Architektura pro lidi: Středem šetrných řešení musí být vždy člověk

Architektura pro lidi: Středem šetrných řešení musí být vždy člověk

Člověk musí být vždy ve středu architektury. Obklopuje ho a ovlivňuje, a tak by veřejnost měla mít možnost se k architektuře vyjadřovat. „Až 90 procent času trávíme v budovách a také při pobytu venku jsme obvykle v uměle vytvořeném prostředí jako jsou parky, náměstí, ulice. Důraz na sociální udržitelnost, zdraví a pohodu člověka je tedy v architektonickém navrhování klíčový,“ řekla výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda.

Rada proto v posledních letech řadí dopady staveb na zdraví lidí a také na jejich psychickou pohodu mezi svá hlavní témata. Vztahu lidí, budov a jejich okolí se proto věnovala také poslední ze série letošních přednášek Rethink Architecture, tentokráte s dovětkem People, kterou Rada uspořádala spolu s Centrem architektury a městského plánování. Odpověděla na otázku, jak navrhnout budovy i veřejný prostor, ve kterém se obyvatelé cítí dobře. Vysvětlila ale také, co to vlastně znamená "zdravá budova" a ukázala příklady, jak do plánování projektu zapojit všechny účastníky formou participativního navrhování.

„Člověk musí především znát potřeby těch, kdo budou budovu nebo prostředí užívat,“ odpověděl na dotazy architekt ateliéru tečka Luboš Klabík. Na příkladu prostranství v Chabařovicích u jezera Milada ukázal, jak obohacující pro obě strany je diskuse s veřejností před zahájením prací na projektu. Význam má také sociální udržitelnost, kterou v mínění ateliéru tečka představuje především myšlení na budoucnost, na to, jak bude budova nebo prostředí fungovat v čase. „Nelze myslet jen na jedno volební období, ale na děti a vnoučata. Třeba i na to, jak se po uplynutí životnosti bude dům rozebírat,“ řekl s odkazem na trendy cirkulární ekonomiky a recyklace materiálů Tomáš Klapka z ateliéru tečka.
Nikoli samotná příroda a zeleň, ale právě člověk musí být ve středu navrhování také krajinářské architektury. Příklady uvedla Martina Forejtová z ateliéru Land05. Podle ní je velmi důležité myslet na všechny věkové kategorie, například dětská hřiště nevyužívají jen batolata, ale i starší děti a jejich doprovod, jako jsou rodiče nebo prarodiče. Zároveň sezení v parcích musí být vhodné pro mladé, ale také pro starší lidi. Každý má totiž jiné potřeby. Samotná architektura pak může také řešit to, jak bude využívána. Například sezení v Parku u Vršovického nádraží, u kterého je škola, ateliér navrhl s pohodlným posezením na opěradlech laviček, které mladí velmi často preferují. Zároveň je mobiliář velmi bytelný a lavičky podsvícené, což odrazuje bezdomovce od jejich využívání na spaní.

Příkladem takové architektury, která byla prioritně zaměřena na veřejnost, je Otevřená zahrada v Údolní ulici v Brně pod Špilberkem. Dostavba budov, které provozuje environmentální Nadace partnerství, nabízí prvky šetrné výstavby jako je pasivní standard, vytápění tepelným čerpadlem, aktivní betonové stropy, které slouží k vytápění a chlazení, systém šedé vody, zadržování dešťovky, omezení průtoku a tím úspory vody a další opatření a technologie.

Udržitelnost a historickou kontinuitu prokázal na sídle společnosti Lasvit v Novém Boru, vítězné stavby letošní České ceny za architekturu, autor projektu Štěpán Valouch z ateliéru ov-a. Budova s futuristickým vzhledem zde navazuje na 200 let starou architekturu, a přitom neztrácí a neruší ducha původní zástavby.

Dopadem budov a jejich okolí na zdraví lidí se systematicky zabývá zatím jen několik developerů. Jedním z nich je JRD, které ve svých projektech myslí na kvalitu vzduchu, a to obvykle za pomoci řízeného větrání s rekuperací. Energeticky jsou jeho aktuální projekty obvykle v pasivním standardu a neřeší jen zateplení, ale také zastínění proti letnímu žáru. Developer se ale také spolu s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov zabývá tématem kročejového hluku a složení podlah, které mu efektivně brání, nebo například kvalitou osvětlení, které se nejvíce blíží dennímu světlu.

Sérii pěti přednášek Rethink Architecture, která sice v březnu začala živým setkáním v CAMP, následně však v důsledku opatření vlády musela přejít do online prostoru, shlédlo v průběhu letošního roku v době přímého přenosu více než 700 lidí a další tisíce lidí si videa pustily ze záznamu. Mezi přednášejícími byli přední odborníci z řad architektů, krajinářů, developerů a výrobců materiálů a technologií, které pomáhají stavět šetrně.

„Cílem přednášek bylo upozornit na obrovský vliv budov na životní prostředí a představit cestu, jak tento vliv snížit. Budovy totiž spotřebují 40 procent energie v EU, v ČR stavebnictví vyprodukuje dvě třetiny všech odpadů. Výstavba a provoz budov způsobují jednu třetinu celosvětových emisí uhlíku,“ řekla jedna z organizátorek akce série Kateřina Eklová. Karolína Barič doplnila: „Architekt se u projektů budov či veřejných prostranství nachází již na samém počátku a má tedy jedinečnou možnost ovlivnit jejich udržitelnost již ve fázi koncepčního návrhu. Proto přednášející na našich akcích představili udržitelnou architekturu na konkrétních příkladech, které mohou architekti dále ve své praxi využívat. Věříme, že akce inspirovala architekty, studenty i investory k tomu, aby svoje projekty navrhovali udržitelněji.“

Česká rada pro šetrné budovy

Česká rada pro šetrné budovy (CZGBC) spojuje společnosti a organizace z oblasti šetrného stavebnictví: od projektantů, architektů přes dodavatele materiálů a technologií až po stavební firmy a developery. Chce podněcovat tuzemský trh k přeměně způsobů, jakými se navrhují, staví, rekonstruují a provozují budovy a urbanistické celky. Cílem je vytvořit zdravé, prosperující, ekologické a společensky ohleduplné prostředí s vyšší kvalitou života. Od svého vzniku v roce 2009 úzce spolupracuje s celosvětovou zaštiťující organizací – Světovou radou pro šetrné budovy (World Green Building Council), sdružující přes 90 zemí. V současné době má více než 80 členů.

Zdroj informací

Česká rada pro šetrné budovy a NejBusiness.cz

Datum

18. prosince 2020

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

20. května 2024

Bonami expanduje do Itálie

onami, prodejce nábytku dekorací a vybavení do domácnosti, se rozšiřuje na další trh, tentokrát do Itálie....

10. května 2024

Investiční fond Vetfund otevírá nejmodernější veterinární kliniku v ČR

V Praze na Palmovce zahájila od května svou činnost nejmodernější veterinární klinika v České republice....

2. května 2024

VDT Technology dokončila projekt digitálního dvojčete úpravny vody

VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní...

23. dubna 2024

Klimatická neutralita ve stavebnictví. STRABAG chce dosáhnout zdánlivě nemožného do roku 2040

Odvětví stavebnictví patří s podílem téměř 38 % na celosvětových emisích k největším znečišťovatelům...

17. dubna 2024

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh....

12. dubna 2024

ČEPRO spouští prodej nového paliva se 100% obsahem HVO

Společnost ČEPRO od dubna pro své velkoobchodní zákazníky nabízí nové palivo s obchodním označením HVO...

Reklama

Page generated in 1.3533 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál