Axis a Svaz měst a obcí ČR spouštějí soutěž Slepá místa

Axis a Svaz měst a obcí ČR spouštějí soutěž Slepá místa

Společnost Axis Communications, světový lídr v oblasti chytrých kamerových systémů, spolu s partnery, mezi něž patří Svaz měst a obcí České republiky, spouští unikátní projekt. Soutěž s názvem Slepá místa má obcím pomoci dohlédnout na problémové a rizikové oblasti. Vítěz soutěže získá zabezpečení vybrané lokality v hodnotě 150 tisíc Kč.

„Ve většině měst i obcí najdeme tzv. slepá místa. Tedy místa, která by si zasloužila lepší dohled a zabezpečení – ať už se jedná o lokalitu, kterou si opakovaně vybírají vandalové, výtržníci či zloději, místo lákající neukázněné řidiče, nebo místní vodní tok, který čas od času hrozí rozvodněním. Právě na taková místa soutěž cílí,“ vysvětluje Dalibor Smažinka, manažer obchodního rozvoje pro východní Evropu v Axis Communications a zároveň jeden ze členů hodnotící poroty.

Výhrou je dohledové řešení na míru

„Ačkoliv se obce snaží problémy s bezpečností řešit, ne vždy se v rozpočtu najde dostatek prostředků na všechny rizikové lokality. Zároveň si zastupitelé často nejsou jisti, zda se jim taková investice vyplatí, protože netuší, co všechno nejnovější technologie umí. Díky soutěži má vedení města či obce šanci zlepšit život ve svém území a zároveň získat zpětnou vazbu od občanů, která místa ve svém okolí považují za problémová,“ říká František Lukl, předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova.

Soutěž startuje dnes a přihlášky lze posílat do 31. října 2020. Problémové lokality mohou přihlásit starostové nebo jimi pověření zástupci obce na webové stránce soutěže. Přihlášené projekty posoudí odborná porota, složená, mimo jiné, z expertů na smart city technologie a zabezpečení. Krom Dalibora Smažinky z Axisu v ní zasedne výkonná ředitelka SMO Radka Vladyková, kriminalista Martin Spurný ze Znaleckého ústavu Policie ČR a Pavel Jaňurek ze serveru Týdeník Policie. Výsledky soutěže se vyhlásí 25. listopadu 2020.

Občané mají v soutěži také svou roli – mohou svým zastupitelům přímo nebo prostřednictvím webové stránky soutěže navrhnout, která místa by měli přihlásit, a zároveň pro ně hlasovat. Podpora ze strany občanů bude totiž jedním z kritérií, ke kterému porota přihlédne při výběru vítěze. Ten získá pro svou obec řešení na míru v celkové hodnotě 150 tisíc korun. Součástí výhry bude nejen samotný hardware, ale i instalace a související náklady do dané finanční výše.

Jak mohou kamery obcím pomoci – smart city v praxi

Moderní kamerové systémy umí víc než jen poskytovat záznam dění na určitém místě. Díky inteligentním analytickým funkcím mohou upozorňovat na nevhodné parkování, dopravní zácpy nebo sledovat stav vodního toku a včas varovat před rizikem povodní. „Kamery dnes fungují spíše jako senzory, které v případě, že zachytí rizikové chování nebo jev, pošlou výstrahu příslušným složkám. Stávají se tak na mnoha místech prvním skutečně funkčním příkladem smart city řešení,“ doplňuje Dalibor Smažinka.

„Všudypřítomný dohled kamer je často diskutovaným a kontroverzním tématem, jsou ale místa a situace, kde je takový dohled potřebný a pomáhá předejít škodám v území i na právech osob. Společný projekt přináší možnost získat nebo vyzkoušet moderní technologie i v těch nejmenších obcích, a ukazuje nové cesty, jak se starat o problémová místa ve svěřeném území,“ uzavírá František Lukl.

První kolo soutěže se koná od 20. 8. do 31. 10. 2020. Vítězný projekt oznámí odborná porota 25. 11. 2020 a samotná instalace proběhne v následujících měsících.

 

Axis Communications

Společnost Axis vytváří chytřejší a bezpečnější svět s pomocí síťových řešení, která otevírají přístup k lepšímu zabezpečení a k novým způsobům podnikání. Axis jako lídr v oblasti síťového videa nabízí produkty a služby pro videodohled a analýzu videa, řízení přístupu a audiosystémy. Společnost Axis má přes 3 000 zaměstnanců ve více než 50 zemích a při poskytování klientských řešení spolupracuje s globální sítí partnerů. Společnost Axis byla založena v roce 1984 a sídlí ve švédském Lundu. 

Svaz měst a obcí České republiky

Svaz měst a obcí České republiky je celostátní, dobrovolná, nepolitická a nevládní organizace. Členy Svazu jsou obce a města. Je partnerem pro vládní i parlamentní politickou reprezentaci. Podílí se na přípravě a tvorbě návrhů legislativních i nelegislativních opatření v oblastech týkajících se kompetencí obcí, a to jak na národní, tak evropské úrovni. Činnost Svazu je založena především na aktivitě starostů, primátorů a členů zastupitelstev obcí a měst, kteří se nad rámec svých povinností věnují i obecným problémům samosprávy. Svaz sdružuje téměř 2 800 měst a obcí a zastupuje tak více než 8,5 milionů obyvatel České republiky.

Zdroj informací

Axis Communications a NejBusiness.cz

Datum

21. srpna 2020

Fotogalerie

Hledáme

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Reklama

Facebook

Page generated in 1.6512 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál