Chytré žárovky a zásuvky od různých výrobců ovládané hlasem. Řešení vzniklo na VUT

Chytré žárovky a zásuvky od různých výrobců ovládané hlasem. Řešení vzniklo na VUT

Chytrá domácnost by měla sama poznat, kdy zapnout vyhřívání na zasněžené příjezdové cestě, říkají Pavel Mašek a Kryštof Zeman z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií. Na cestě k inteligentnímu systému, který lidem zjednoduší život, jsou podle svých slov v půlce. I tenhle milník ale stojí za pozornost – nejen, že se jim podařilo propojit v jeden fungující celek zařízení chytré domácnosti od více výrobců, ale pro svoje řešení mají i partnera v podobě rakouského mobilního operátora. V domovech našich jižních sousedů tak možná brzy začnou fungovat modemy z brněnské techniky.

Koncept chytré domácnosti a Internetu věcí se v povědomí veřejnosti objevil kolem roku 2010. „Zaměřujeme se na možnost, kdy se uživatel nechce omezovat na jednoho výrobce všech chytrých zařízení, třeba žárovky nebo zásuvky, ale bude se rozhodovat podle osobních preferencí. Naše univerzální inteligentní domácnost dokáže sdružovat zařízení různých výrobců. Například společnost Apple má vyhrazené produkty, které fungují pouze v jeho ekosystému. Naším cílem je být co nejvíc univerzální a nelimitovat uživatele,“ hned v úvodu upozorňuje na největší výhodu projektu Pavel Mašek, který se s kolegy na fakultě tématem zabývá více než sedm let.

Pokud si doposud někdo koupil chytrou žárovku od jednoho výrobce a zásuvku s dálkovým vypínačem od jiného, musel mít například v telefonu nainstalované dvě aplikace a každé zařízení ovládat zvlášť. To díky elektrotechnikům z VUT odpadá, vysvětluje výzkumník Kryštof Zeman: „Máme webovou aplikaci, kam se uživatel přihlásí a zmáčkne tlačítko přidat zařízení. Vybere si, do jaké místnosti ho přidává, pojmenuje ho a všechno ostatní už je automatické. Vše vidí na jednom místě, odkud také domácnost ovládá.“ Vzdálený přístup umožní lidem zkontrolovat, zda skutečně při odjezdu na dovolenou vypnuli sporák, a případně to můžou vyřešit v aplikaci. Stejně tak je možné nahlížet do domovních kamer, stahovat rolety nebo zavírat okna. Vše záleží na senzorech a chytrých zařízeních, které si lidé „pustí domů“.

Zároveň se ale technici nechtěli omezovat pouze na ovládání přes mobilní nebo webovou aplikaci. Domácnost vybavená jejich modemem může být řízená ovladačem skrze televizi nebo hlasovým asistentem. Vše směřuje k jednoduchosti a maximální uživatelské přívětivosti. „Člověk udělá opravdu minimum. Koupí si chytrou žárovku, namontuje ji do běžné patice a jedním kliknutím ji dokáže zapojit do své sítě. Redukujeme třeba šest kroků na jeden,“ nadšeně popisuje Kryštof Zeman a Pavel Mašek ho doplňuje: „Je to ukázka snad ne příliš vzdálené budoucnosti pro běžné uživatele, nejen technické nadšence. Pokud to bude pro někoho první zkušenost, bude chtít nejspíš zapnout světlo nebo spustit žaluzie. Když se to povede, třeba bude víc nakloněný dynamickému učení.“

Skutečně chytrá domácnost se naučí vaše zvyky

Zmínkou o dynamickém učení se přesouvá k tomu, co je pro oba tou opravdovou podobou chytré domácnosti. „Ideálně by se domácnost měla učit zvykům členů rodiny. Po měsíci by tak například věděla, že v šest hodin ráno všichni vstávají, takže v 5:45 začne vařit kafe a zapne topení, aby lidé vstávali do tepla. Ve chvíli, kdy lidé opustí dům, vypne topení a zavře okna. Před návratem z práce pak roztopí sníh na příjezdové cestě a nabídne v televizi film, kdy pozná, kdo je zrovna v místnosti, a to na základě hlasu,“ barvitě líčí budoucnost s technologií Zeman. Oba ale vzápětí dodávají, že lidem se taková invaze inteligentních zařízení nemusí líbit, už jen z hlediska zabezpečení a možného zneužití.

„I pro nás byla samozřejmě bezpečnost klíčovým tématem. Zvolili jsme přístup kontejnerů, kdy každá služba běží oddělené a v případě bezpečnostního rizika se vypne jen konkrétní služba. To znamená, že třeba vypadne chytrá domácnost, ale pořád bude fungovat Wi-Fi připojení k internetu,“ vysvětluje Mašek způsob fungování modemu, který nedávno předali zákazníkovi, rakouskému A1 Telekom Austria. Spolupráce s velkým telekomunikačním operátorem je pro ně další zárukou bezpečnosti. Pořád ale vidí velkou potřebu osvěty o zabezpečení dat. Stále se totiž setkávají s případy, kdy lidé nechávají na routerech a dalších zařízeních přednastavená hesla, která jde poměrně lehko odhalit. V případě chytré domácnosti ale jde nejen o nefunkční internet, ale třeba otevření okna nebo dveří v době, kdy se majitel opaluje na pláži.

Komplexní model chytré domácnosti zahrnující router z VUT, chytré zařízení a ovladač v podobě aplikace si zatím zájemci z Česka jen tak nevyzkouší. Autoři ale dodávají, že po domluvě s operátorem jsou data jejich projektu veřejná a žárovky měnící barvy si dnes může každý koupit v leckterém obchodě. Překážkou tak pro mnohé zatím stále zůstane spíš nedůvěra, nedostatečná technická zdatnost a také cena. Chytrá zařízení stojí od pár set do několika tisíců korun. I tady ale odborníci z FEKT doufají, že nastanou změny a inteligentních domácností bude přibývat. „Taková domácnost dokáže šetřit energii a pomáhat lidem,“ uzavírá Zeman.

Zdroj informací

Vysoké učení technické v Brně - Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií a NejBusiness.cz

Foto: Igor Šefr

Datum

21. listopadu 2020

Fotogalerie

Sociální sítě NejBusiness.cz

Doporučujeme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Page generated in 1.0788 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál