VUT spouští podcast Technicky vzato

VUT spouští podcast Technicky vzato

Proč se rozložitelná láhev v lese nerozpadne? Vezmou nám roboti práci? Co dýcháme ve městech? My vám to řekneme jako lidi. Vědci, studenti a absolventi z Vysokého učení technického v Brně mluví jednoduše a poutavě o tématech, která se stále více stávají součástí lidských životů, přesto zůstávají pro svou odbornost zahalena nejasnostmi.

V podcastových vyhledávačích nově najdete pořad Technicky vzato. Od znělky přes grafiku až po samotné nahrávání vznikl kompletně v režii VUT. U prvního dílu podcastu o vědě a technice se hosté potkali v nahrávacím studiu audioinženýrů z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT.

První díl se zaměřuje na robotiku, její budoucnost a umělou inteligenci. Téma není vybrané náhodně. V roce stého výročí slova "robot" jsou totiž pro lidstvo pořád roboti velkou neznámou. Pomáhají v průmyslu, ale jejich potenciál může být ve stárnoucí populaci například v roli pečovatelů. Přesto vědce drží zpátky mnoho neznámých. Kdy začne umělý mozek vnímat vlastní existenci? A chceme, aby roboti vypadali víc jako stroje, nebo jako lidé? Na otázky se snaží najít odpověď Luděk Žalud, který se věnuje robotice na FEKT VUT a CEITEC VUT.

 

Komplikovanější témata pro širokou veřejnost

„Ohledně vzpoury robotů nechci vůbec říct, že bychom k tomu byli blízko. Hlavní problém ale vidím v tom, že nevíme, jak jsme od toho daleko. Proto musíme být opatrní,“ upozorňuje v podcastu Luděk Žalud s odkazem na dystopické vize sci-fi filmů.
„Lidé se báli toho, že jim stroje budou brát práci už v době objevení páry a elektřiny. Bojí se toho i teď u robotů, přitom robotika je tu už desítky let a lidi mají pořád co dělat. Roboti by nám měli brát práci, která je stereotypní, opakující se nebo nebezpečná. Nás by měli nechat dělat práci kreativní, která nás posouvá dál.“

Podcast je skvělým způsobem, jak přiblížit komplikovanější témata široké veřejnosti, ale je také platformou, na které si můžou vědci a studenti vyzkoušet možnosti popularizace vědy a komunikace do médií. S dalšími díly by měl podcast zamířit nejen na technické fakulty, ale také na ty umělecké nebo na vědecká pracoviště jako je třeba CEITEC VUT. Mezi zajímavá témata patří například problematika mikroplastů, elektromobilů a autonomních vozidel, hojení ran, nebo čistoty ovzduší a její vliv na lidský organismus.

Podcastem provází Tereza Kadrnožková z tiskového oddělení VUT a bývalá vědecká redaktorka Českého rozhlasu. 

Zdroj informací

Vysoké učení technické v Brně a NejBusiness.cz

Datum

26. září 2020

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.7555 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál