ŠKODA ENYAQ iV a OCTAVIA na jedné lince

ŠKODA ENYAQ iV a OCTAVIA na jedné lince

Zatímco ostatní elektromobily postavené na platformě MEB vznikají v koncernu Volkswagen v samostatných pro ně určených továrnách, ŠKODA AUTO se u svého prvního elektromobilu na této platformě rozhodla vydat cestou takzvané paralelní výroby. Cílem totiž bylo dosáhnout co největší flexibility ve výrobě a docílit efektivního vytížení výrobních linek.

„K integraci výroby vozů ENYAQ iV do linek modelu OCTAVIA došlo mimo jiné i proto, že zde byly uvolněny kapacity po výběhu jiných modelů,“ říká Aleš Bureš, vedoucí Plánování výroby vozu.

Pružně reagovat

Na lince modelu OCTAVIA jsou Mladoboleslavští na flexibilitu zvyklí. Vyrábí se tu také část produkce modelu KAROQ a dříve tu mimo jiné vznikal RAPID, který na rozdíl od typu OCTAVIA stál na vlastní platformě, nikoli koncernové MQB. „Přesto byla integrace pro automobilku ŠKODA výzvou. Skloubit co nejvhodněji výrobu MEB a MQB vozů vyžadovalo precizní nasazení zejména od našich plánovacích útvarů, ale i všech ostatních v rámci firmy,“ popisuje Aleš Bureš.

„ENYAQ iV je prvním sériovým modelem značky ŠKODA, který byl od začátku koncipován jako čistě bateriový vůz. Tím klade zcela jiné požadavky na výrobní procesy a sled výrobních operací než modely se spalovacím motorem,“ zdůrazňuje obtížnost úkolu Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO odpovědný za výrobu a logistiku.

Podle něj umožní zvolené řešení pružně reagovat na poptávku po vozech. „Dává nám to možnost vyrábět v našem hlavním závodě zcela flexibilně mezi 250 a 350 vozy ENYAQ iV denně. Jsme tak připravení reagovat bez prodlení na tržní poptávku a současně zajistíme plné vytížení linky za všech okolností,“ dodává Michael Oeljeklaus

Baterie a head-up displeje

I když je flexibilita na lince modelu OCTAVIA vlastně zažitou záležitostí, vyžádala si paralelní výroba MQB a MEB modelů významné úpravy. Celková investice do nich dosáhla 32 milionů eur a změny probíhaly od loňského léta. I přes letošní komplikace způsobené pandemií nemoci covid-19 se pak podařilo přestavbu linky dokončit podle plánu.

„Největší změny jsme provedli přímo na montáži, kde je rozdíl výroby mezi spalovacími a elektrickými vozy nejvíce rozpoznatelný. Zde jsme si museli poradit s novými specifickými MEB díly, které souvisejí s elektromobilem, a dále s celkovou větší hmotností celého e-vozu,“ říká Aleš Bureš. Došlo k přidání taktů na montážní lince a k úpravám v úseku zástavby podvozku, vznikla také nová pracoviště pro zástavbu baterie.

Nové jsou například technologie pro manipulaci s těžkými bateriemi, zajímavostí je i nové stanoviště pro úpravu head-up displejů. ENYAQ iV totiž přináší jako první model značky ŠKODA nový typ head-up displeje s výrazně větší projekční plochou a prvky rozšířené reality, toto řešení je tedy z výrobního hlediska náročnější než tradiční head-up displej.

Drobné změny se dotkly i statiky samotné výrobní haly. „Provedli jsme drobné úpravy některých nosníků, kompletně jsme však museli prověřit statické rezervy budovy,“ popisuje úkony Aleš Bureš. Velkou pozornost věnovala automobilka při přestavbě i bezpečnosti, zejména v oblasti manipulace s bateriemi. ŠKODA AUTO také zavedla rozsáhlá protipožární opatření a nainstalovala například kamery s termovizí, které neustále kontrolují teplotu ve výrobní hale a spustí alarm, pokud dojde k odchylce.

Zdroj informací

ŠKODA AUTO a.s. a NejBusiness.cz

Datum

14. prosince 2020

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.6004 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál