Moderní léčba diabetu chrání srdce a cévy: Ne všem ji pojišťovna hradí

Moderní léčba diabetu chrání srdce a cévy: Ne všem ji pojišťovna hradí

I když se podíl srdečně-cévních onemocnění na úmrtí za 9 let snížil o 10 %, stále jsou nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Důvodem poklesu je nejen zdravější životní styl pacientů, ale také moderní léky, které mají k dispozici kardiologové, ale například také diabetologové. V České republice užívá léky chránící srdečně-cévní systém jen 17 % diabetiků 2. typu. Vyšší riziko nemoci srdce a cév přitom hrozí všem.

V České republice žije 940 tisíc diabetiků 2. typu. Z výsledků nejnovější studie CAPTURE vyplývá, že přes 40 % z nich má vysoké riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění, nebo jimi již trpí. Přesto pouze každý 6. diabetik 2. typu užívá léčbu, která tato rizika snižuje. Jejímu širšímu zavedení v České republice přitom brání mimo jiné omezení úhrady ze strany pojišťoven.

Na nemoci srdce a cév by mohlo umírat méně diabetiků

Na srdečně-cévní onemocnění zemřelo v loňském roce 43 % diabetiků, toto číslo by ale mohlo být ještě nižší. „Moderní antidiabetická léčba by mohla tento stav zlepšit. Vedle lepší kontroly glykémie má další pozitivní účinky jako ochranu srdce, cév nebo ledvin, což příznivě ovlivňuje celkový zdravotní stav pacientů. V případě GLP-1 agonistů se navíc často významně snižuje hmotnost,“ říká diabetolog prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. z IKEM. Svou pozitivní roli hraje i moderní léčba u dalších diagnóz, jako jsou vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak nebo srdeční selhání.

Nové možnosti léčby

V posledním desetiletí došlo k významnému pokroku v léčbě diabetu 2. typu a k dispozici jsou tak nové možnosti jak předcházet poškození srdce, cév a ledvin diabetem, a to jak ve formě tablet, tak injekční. Dle vývoje nemoci mohou lékaři využít zmíněné GLP-1 agonisty.

Podle České diabetologické společnosti, která čerpá z mezinárodních doporučení, je vhodné tyto léky nasadit jako první injekční léčbu. „V České republice bohužel není léčba GLP-1 agonisty hrazena všem pacientům. Riziko srdečně-cévních onemocnění je přitom vyšší prakticky u všech diabetiků 2. typu. Cílem České diabetologické společnosti je toto změnit. Do té doby je ale nutné zdůrazňovat pacientům potřebu zapojit se do úhrady za léčbu s tím, že část vynaložených nákladů jim bude uhrazena díky ochrannému limitu pojišťoven,“ říká MUDr. Eva Račická, místopředsedkyně České diabetologické společnosti.

GLP-1 agonisté – komu přispěje pojišťovna?

Pojišťovny plně hradí léčbu při BMI nad 35 a hladině dlouhého cukru nad 60 mmol/mol (mezinárodní odborné společnosti i České diabetologická společnost doporučují vhodnost léčby již od 53 mmol/mol).

Pojišťovny částečně přispějí, pokud je splněn alespoň limit dlouhého cukru nad 60 mmol/mol.

Vynaložené náklady překračující tzv. ochranný limit (= celková částka doplatků za léky) je možné od pojišťovny dostat zpět (do 65 let se jedná o 5 000 Kč/rok, nad 65 let o 1 000 Kč/rok a nad 70 let o 500 Kč/rok).

Při hodnotě dlouhého cukru nižší než 60 mmol/mol si musí léčbu pacient hradit sám.

Zdroj informací

Česká diabetologická společnost a NejBusiness.cz

Datum

15. listopadu 2020

Pozvánka na konferenci

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.8894 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál