Central Group dá studentům možnost navrhnout část nové čtvrti v Praze 6

Central Group dá studentům možnost navrhnout část nové čtvrti v Praze 6

Největší český rezidenční stavitel Central Group pořádá už 13. ročník studentské architektonické soutěže. Letošním tématem je "Návrh bytového domu na náměstí nové rezidenční čtvrti v Praze 6". Soutěží se celkem o 175 tisíc korun a stáž u předního českého architekta Pavla Hniličky. Novinkou letošního ročníku je to, že autorům zajímavých návrhů může investor nabídnout spolupráci a zakázku na využití jejich návrhů pro realizaci. V porotě zasednou již tradičně známí architekti Zdeněk Lukeš, David Vávra, Adam Gebrian a Ondřej Chybík.

Soutěž je určena pro vysokoškolské studenty architektury a příbuzných oborů. V letošním ročníku budou navrhovat vzhled pěti sekcí bytového domu na náměstí reálně připravované rezidenční čtvrti v místě současného areálu Westpoint v Praze 6. Autoři zajímavých návrhů tak mají šanci, že se jejich koncepty v budoucnu opravdu postaví.

„Letos jsme se rozhodli téma soutěže pojmout trochu jinak a dát studentům možnost navrhnout část jedné z našich reálně připravovaných čtvrtí v Praze. Věříme, že právě reálnost zadání bude pro studenty velkým lákadlem a sejde se nám mnoho zajímavých návrhů,“ komentoval soutěž šéf Central Group Dušan Kunovský. „V případě, že nás některý návrh osloví, budeme s jeho autorem jednat o případné budoucí spolupráci a realizaci návrhu,“ doplnil.

Pro území o velikosti 155.000 m² je již zpracovaná urbanisticko-architektonická koncepce, jejímž autorem je Ateliér Jakub Cigler Architekti. Central Group zde plánuje vybudovat unikátní městskou čtvrť se zhruba 2.200 byty, mnoha obchody, službami, restauracemi a kavárnami v parterech domů. Celkové investiční náklady jsou odhadovány na 13 miliard korun a stavět by se mohlo začít už v roce 2023.

„Na místě nevzhledného skladového areálu vznikne nová rezidenční čtvrť, která se bude nacházet v atraktivní lokalitě poblíž Divoké Šárky nebo obory Hvězda. Pro soutěžící studenty je to skvělá příležitost navrhnout bytové domy, které budou zajímavé a obohatí tuto dosud zanedbávanou lokalitu v Praze 6,“ říká architekt a předseda poroty soutěže Zdeněk Lukeš.

Vítězové si rozdělí 175 tisíc korun

Vedle historika architektury Zdeňka Lukeše, který zasedne v čele poroty, se na hodnocení studentských projektů budou podílet také popularizátoři architektury Adam Gebrian s Davidem Vávrou nebo vítěz jednoho z dřívějších ročníků studentské soutěže a dnes již renomovaný architekt nové generace Ondřej Chybík. Hlavními kritérii soutěže bude originalita návrhu a komplexní architektonické řešení. Posuzovat se bude také výtvarná a grafická úroveň návrhu. Vítěz získá finanční odměnu 100 tisíc korun a také stáž v ateliéru předního českého architekta Pavla Hniličky. Druhý nejlepší návrh bude oceněn částkou 50 tisíc korun a třetí místo 25 tisíci korunami.

„Architektonická soutěž má mezi studenty i odbornou veřejností vždy velký ohlas. Studenti se nebojí přicházet s neotřelými a odvážnými nápady. Těším se, že i tentokrát z této soutěže vzejde řada originálních návrhů,“ podotýká Kunovský.

Studenti mohou své práce přihlašovat v souladu se soutěžními podmínkami až do 26. února příštího roku. Vítězové pak budou vyhlášeni v březnu.

Rezidenční čtvrť Westpoint v Praze 6

  • Velikost lokality: 155.000 m²
  • Současné využití: velký a uzavřený skladový areál s kamionovou dopravou
  • Plánovaný počet bytů: cca 2.200 bytů ve čtyř až osmipodlažních budovách
  • Plánovaná plocha nebytových prostorů: cca 6.000 m² (v parterech obchody, služby, restaurace a kavárny)
  • Nově vzniklá zeleň: cca 40.000 m²
  • Příspěvky investora pro městskou část: 4 mateřské školky za cca 100 milionů korun, velký pozemek pro školu a vedení tramvajové a vlakové trati
  • Autor urbanistického řešení: Jakub Cigler Architekti
  • Možné zahájení výstavby: 2023
  • Odhadované investiční náklady: 13 miliard korun

Zdroj informací

CENTRAL GROUP a.s. a NejBusiness.cz

Datum

16. října 2020

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.6955 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál