IOF: Polovina firem musela omezit činnost, pomáhají jim digitalizace a odklady splátek

IOF: Polovina firem musela omezit činnost, pomáhají jim digitalizace a odklady splátek

Současná pandemická krize způsobila dvěma třetinám firem pokles poptávky po zboží a službách, často v desítkách procent. Polovina podniků musela omezit činnost. Překonat tuto situaci firmám pomáhají digitalizace, vytvořené rezervy a zejména odklady splátek úvěrů. Vyplývá to ze zjištění Indexu očekávání firem ČSOB (IOF).

„Malé a střední firmy čelí dosud nepoznané situaci spojené s pandemií a opatřeními i nejistotami z ní vyplývajícími. Výsledkem je výrazné zhoršení nálady, za kterou jednoznačně stojí negativní zkušenost z předchozích měsíců a stále se prohlubující ekonomické dopady. Náš průzkum ale také ukázal, jak jsou české firmy odolné a flexibilní, a že se nebojí změn,“ uvádí Petr Manda, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

Omezování investic a škrty

Nálada měřená Indexem očekávání firem spadla na historicky nejnižších -39,4 bodu. Úbytek poptávky vede k omezování investic a škrtání rozvojových plánů. „Už loni optimismus firem slábl v souvislosti s uvadající ekonomikou. Pandemie a dvě vlny nouzového stavu vše umocnily,“ doplňuje Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB.

I slovenský IOF srazil převažující pesimismus na stávající minimum -44,6 bodu. „Vývoj Indexu očekávání firem na Slovensku odpovídá šokům z vypínání ekonomiky kvůli pandemii. V odpovědích firem se projevuje i obava z toho, zda budou další lockdowny. Firmy se také budou muset v určitém bodě rozhodnout, jak budou přistupovat k zaměstnancům,“ míní Marek Gábriš, hlavní ekonom ČSOB na Slovensku.

Zaměření na digitalizaci

Při zvládání koronakrize pomáhá zejména zavádění digitalizace a online řešení, což uvedlo 37 procent dotazovaných, hlavně zástupci z odvětví obchodu a IT. Zhruba sedm podniků z deseti přiznává, že si tvoří finanční rezervy, které nyní mají v průměru asi na sedm měsíců.

Polovina z dotazovaných využila některou z nabízených možností úlev a podpor. Z nich si hned čtvrtina firem odložila splátky úvěrů. Necelá pětina pak hlásila zapojení do garančních programů a 13 procent čerpalo s pomocí bank programy Covid. „ČSOB začala firmám pomáhat hned od jara s odklady splátek úvěrů, poskytováním provozního financování, individuálním poradenstvím nebo financováním se státními zárukami v rámci programů Covid,“ shrnuje Petr Manda.

Příznivé je, že bezmála dvě třetiny firem předpokládají do konce tohoto roku zachování a přibližně desetina dokonce navyšování počtu zaměstnanců. „To svědčí o snaze neztratit zaměstnance v situaci, kdy se po dlouhé době konečně začíná objevovat světlo na konci tunelu v podobě dostupných a účinných vakcín,“ říká Martin Kupka.

ČSOB pro firmy

Firmám a podnikatelům ČSOB schválila ke konci října zhruba 2,5 tisíce odkladů splátek úvěrů a objem financování prostřednictvím programů COVID II, Praha, III a Plus dosáhl 7,4 mld. Kč. „Nadále vycházíme firmám v případě potíží se závazky individuálně vstříc a jejich případy řešíme. Od listopadu evidujeme desítky případů, kdy naši klienti nebyli schopni obnovit splácení svých úvěrů po ukončení splátkového moratoria,“ dodává Petr Manda.

Firmy mají i další možnosti, jak odolávat současné krizi. ČSOB doporučuje využívat nástroje na minimalizaci tržních rizik, tedy kurzová, úroková a komoditní zajištění, a kompletní pojištění odpovědnosti při přerušení provozu. Pro firmy obchodující v zahraničí je k dispozici digitální tržiště Trade Club pokrývající 190 států, což představuje 98 procent globálního mezinárodního obchodu. 

Index očekávání firem je unikátní projekt ČSOB, pomocí kterého lze sledovat vývoj malých a středních firem a podnikatelů v oblastech poptávky, investic a rozsahu činností v ČR a na Slovensku. Aktuálního průzkumu se v ČR zúčastnilo od října do listopadu více než 500 firem a podnikatelů napříč obory.

Skupina ČSOB

je vedoucím hráčem na bankovním trhu v České republice. Naše motto „Digitálně a s lidmi“ nejlépe vyjadřuje probíhající investice do inovací a digitalizace, díky nimž neustále zjednodušujeme a zkvalitňujeme obsluhu našich klientů na pobočkách i v online prostředí. Naše služby jsou k dispozici 24 hodin denně 7 dnů v týdnu. Stavíme na unikátním bankopojišťovacím modelu, který nabízí pod jednou střechou vše pro řešení finančních potřeb – od bankovních služeb pod značkou ČSOB či Poštovní spořitelna, přes pojištění od ČSOB Pojišťovny až po úvěry na bydlení od Hypoteční banky či Českomoravské stavební spořitelny, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Asset Management, ČSOB Factoring a Patria Finance.

Své služby poskytujeme všem typům zákazníků – fyzickým osobám, malým a středním podnikům i korporátní a institucionální klientele. ČSOB v roce 2018 odvedla státu jako druhý největší plátce daně z příjmu právnických osob 8,4 miliardy Kč a na mzdách 8300 zaměstnancům vyplatila 6,2 miliardy Kč. ČSOB podpořila českou ekonomiku celkovou částkou 780 miliard Kč. Skupina ČSOB je součástí mezinárodní bankopojišťovací skupiny KBC, která působí především v Belgii a v regionu střední a východní Evropy.

Zdroj informací

Československá obchodní banka, a. s. a NejBusiness.cz

Datum

12. prosince 2020

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.6577 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál