Kongresový byznys v roce 2019 a dnes

Kongresový byznys v roce 2019 a dnes

Společnost Kongresové centrum Praha, a.s., provozovatel největšího kongresového centra v ČR, dosáhla za rok 2019 rekordních výsledků ve své historii. Výnosy vzrostly meziročně o 12 % na 549 mil. Kč, hospodářský výsledek o 15 % na 38 mil. Kč a ukazatel EBITDA dosáhl 124,3 mil. Kč (+8 %). Rok 2020 a opatření související s onemocněním COVID-19 však bohužel způsobí propad tržeb KCP o desítky procent.

Tržby z krátkodobých pronájmů stouply o 10 % na 166 mil. Kč, zejména díky získání většího počtu akcí v klíčovém segmentu akcí s obratem nad 1 mil. Kč (33 akcí oproti 28 v roce 2018). Přispěl i růst počtu akcí o 8 % na celkových 205 akcí všech typů - korporátní, kulturní, asociační. U dlouhodobých pronájmů se podařilo udržet 100% obsazenost prostor v budově Business Centre Vyšehrad a zvýšit obsazenost v hlavní budově kongresového centra na 93 %. Tržby hotelu Holiday Inn PCC, který je součástí KCP, dosáhly 167 mil. Kč (+8 %).

Pokračoval projekt rekonstrukce a dostavby kongresového centra. Investice ve výši 81 mil. Kč směřovaly v roce 2019 zejména do zateplení a hydroizolace střešního pláště, rekonstrukce šaten účinkujících a vybraných salonků, auditu vzduchotechniky budovy a modernizace divadelní zdviže. Firma vybudovala datové centrum nové generace s certifikací Tier3 s plně pokročilou virtualizací a dokončila další fázi renovace standardních pokojů v hotelu. KCP se věnovalo i dalším přípravným pracím na projektu výstavby nové výstavní haly, která je základním předpokladem pro získání velkých mezinárodních akcí s doprovodnou výstavou s více tisíci delegáty. V průběhu roku 2019 také KCP obhájilo své umístění v Superbrands a získalo certifikát EKO Gold za čerpání energie z obnovitelných zdrojů.

„Výsledky roku 2019 dokládají významný posun v probíhající transformaci KCP do moderní, efektivní, příjemné, společensky zodpovědné a technologicky vyspělé společnosti s prvotřídními službami. Bohužel za rok 2020 se tržby KCP kvůli situaci kolem onemocnění COVID-19 propadnou o desítky procent,“ říká Lenka Žlebková, generální ředitelka KCP.

Od března do května letošního roku se kvůli koronaviru nekonaly v KC žádné kongresové, korporátní ani společenské akce, o přesunu plánovaných akcí na podzimní termíny roku 2020 a hlavně na rok 2021 se stále intenzivně jedná. Pokračují jen dlouhodobé pronájmy kancelářských prostor, i u nich ale došlo z důvodu koronaviru k poklesu. Ten se týkal zejména subjektů navázaných na kongresový byznys.

„Minimalizovali jsme provozní náklady, odložili některé investice a pokračujeme jen v investicích strategického významu. Kongresové centrum se zapojuje do lokálních hybridních akcí, nabízíme služby virtuálního studia, jsme součástí iniciativ NO COVID. Plný restart je ale možný jen s návratem situace do normálu. Připravujeme se proto i na krizovou variantu, podle níž v roce 2020 nebude plně obnoven provoz KC ani hotelu. Podle nejhoršího scénáře lze očekávat meziroční pokles příjmů KCP až o 70 %,“ shrnuje Lenka Žlebková.

„Po dlouholetém stabilním růstu počtu kongresů a konferencí konaných v Praze a zároveň zvětšujícím se podílu mezinárodních akcí, jež v roce 2019 překročil hranici 50 %, způsobily koronavirová pandemie a s ní související opatření nejen rušení či kompletní přesun akcí do virtuálního prostoru, nýbrž i přesun akcí z roku 2020 na nové termíny v roce 2021. Prague Convention Bureau poskytuje organizátorům takovýchto akcí asistenci při hledání alternativních řešení, stejně jako nepřestává poskytovat podporu kandidaturám na uspořádání kongresů v dalších letech,“ říká Roman Muška, Managing Director Prague Convention Bureau, a dodává: „Připravujeme se na očekávané změny v charakteru akcí a poptávek a v současnosti se proto zaměřujeme na prezentaci rozšiřujících se kapacit Prahy pro uspořádání a realizaci virtuálních či hybridních konferencí, hygienických a bezpečnostních standardů a udržitelnosti v pražském kongresovém průmyslu. V neposlední řadě aktivně spolupracujeme na tvorbě národních a municipálních strategií, pro něž vyhledáváme úspěšné vědecké, technické či průmyslové obory se silnou perspektivou růstu v mezinárodním konkurenčním prostředí a s vysokým potenciálem pro pořádání mezinárodních odborných akcí v hlavním městě.“

Kongresové centrum Praha

Kongresové centrum Praha je největší kongresové centrum v České republice, které nabízí 70 sálů a salónků pro konání akcí od malých konferencí po velké kongresy včetně vybavení na nejvyšší technické úrovni. Výhodou je výborná dopravní dostupnost do blízkého centra města, díky kterému disponuje krásným výhledem na historickou Prahu. Jeho součástí je i Business Centre Vyšehrad a čtyřhvězdičkový hotel Holiday Inn Prague Congress Centre s kapacitou 254 pokojů. KCP získalo prestižní ocenění Superbrands 2019 a certifikát EKO Gold za čerpání energie z obnovitelných zdrojů.

Zdroj informací

Kongresové centrum Praha a NejBusiness.cz

Datum

20. srpna 2020

Sociální sítě NejBusiness.cz

Přihlášení

Přihlášení
E-mail:
Heslo:

Doporučujeme

Zajímavosti a tiskové zprávy

22. ledna 2025

Půjčka pro podnikatele je spojená s minimální administrativou

Jen krátká smlouva a žádné osobní jednání, přesně o tom jsou moderní úvěry, které lze vyřešit z pohodlí...

3. září 2024

OSTROJ naplno rozjel sériovou výrobu letištní techniky pro Oshkosh AeroTech

Opavský strojírenský výrobce OSTROJ rozšířil strategickou spolupráci s americkou společností Oshkosh...

1. září 2024

KB, MONETA a Air Bank nově umožňují vkládat hotovost do sdílené sítě téměř 800 bankomatů

Od srpna mají klienti Komerční banky, Monety a Air Bank možnost vkládat hotovost do téměř 800 sdílených...

19. srpna 2024

Konica Minolta se zaměřila na ochranu firemních dat proti hackerům

Konica Minolta reaguje na stále rostoucí počty hackerských útoků a potřebu maximálního zabezpečení IT...

15. srpna 2024

První ekologická celodřevěná prodejna BILLA vyrůstá ve Vracově na Hodonínsku

BILLA zahájila v červenci výstavbu své první celodřevěné ekologické prodejny v rámci střední a východní...

11. srpna 2024

Brněnská Authentica loni překročila půlmiliardový obrat a otevřela novou divizi

Brněnská skupina Authentica loni poprvé překročila půlmiliardový obrat, který meziročně vyrostl na celkem...

5. července 2024

Výroba vozidel v Česku nadále roste

V České republice bylo v prvních pěti měsících vyrobeno 651 935 osobních vozidel. To je téměř o 10 % víc...

30. června 2024

Největší fotovoltaický střešní projekt v Česku: V CTParku Bor na Plzeňku

Přední evropská developerská společnost CTP vybudovala bez využití finanční dotace dosud nejrozsáhlejší...

13. června 2024

Skanska uvádí na trh novou lokalitu, Habitat Malešice nabídne multifázový projekt s více než 1 000 byty

Skanska představuje svůj doposud největší rezidenční projekt s názvem Habitat a spouští prodej první...

24. května 2024

NOBO AUTOMOTIVE bude vyrábět sedladla pro BMW v GARBE PARKU České Budějovice

Společnost GARBE, specialista na logistické a průmyslové nemovitosti ve střední a východní Evropě,...

Reklama

Page generated in 1.3484 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál