Pilotní výrobní linka v Mnichově: BMW používá pro výrobu prototypů rozšířenou realitu

Pilotní výrobní linka v Mnichově: BMW používá pro výrobu prototypů rozšířenou realitu

BMW Group v oblasti vývoje koncepčních vozů a prototypů používá nový druh rozšířené reality (AR), který celý proces, od návrhu jednotlivých sekcí automobilu až komplexní řešení sériově výroby, zrychluje až o 12 měsíců.
Brýle pro rozšířenou realitu umožní vidět reálné tvary, například karoserii vozu, a do nich zasazovat 3D holografické modely v reálném měřítku. Díky tomu je příprava různých řešení a reálných výrobních procesů budoucích sériových vozů flexibilnější a nákladově efektivnější.


Michael Schneider, vedoucí kompletace vozidel pilotní výrobní linky: „AR brýle a CAD data nám umožní dříve zjistit, zda pracovník na výrobní lince bude později v sériové produkci schopen daný komponent správně namontovat. Díky tomu budeme potřebovat mnohem méně testovacích procesů.“

Christoph Leibetseder, ředitel Digitalizace, výroby prototypů a měřicích technologií pilotní výrobní linky, dodává: „Dalším významným přínosem je úspora času a peněz při zavádění nových vozů do výroby.“

 

Vozidla vizualizovaná ve 3D.

Vizualizace automobilů a jejich komponentů jsou uložené v datech v platformě BMW Group zajišťující správu produktových dat. Odtud se soubory komponentů jednoduchým přetažením z webové databáze umístí do brýlí pro virtuální realitu. Specialisté je pak mohou použít k vytvoření jejich 3D modelu v reálné velikosti a v realistickém prostředí. Použití a pohyby modelů se ovládají rukou, což umožňuje přímou interakci s virtuálními komponenty.

Řešení rozšířené reality umožňuje jednoduchým pohybem ruky nejen modifikovat rozměry, ale také umístění a úhly natočení jednotlivých komponentů. Kromě toho lze také vytvářet řezy, které umožní zobrazit vnitřní struktury automobilu. Další předností je možnost spolupráce: lidé v různých částech světa se nyní mohou ve sdíleném režimu propojit a společně tak prohlížet návrhy a řešení, stejně jako odhalovat jejich nejrůznější problémy.

 

Spolupráce se start-upovou a výzkumnou společností.

Na části tohoto projektu BMW Group spolupracuje se start-upovou a výzkumnou společností z Mnichova. Práce na vývoji a prvním nasazení rozšířené reality v pilotní výrobní lince BMW Group v Mnichově začaly před rokem. Výzkum a vývoj metodiky se zaměřuje na cloudové vizualizace a inteligentní rozpoznávání objektů.

 

Pilotní závod a kompetenční centrum BMW Group.

Pilotní závod je situován ve Výzkumném & vývojovém centru v Mnichově, přičemž do programu patří ještě další tři lokace v severní oblasti města, v Hallbergmoos, Oberschleissheimu a Garchingu. Celková plocha činí 100 000 m2 a zaměstnává 850 spolupracovníků pracujících současně na šesti projektech. Stejně jako standardní výrobní linka, také ta pilotní je schopna současně vyrábět prototypy s elektrickými i spalovacími motory.
Zde probíhá vzájemné propojení oddělení vývoje a výroby a je to také místo, kde dochází k dolaďování k dokonalosti nejen samotných produktů, ale také jejich výrobních procesů, které se následně přenášejí do skutečných výrobních závodů, kde jsou aplikovány na sériovou výrobu. Součástí pilotní výrobní linky je také karosárna, montážní linka pro prototypy, ale rovněž centrum pro aditivní výrobu specializující se na technologii 3D tisku.

Zdroj informací

BMW Group a NejBusiness.cz

Datum

28. září 2020

Fotogalerie

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.5993 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál