aktuální stav výstavby je v interaktivní mapě ŘSD.

D48 Rybí – MÚK Rychaltice

Hlavní trasa:

délka: 11,5 km

kategorie: R 25,5/120

počet stavebních objektů: 147

zhotovitel: Metrostav, Swietelsky, Colas

cena stavby dle smlouvy: 2 069 mil. Kč bez DPH

I/58 Příbor – Skotnice

Hlavní trasa:

délka: 3,0 km

kategorie: S 11,5/80

počet všech stav. objektů: 48

zhotovitel: EUROVIA CS

cena stavby dle smlouvy: 439 mil. Kč bez DPH

Zdroj informací

Ministerstvo dopravy ČR, Operační program doprava a NejBusiness.cz

Datum

18. prosince 2020

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.6381 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál